Byl těžce nemocný, 10 000 hodin vyšíval Poslední večeři Páně

Magazín Magazín
1. 8. 2014 8:00
Slovák Peter Volna vyšil 45 obrazů hradů či zámků, včetně Pražského či Bratislavského hradu. Stal se světovým rekordmanem.
Slovák Peter Volna se svým rekordním vyšitým obrazem Poslední večeře Páně.
Slovák Peter Volna se svým rekordním vyšitým obrazem Poslední večeře Páně. | Foto: Agentura Dobrý den

Pelhřimov - Ten příběh zní neuvěřitelně. Slovák Peter Volna před časem těžce onemocněl a byl nehybný. Mohl jenom ležet a přemýšlel, čím by si ukrátil nekonečný čas.

V těchto těžkých chvílích mu rodina donesla do nemocnice knihu. Její titul si už dnes nepamatuje, zato pohlednici, kterou v knížce z knihovny někdo zapomněl, ano.

Na obyčejném a trochu pomuchlaném pohledu bylo vyobrazení Poslední večeře Páně. Náhodný objev považoval za znamení. Napadlo ho, že jednou z mála činností, kterou by dokázal provozovat, je vyšívání. Rozhodl se tedy podle předlohy Poslední večeři Páně vytvořit vyšívaný obraz.

Pražský hrad.
Pražský hrad. | Foto: Agentura Dobrý den

Práce na obraze trvala 10 tisíc hodin, během kterých se Peter Volna zotavil a rovněž se i zapsal mezi rekordmany. Jeho dílo se stalo oficiálně uznaným světovým rekordem - jako největší obraz vyšívaný podle pohlednice.

Obraz má úctyhodné rozměry 194  x 134 cm a je vyšit 1 111 111 křížkovými stehy (871 sloupců x 1276 řad). Na výrobu obrazu spotřeboval rekordman dva tisíce balení osmimetrových bavlnek, které si vždy rozpletl na dva prameny, použil tedy 48 kilometrů bavlnek.

Chrám Vasila Blaženého v Moskvě
Chrám Vasila Blaženého v Moskvě | Foto: Agentura Dobrý den

Vyšívání zůstalo jeho zálibou, nakonec vytvořil celkem 45 obrazů hradů, zámků a dominant měst České republiky a Slovenska - od Pražského až po Bratislavský hrad.

Obrazy různých velikostí jsou vyšity 610 791 křížkovými stehy a jejich autor nad nimi strávil 4077 hodin čistého času práce. Kolekce vznikala v letech 1996-1998 a 2010-2013.

Počin Petera Volny zaregistrovalo pelhřimovské Muzeum rekordů a kuriozit do své databanky českých a světových nej jako nejrozsáhlejší soubor vyšívaných obrazů zachycujících významné historické stavby.

 

Právě se děje

před 25 minutami

V pražské Černokostelecké ulici hořel byt v patře domu, na místě je 11 zraněných. Podle hasičů je požár pod kontrolou

Při požáru v Černokostelecké ulici bylo zraněno 11 lidí, nejméně dva jsou ve vážném stavu, na místo letěl vrtulník. Hasiči nyní byt odvětrávají.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Schalke se dočkalo druhé výhry v sezoně

Beznadějně poslední fotbalisté Schalke se dočkali v německé lize druhého vítězství v sezoně. Celek z Gelsenkirchernu zdolal v 28. kole Augsburg 1:0. Na šestnácté místo, které znamená účast v baráži, ale ještě ztrácí propastných 12 bodů. Mohuč má navíc podvečerní zápas v Kolíně nad Rýnem k dobru.

První výhru po 12 kolech vystřelil Schalke už ve čtvrté minutě Suat Serdar, který gólem oslavil dnešní 24. narozeniny. Čeští hráči Augsburgu, brankář Tomáš Koubek a stoper Marek Suchý, strávili celý zápas na lavičce.

Další zprávy