Sedláčkova mikina s medailí jde na dračku. Pomůže i armádě

jaz
31. 10. 2014 10:46
Dva dny po skandálu na Pražském hradě byla na internetu k prodeji stejná flísová mikina s motivem vyznamenání, který připíchl prezident Miloš Zeman režisérovi Robertu Sedláčkovi.
Foto: Vojtěch Marek / www.atexsport.cz

Praha – Letošní udílení státních vyznamenání stále ještě rezonuje v českých médiích, a to zejména kvůli nevhodnému oblečení jednoho z oceněných. Režisér Robert Sedláček převzal ve Vladislavském sále z rukou českého prezidenta medaili v tričku a černé flísové mikině.

O bundu s vyznamenáním byl velký zájem.
O bundu s vyznamenáním byl velký zájem. | Foto: www.atexsport.cz

Tento prohřešek proti etiketě vyvolal vlnu pobouření, a jak se o dva dny později ukázalo i švejkovského ducha českých podnikatelů. Firma vyrábějící sportovní oblečení totiž okamžitě zareagovala novým sortimentem s názvem Sportovní bunda SEDLÁČEK, kterou v limitované edici v počtu deseti kusů nabídla v e-shopu na svých internetových stránkách.

"Limitovaná edice! Objednejte si v našem eshopu pohodlnou flísovou bundu SEDLÁČEK vhodnou do lesa, do přírody či k návštěvě Hradu a zámků,“ píše výrobce na stránkách, kam nabídku umístili ve čtvrtek ve 20:00 hodin. Všech deset kusů "Sedláčkovy bundy" bylo vyprodáno už druhý den v 6:30 ráno, a to i přes nemalou cenu 1918 korun.

"Je to vrchol degradace vyznamenání."

"Skvělý nápad! Škoda, že neprodáváte víc kusů," zní jeden z komentářů na sociální síti výrobce sportovního zboží, který ale touto recesí nehodlal vydělat. Výtěžek z prodeje věnuje na pomoc pozůstalým po padlých vojácích Armády ČR v zahraničních misích.

Se stejným nadhledem ale celou záležitost nebere odborník na etiketu a bývalý mluvčí Václava Havla Ladislav Špaček, který chování režiséra Sedláčka označil za vrchol arogance.

"Jestliže prezident republiky Miloš Zeman připnul panu Sedláčkovi vyznamenání na flísovou mikinu, tak to je vrchol degradace toho vyznamenání. Vyznamenání se nosí pouze na společenském oděvu, dříve dokonce jen na fraku. Dnes už tak přísní nejsme, ale nosit ho na flísové mikině dokáže opravdu jen naprostý ignorant. Ten člověk zhanobil celý slavnostní akt,“ řekl Špaček.

 

Právě se děje

teď

Za korupci při ovlivňování zakázek si lékař Dbalý odpyká sedm let

Někdejší ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý si za ovlivňování zakázek a přijímání úplatků odpyká sedm let vězení. Ve středu o tom rozhodl pražský vrchní soud. Součástí verdiktu je peněžitý trest 10,9 milionu a povinnost nahradit nemocnici škodu 49,5 milionu korun. Lékař se z dnešního zasedání omluvil, svou vinu od počátku stíhání odmítá. Rozsudek je prvním pravomocným rozhodnutím v Dbalého korupčních kauzách. Muž čelí ještě dalším dvěma obžalobám.

Kauza se týká tří okruhů nemocničních zakázek z let 2008 až 2011, a to konkrétně poradenských a konzultačních služeb, účetních a medicínsko-právních služeb a právních služeb, jež nemocnici poskytovala advokátní kancelář Šachta & Partners (dnes MSB Legal) spojovaná s lobbistou Ivo Rittigem. Dbalý za uzavření smluv přijal podle obžaloby úplatky ve výši 12 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Končící liberecký šéf policie Husák se přesune k útvaru policejního vzdělávání

Nynější liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák bude působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Z místa krajského šéfa ho policejní prezident Jan Švejdar kvůli účasti na narozeninové oslavě v teplickém hotelu odvolá 1. února, od té doby nebude dostávat příplatek za vedení. Husák o přeložení sám požádal.

"Vladislav Husák dnes doručil policejnímu prezidentovi žádost o převelení na jiné místo ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident jeho žádosti vyhověl," uvedla mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová. Husák podle ní nadále zůstane v desáté platové třídě, odebráním příplatku za vedení a zvláštního příplatku mu klesne příjem o zhruba 20 000 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Aktivisté dostali za poškození věže elektrárny peněžité tresty až padesáti tisíc

Pět aktivistů ekologické organizace Greenpeace dostalo ve středu za poškození chladicí věže elektrárny Chvaletice peněžité tresty od 28 000 do 49 000 korun. Soud jejich jednání kvalifikoval jako přečiny poškození cizí věci a poškození a omezení provozu obecně prospěšného zařízení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce, zmocněnec elektrárny i všichni obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání.

Aktivisté v říjnu 2016 od 3. do 5. října obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení její modernizace a tím prodloužení provozu do roku 2030. Za pomoci horolezecké techniky se z věže spustili a navrtali do opláštění kolem stovky děr, poté na ni ukotvili a rozvinuli transparenty. Uvnitř chladicí věže odpálili několik dýmovnic, aby vizuálně znázornili exhalace z elektrárny. Podle elektrárny tím věž znečistili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy