Sedláčkova mikina s medailí jde na dračku. Pomůže i armádě

jaz
31. 10. 2014 10:46
Dva dny po skandálu na Pražském hradě byla na internetu k prodeji stejná flísová mikina s motivem vyznamenání, který připíchl prezident Miloš Zeman režisérovi Robertu Sedláčkovi.
Foto: Vojtěch Marek / www.atexsport.cz

Praha – Letošní udílení státních vyznamenání stále ještě rezonuje v českých médiích, a to zejména kvůli nevhodnému oblečení jednoho z oceněných. Režisér Robert Sedláček převzal ve Vladislavském sále z rukou českého prezidenta medaili v tričku a černé flísové mikině.

O bundu s vyznamenáním byl velký zájem.
O bundu s vyznamenáním byl velký zájem. | Foto: www.atexsport.cz

Tento prohřešek proti etiketě vyvolal vlnu pobouření, a jak se o dva dny později ukázalo i švejkovského ducha českých podnikatelů. Firma vyrábějící sportovní oblečení totiž okamžitě zareagovala novým sortimentem s názvem Sportovní bunda SEDLÁČEK, kterou v limitované edici v počtu deseti kusů nabídla v e-shopu na svých internetových stránkách.

"Limitovaná edice! Objednejte si v našem eshopu pohodlnou flísovou bundu SEDLÁČEK vhodnou do lesa, do přírody či k návštěvě Hradu a zámků,“ píše výrobce na stránkách, kam nabídku umístili ve čtvrtek ve 20:00 hodin. Všech deset kusů "Sedláčkovy bundy" bylo vyprodáno už druhý den v 6:30 ráno, a to i přes nemalou cenu 1918 korun.

"Je to vrchol degradace vyznamenání."

"Skvělý nápad! Škoda, že neprodáváte víc kusů," zní jeden z komentářů na sociální síti výrobce sportovního zboží, který ale touto recesí nehodlal vydělat. Výtěžek z prodeje věnuje na pomoc pozůstalým po padlých vojácích Armády ČR v zahraničních misích.

Se stejným nadhledem ale celou záležitost nebere odborník na etiketu a bývalý mluvčí Václava Havla Ladislav Špaček, který chování režiséra Sedláčka označil za vrchol arogance.

"Jestliže prezident republiky Miloš Zeman připnul panu Sedláčkovi vyznamenání na flísovou mikinu, tak to je vrchol degradace toho vyznamenání. Vyznamenání se nosí pouze na společenském oděvu, dříve dokonce jen na fraku. Dnes už tak přísní nejsme, ale nosit ho na flísové mikině dokáže opravdu jen naprostý ignorant. Ten člověk zhanobil celý slavnostní akt,“ řekl Špaček.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy