Čech baví New York: Rozdává květiny a nahý pozoruje měsíc

Petra Jansová Petra Jansová
Aktualizováno 22. 1. 2015 20:35
Pražský kavárník Ondřej Kobza se rozhodl užít si New York jinak než jako běžný turista. Jezdí proto po městě a plní úkoly, které mu vymyslí přátelé.
Ondřej Kobza | Video: YouTube

New York - Kdo nezná jeho pražské kavárny Café v lese ve Vršovicích nebo Neustadt na Karlově náměstí, pak určitě narazil na jeden z jeho městských projektů. Začalo to piany na ulicích, pokračovalo šachovými stolky v parcích a zanedlouho by měl na pražské Kampě stát poeziomat. Pro ten hledá Ondřej Kobza místo dokonce v New Yorku.

Kromě toho v americkém velkoměstě oslavil i narozeniny. "První týden tady jsem byl strašně vyjukanej a bylo to na mně vidět úplně všude, v obchodě i na ulici. Prostě úplnej zelenáč," říká. Prostřednictvím Facebooku tak oslovil své přátele a vyzval je, aby mu vymysleli úkoly.

"Zítra mám narozeniny. Vždycky jsem to dělal ve velkém v nějaké vesnické hospodě. A jenžto pobývám leden sám v New Yorku, rád bych vás poprosil, jestli byste mi nevymysleli úkoly, které bych plnil,“ rozpoutal diskusi na svém Facebooku a vydal se do města.

Profil se mu začal plnit desítkami úkolů a on se je rozhodl plnit jeden po druhém. Na přání jednoho z přátel si dal kávu ve Starbucks nebo hamburger s colou v McDonald's, aby pochopil Ameriku. Rovněž si zahrál na ulici šachy s neznámým člověkem a taky vylezl na nejvyšší budovu ve městě a rozhlédl se. Nezalekl se ani výzvy, že by si měl lehnout nahý do Central Parku a pozorovat při tom měsíc.

36 růží pro New York

"Plnit úkoly mi přišlo jako docela zajímavá metoda, jak poznat a procítit tohle město," říká.

Jedním z úkolů, který se mu podařilo nejenom splnit, ale zároveň ho i zdokumentovat, bylo obdarovat neznámé kolemjdoucí růží zadarmo. "Po tom, co se mi je podařilo všechny rozdat, jsem se cítil skoro jako Newyorčan. Metro je tady totiž plné podivínů a skoro na každém rohu tady někdo hraje a zpívá, takže tak divnej jsem zase nebyl," říká.

Video vzniklo za pomoci kamarádky, další k němu složila písničku. A jaké byly reakce místních? "Ze začátku to šlo hůř. Musel jsem překonat počáteční ostych a taky skoro třetina lidí kytku odmítla. Nakonec se to podařilo. Třeba ten černoch v metru mi zahrál Happy Birthday nebo jedna holčina mi řekla, že jsem jí udělal strašnou radost," dodává.

Ondřej Kobza získal v roce 2013 za projekt Piana na ulici cenu Vinyla a vloni byl zvolen účastníky PR Summitu osobností roku.  

Kavárník Ondřej Kobza umístil po pianech do veřejného prostoru stoly se šachovnicemi. Jeho cílem prý není podobné aktivity pořádat, ale ukázat cestu jiným. Teď uvažuje o komunitní zahradě na střeše. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy