Zavinila nehodu jako muž. Teď Caitlyn čeká mužské vězení

jaz
26. 8. 2015 11:07
Bývalý atlet Bruce Jenner, který před nedávnem prošel změnou pohlaví, bude brzy obviněn ze zavinění smrtelné nehody.
Foto: Vanity Fair / Twitter

Malibu – Ještě před změnou pohlaví zavinila dnes již Caitlyn Jenner autonehodu, při které zemřela devětašedesátiletá žena. Po půlročním policejním vyšetřování byl spis předán státnímu zástupci, který rozhodne o obvinění. Server Variety informoval, že podle kalifornských zákonů hrozí Caitlyn jen rok vězení. Otázkou teď zůstává, jestli mužského, či ženského.

Začátkem února způsobila Jenner na dálnici v Malibu hromadnou nehodu. Jela svým vozem za bílým lexusem Kim Howe, který vytlačila do jiného pruhu, kde se čelně střetl s protijedoucím autem. Kim byla na místě mrtvá.

Jenner tehdy nepřekročila povolenou rychlost, nedodržela ale bezpečnou vzdálenost a vzhledem k situaci na silnici jela příliš rychle, což mělo za následek jeden lidský život a sedm zraněných.

Záznam z únorové nehody, při které zemřela řidička. | Video: YouTube

"Upřímná a nejhlubší soustrast patří rodinám a blízkým všem těm, kteří byli zraněni při této hrozné nehodě. Je to zničující tragédie a nemůžu předstírat, že si dokážu představit, co v tuto chvíli rodiny prožívají. Modlím se za ně. Budu nadále spolupracovat všemi možnými způsoby," řekla podle Variety tehdy ještě coby Bruce Jenner ve svém prohlášení po nehodě.

"Případ bude příští týden podstoupen okresnímu návladnímu," řekl poručík Shaun Mathers z kanceláře šerifa. Detektivové na základě nashromážděných důkazů očekávají odsouzení Caitlyn Jenner, odhaduje se, že má stále šanci na osvobození.

Zda bude Caitlyn obviněná ze zabití, se veřejnost dozví příští týden. Už teď se ale spekuluje, jak by prakticky probíhalo odnětí svobody právě v případě transgender ženy, která svůj čin spáchala ještě coby muž.

Caitlyn čelí i žalobám za náhradu škody

"Transgender osoba, která ještě neprodělala fyzickou změnu pohlaví, bude poslána do vězení podle pohlaví, se kterým se narodila. Zatímco ti, kteří prodělali chirurgickou změnu, půjdou do vězení podle současného pohlaví," řekl webu The Wrap právní expert Marvin Putnam.

Caitlyn ale ještě veřejně neprozradila, zda již prošla plnou změnou pohlaví, která zahrnuje i operaci genitálu. Pokud má stále stejné pohlaví, s jakým se narodila, hrozí jí, že si odsedí rok ve vězení mezi muži.

Kromě hrozby trestního stíhání visí nad otcem pěti dětí také dvě žaloby, a to od rodin, jejichž příbuzní se hromadné autonehody účastnili. Nevlastní děti zesnulé Kim Howe žalují Jenner o náhradu škody.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Čas se krátí, je třeba jednat o kontrole jaderných zbraní, řekl mluvčí Kremlu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov před středečním setkáním ruského prezidenta Vladimira Putina s jeho americkým protějškem Joem Bidenem v Ženevě zdůraznil, že podle Moskvy je zapotřebí urychleně zahájit jednání o dohodě o kontrole jaderných zbraní. Obě země letos o pět let prodloužily smlouvu známou pod zkratkami START 3 či Nový START, jejíž platnost by jinak vypršela v únoru. Prezidenti podle Peskova mají mimo jiné řešit, jak a kdy nová jednání na toto téma začnou.

"Ano, dohoda (Nový START) byla prodloužena, Bidenova administrativa učinila politické rozhodnutí. To je pozitivní fakt, ale čas se krátí (…) Je nutné začít jednání," uvedl podle agentury TASS kremelský mluvčí.

Podle Peskova Moskvu zaujalo, že americký prezident Joe Biden podle něj připustil "hypotetickou možnost" vstupu Ukrajiny do NATO. "Dříve žádná taková prohlášení nebyla učiněna. V Moskvě tomu samozřejmě věnujeme plnou pozornost," nechal se slyšet Peskov s tím, že Putin má vždy jasno v tom, kde jsou pro Rusko "červené čáry" a věří, že pokud to bude nutné, na setkání šéf Kremlu postoj Moskvy jasně sdělí.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Ceny v českém průmyslu v květnu zrychlily růst na 5,1 procenta

Ceny v průmyslu v Česku vzrostly v květnu počtvrté za sebou, meziročně se zvýšily o 5,1 procenta. Jejich růst tak dál zrychlil. Proti loňskému květnu byly o 4,4 procenta vyšší také ceny v zemědělství. Meziročně dražší byly rovněž stavební práce a tržní služby pro firmy. Oznámil to ve středu Český statistický úřad. Ceny v průmyslu, zemědělství a stavebnictví byly vyšší také v meziměsíčním srovnání, ceny služeb dál stagnovaly na úrovni z předešlého měsíce.

Ceny u výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele. Míra spotřebitelské inflace v květnu klesla na 2,9 procenta z dubnových 3,1 procenta. Na květnovém růstu cen se podepsalo hlavně zdražování pohonných hmot, meziročně naopak dále zlevnila řada potravin.

Ceny průmyslových výrobců loni v prosinci a letos v lednu stagnovaly, od té doby tempo jejich meziročního růstu zrychluje. Květnový růst o 5,1 procenta je stejně jako bylo už dubnové zvýšení cen v průmyslu o 4,6 procenta nejvýraznější od listopadu 2011. Vyšší byly v květnu proti loňsku ceny ropy a zemního plynu téměř o dvě třetiny a chemických látek a výrobků o 43,3 procenta. Ceny kovů a kovodělných výrobků se zvýšily o víc než desetinu. Klesly ceny dopravních prostředků o 3,7 procenta, ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku se snížily o necelé procento.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 23 minutami

Izrael podnikl nálety na Pásmo Gazy, odkud byly vypuštěny zápalné balony

Izraelské vzdušné síly v noci na středu podnikly nálety na palestinské Pásmo Gazy. Stalo se tak nedlouho poté, co zápalné balony vypuštěné z Pásma Gazy způsobily asi dvacítku požárů na jihu Izraele. Jedná se o první významnější incidenty mezi Izraelci a Palestinci od příměří z 21. května, které ukončilo 11denní přeshraniční boje, informovala agentura AFP. Podle Hamásu nebyl při náletech nikdo zraněn.

Izraelská armáda uvedla, že její letadla zasáhla vojenské cíle využívané členy Hamásu v Chán Júnisu a ve městě Gaza. "Ta místa, na něž jsme útočili, využívali k teroristickým aktivitám," sdělil armádní mluvčí. Dodal, že šlo o odvetnou operaci za žhářské útoky na jižní Izrael.

Izraelská média uvádějí, že Palestinci v úterý vyslali přes hranici z Pásma Gazy zápalné balony, které způsobily 26 požárů v západním Negevu. Patnáct z nich vzplálo v lese u kibucu Beeri. K jednomu z balonů bylo připojeno výbušné zařízení, které explodovalo ve vzduchu nad školkou v západním Negevu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy