Sedláčkova mikina s medailí jde na dračku. Pomůže i armádě

jaz
31. 10. 2014 10:46
Dva dny po skandálu na Pražském hradě byla na internetu k prodeji stejná flísová mikina s motivem vyznamenání, který připíchl prezident Miloš Zeman režisérovi Robertu Sedláčkovi.
Foto: Vojtěch Marek / www.atexsport.cz

Praha – Letošní udílení státních vyznamenání stále ještě rezonuje v českých médiích, a to zejména kvůli nevhodnému oblečení jednoho z oceněných. Režisér Robert Sedláček převzal ve Vladislavském sále z rukou českého prezidenta medaili v tričku a černé flísové mikině.

O bundu s vyznamenáním byl velký zájem.
O bundu s vyznamenáním byl velký zájem. | Foto: www.atexsport.cz

Tento prohřešek proti etiketě vyvolal vlnu pobouření, a jak se o dva dny později ukázalo i švejkovského ducha českých podnikatelů. Firma vyrábějící sportovní oblečení totiž okamžitě zareagovala novým sortimentem s názvem Sportovní bunda SEDLÁČEK, kterou v limitované edici v počtu deseti kusů nabídla v e-shopu na svých internetových stránkách.

"Limitovaná edice! Objednejte si v našem eshopu pohodlnou flísovou bundu SEDLÁČEK vhodnou do lesa, do přírody či k návštěvě Hradu a zámků,“ píše výrobce na stránkách, kam nabídku umístili ve čtvrtek ve 20:00 hodin. Všech deset kusů "Sedláčkovy bundy" bylo vyprodáno už druhý den v 6:30 ráno, a to i přes nemalou cenu 1918 korun.

"Je to vrchol degradace vyznamenání."

"Skvělý nápad! Škoda, že neprodáváte víc kusů," zní jeden z komentářů na sociální síti výrobce sportovního zboží, který ale touto recesí nehodlal vydělat. Výtěžek z prodeje věnuje na pomoc pozůstalým po padlých vojácích Armády ČR v zahraničních misích.

Se stejným nadhledem ale celou záležitost nebere odborník na etiketu a bývalý mluvčí Václava Havla Ladislav Špaček, který chování režiséra Sedláčka označil za vrchol arogance.

"Jestliže prezident republiky Miloš Zeman připnul panu Sedláčkovi vyznamenání na flísovou mikinu, tak to je vrchol degradace toho vyznamenání. Vyznamenání se nosí pouze na společenském oděvu, dříve dokonce jen na fraku. Dnes už tak přísní nejsme, ale nosit ho na flísové mikině dokáže opravdu jen naprostý ignorant. Ten člověk zhanobil celý slavnostní akt,“ řekl Špaček.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud v Číně poslal do vězení hongkongského knihkupce Minhaie

Soud v Číně poslal za nezákonné poskytování zpravodajských informací do zahraničí na deset let za mříže hongkongského vydavatele a knihkupce se švédským občanstvím Gui Minhaie, napsala agentura Reuters.

Kauza Minhaie, který prodával knihy píšící velmi otevřeně o čínských vůdcích, zkomplikovala vztahy mezi Pekingem a Stockholmem.

Minhai byl jedním z pěti hongkongských nakladatelů a knihkupců, kteří zmizeli na přelomu let 2015 a 2016 a později se objevili ve vazbě v pevninské Číně.

Další zprávy