Letošek bude o vteřinu delší. Na hodinách se objeví 23:59:60

hrz
30. 6. 2015 7:30
Rok 2015 bude o sekundu delší. Dorovnáváme tak postupné zpomalování zemské rotace.
Přestupná sekunda na displeji. V Česku se ale objeví až o dvě hodiny později.
Přestupná sekunda na displeji. V Česku se ale objeví až o dvě hodiny později. | Foto: Česká astronomická společnost

Praha - Mezinárodní úřad pro rotaci Země (IERS) rozhodl o přestupné sekundě na rok 2015. Po šestadvacáté od jejího zavedení v roce 1972 se tak v jeden okamžik najednou posune na celém světě čas o jednu vteřinu.

V Česku tak bude po 1:59:59 SELČ v noci ze 30. června na 1. července 2015 vložena jedna sekunda navíc, upozorňuje Česká astronomická společnost.

Co zpomaluje Zemi?

Červnové snímky z NASA

Slapové síly Měsíce, které způsobují na Zemi příliv a odliv, postupně přeměňují rotační energii Země na oběžný pohyb Měsíce. To má za následek zvětšování vzdálenosti Měsíce od Země přibližně o 4 cm za rok a zpomalování zemské rotace o 0,000017 sekundy. O stejnou hodnotu se za rok prodlouží délka dne.

Zdroj: astro.cz

"Přestupná sekunda se v případě potřeby zavádí v důsledku zpomalování zemské rotace působením tzv. slapových sil Měsíce. Patrné jsou však i nepravidelné odchylky, způsobené zatím ještě málo zdokumentovaným vztahem zemského jádra a jeho pláště," vysvětluje astronom Karel Halíř ze Zákrytové a astrometrické sekce České astronomické společnosti.

Jak dodává, vliv na směr osy a následně i periodu rotace Země má například i zemětřesení. Protože největší část změn připadá na vrub zpomalování zemské rotace, v praxi se zatím přestupná sekunda nikdy neubírala, ale vždy jen přidávala.

Přidání přestupné sekundy nastává obvykle 31. prosince nebo 30. června o půlnoci světového času UTC. V praxi to vypadá tak, že ve vybrané datum o světové půlnoci následuje po čase 23:59:59 ještě 23:59:60 a teprve potom 00:00:00.

Tato úprava je provedena na celém světě ve stejný okamžik. V Česku tedy ve 2:00 SELČ.

"Dle potřeby by bylo možné i sekundu ubrat a v takovém případě by po 23:59:58 následovalo hned 00:00:00. Dosud k tomu ale nikdy nedošlo, protože rotace Země se stále mírně zpomaluje," říká astronom Karel Halíř.

O tom, zda se v daném termínu přestupná sekunda zavede, rozhoduje na základě svých měření IERS.

Pětadvacet přestupných sekund

Dosud byla přestupná sekunda zavedena pětadvacetkrát. Nejčastější interval mezi dvěma zavedeními přestupné sekundy je 18 měsíců.

Jak astronom Halíř upozorňuje, velice rychlý sled nabralo vkládání přestupných sekund na konci osmdesátých a v devadesátých letech minulého století, výrazně delší byl pak interval mezi roky 1998–2005. V posledním období se perioda mezi vkládanými sekundami ustálila na přibližně třech rocích.

Pro fajnšmekry má Česká astronomická společnost jeden tip: Pakliže máte hodiny řízené dálkově časovým signálem DCF (pro Evropu) či GPS (celosvětově), můžete sledovat, jak se vložení sekundy prakticky projeví. Taková videonahrávka displeje hodin s časem 23:59:60 UT, případně 01:59:60 SELČ může být skutečně zajímavou kuriozitou.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy