Brumbál uzavřel manželství s Gandalfem. Naštvali věřící

jaz
11. 6. 2015 15:48
Homosexuální svatba fantasy postav se uskutečnila na protest proti americké baptistické církvi, která nevhodným způsobem odsoudila osoby s odlišnou orientací.

Topeka (Kansas) - V americkém Kansasu se o víkendu konala svatba netradičního páru. Své ano si řekli Brumbál z čarodějnické ságy o Harrym Potterovi a Gandalf z trilogie Pán prstenů.

Fiktivní sňatek uspořádala jako protest nezisková organizace Planting Peace, která se dostala do rozmíšky s místní církví Westboro Baptist Church (WBC) kvůli homosexuálním svazkům, píše místní deník Topeka Capital-Journal.

Příčinou sváru byl nevinný komentář autorky knih o Harrym Potterovi J. K. Rowlingové, která vyjádřila nadšení, jak by to bylo krásné, kdyby se Brumbál a Gandalf mohli konečně vzít. Reagovala tak na nedávné referendum v Irsku, kde občané vyjádřili souhlas s uzavíráním manželství osob stejného pohlaví.

"Pokud paní Rowlingová chce, aby se Brumbál a Gandalf vzali, budeme protestovat," zněl tweet americké církve WBC. Vzkaz byl doplněný koláží s biblickými verši a urážlivými hesly "Bůh nesnáší teplouše," nebo "vlajka teploušů", které byly napsané na irské vlajce.

Neziskovou organizaci Planting Peace pobouřily nenávistné výroky křesťanské církve, proto se rozhodla představu britské autorky převést do skutečnosti. Ve svém duhově natřeném domě, připomínajícím vlajku LGBT komunity, který stojí shodou okolností naproti kostelu baptistické církve, uspořádala hraný svatební obřad. Zúčastnilo se ho zhruba 250 lidí.

"Byli tam lidé všech věkových kategorií z celého světa. Dav byl požádán, aby v jednom momentu obřadu vstal a řekl "ano", čímž měl ukázat svou podporu. Celkový tón byl radostný a zábavný a zdálo se, že všichni podporují základní poselství a láskou a soucitem odmítli nenávist a fanatismus," řekl o svatbě zakladatel organizace Aaron Jackson.

Uličkou se místo nevěsty prošel ředitel čarodějných Bradavic Albus Brumbál, kterého pod obloukem z růží čekal další velký kouzelník Gandalf ve svém dlouhém bílém hábitu. Dvojici hrála střídavě hudba z obou filmů a prstýnky jim přinesl Frodo Pytlík.

Organizátoři svatby čekali ze strany členů církve nepokoje, ale ti se zmohli pouze na vyvěšení hesel na plot, takže celá akce proběhla bez problémů. Hosté i fanoušci obou fantasy postav si užili recesistické odpoledne a od herců novomanželů si nechali podepsat své knihy.

 

Právě se děje

Další zprávy