Bunda, kterou měl astronaut Aldrin na Měsíci, se vydražila za 2,8 milionu dolarů

ČTK ČTK
26. 7. 2022 23:59
Bunda, kterou měl na sobě astronaut Edwin "Buzz" Aldrin během historicky první mise na povrch Měsíce v roce 1969, se vydražila za 2,8 milionu dolarů (68 milionů korun). Informovala o tom agentura AP.
Dobový snímek: Astronaut Edwin "Buzz" Aldrin během manévru doprovázejícího přistání na Měsíc. 20. 7. 1969
Dobový snímek: Astronaut Edwin "Buzz" Aldrin během manévru doprovázejícího přistání na Měsíc. 20. 7. 1969 | Foto: Reuters

Podle aukční síně Sotheby's, která prodej zajišťovala, jde o rekordní částku za jakýkoli předmět použitý při jednom z amerických letů do vesmíru. Bundu si koupil neznámý dražitel, který se zhruba desetiminutové aukce zúčastnil po telefonu.

Na bundě je nad levým prsem Aldrinova jmenovka a emblém mise Apollo 11, na levém rameni je americká vlajka. Podle aukční síně Sotheby's je bunda vyrobena z ohnivzdorného materiálu. Takzvaná látka Beta byla do skafandrů začleněna v reakci na požár, při němž v roce 1967 zahynuli tři astronauti na palubě Apolla 1.

Bývalý astronaut Aldrin byl druhým mužem, který 20. července 1969 vkročil na Měsíc, a to dvacet minut po svém kolegovi Neilu Armstrongovi.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zemřel vědec, vynálezce a odbojář Mojmír Petráň, bylo mu 99 let

Ve věku 99 let zemřel v sobotu 13. srpna vědec Mojmír Petráň. Na facebooku o tom dnes informovala Učená společnost ČR, jejímž členem Petráň byl. Petráň společně se svým kolegou Milanem Hadravským v 60. letech sestrojili a patentovali konfokální mikroskop s dvojitým řádkováním. Vynález znamenal převrat v mikroskopických technikách a přispěl k bouřlivému rozvoji molekulární buněčné biologie. Vědec Petráň byl i protinacistickým odbojářem.

Svůj přelomový vynález Petráň a Hadravský, kteří v 60. letech působili na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Plzni, patentovali v roce 1967 ve Spojených státech. Publikovali ho v roce 1968 ještě před okupací Československa. Po srpnové okupaci Petráň upadl v nemilost, neboť v době Pražského jara sympatizoval s reformními politiky. Svůj mikroskop pak musel vyrábět "podomácku" pod záštitou JZD Komorno u Plzně. Kvůli tomu vzniklo jen několik kusů přístroje.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při izraelském náletu u Tartúsu zahynuli podle Damašku tři syrští vojáci

Při dnešním izraelském náletu na oblast u syrského pobřežního města Tartús přišli o život tři syrští vojáci a další tři byli zraněni. Oznámila to syrská armáda. Televizní stanice Al-Arabíja předtím uvedla, že izraelská vojenská letadla zaútočila na Tartús a před vypálením střel letěla nad libanonským pobřežím. Izraelská armáda své operace v Sýrii nechává bez komentáře. Útočí hlavně na cíle spojené se spojenci syrské vlády, což je Írán a libanonský Hizballáh. Agentura Reuters napsala, že se k Tartúsu blíží loď, která veze z Ukrajiny obilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy