reklama
 
 

Cedník na fotku řidičského průkazu nepatří, rozhodl soud. Církev létající špagetové příšery má smůlu

15. 2. 2017
Nizozemský řidič hlásící se k pastafariánům, parodické Církvi létající špagetové příšery, neuspěl ve snaze mít na svém řidičském průkazu fotografii s cedníkem na hlavě. Soud uznal argumentaci radnice z Eindhovenu, že řidičova "víra" neprokázala dostatečnou vážnost, aby mohla být považována za náboženství.

Haag - Nizozemský soud ve středu potvrdil rozhodnutí radnice v Eindhovenu nevydat řidičský průkaz muži, který chtěl, aby v dokladu byla jeho fotografie s cedníkem na hlavě. Informovala o tom agentura AP.

Řidič, který se hlásí k takzvaným pastafariánům, chtěl využít mírných pravidel v Nizozemsku, která umožňují pokrývky hlavy na fotkách do průkazů totožnosti, pokud jsou v souladu s uznanou vírou.

Mezi ně ale parodická Církev létající špagetové příšery nepatří. Soud uznal argumentaci eindhovenských úřadů, že pastafariánská víra "neprokázala dostatečnou vážnost, aby byla považována za náboženství".

Výstřední církev vznikla před více než deseti lety v USA jako satirická reakce na rozhodnutí úřadů školské správy státu Kansas. Ten povolil ve školách výuku mytického stvoření světa místo evoluční teorie založené na Darwinově učení. Název pastafariáni obsahuje slovo "pasta", které se v mnoha jazycích používá pro těstoviny.

Vesmír byl podle pastafariánů vytvořen opilým špagetovým monstrem před 5000 lety, stvořitel má podobu klubka nudlí a hlavní božskou potravou svatých jsou italské těstoviny. Tradičním oděvem pastafariánů je cedník na hlavě nebo pirátská čepice.

Podle dostupných informací je Nový Zéland první zemí, která Církev létající špagetové příšery uznala za legální náboženské hnutí.

autor: ČTK | 15. 2. 2017

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama