Poezie městské policie. Z brněnských strážníků jsou básníci

jaz
20. 8. 2014 10:45
Z každodenních zpráv o dění v moravské metropoli vznikne básnická sbírka, která ukáže ty nejbizarnější formulace z oficiálních tiskových zpráv.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Michaela Hasíková\Economia

Brno – Za projektem Hořící pařez, jak se soubor celkem 156 básní jmenuje, stojí Marek Picha a Kateřina Čadová, kteří pro realizaci netradiční básnické sbérky vybírají finanční prostředky na portálu Startovač, tuzemské obdobě zahraničního crowdfundingového Kickstarteru.

Potencionálním přispěvatelům slibují knižní vydání Hořícího pařezu, jehož obsah bude složený z autentických tiskových zpráv Městské policie Brno. Autoři také udávají, že s textem nijak nemanipulovali. Vybrali pouze ty nejabsurdnější zprávy. "Prošli jsme tiskové zprávy; místa, která nám přišla poetická či absurdní, jsme ze svodek vyňali a rozčlenili do veršů," vysvětlují autoři.

Autoři žádají o příspěvky na novou knihu.
Autoři žádají o příspěvky na novou knihu. | Video: YouTube

Na webu brněnské policie je totiž možné najít zprávy o řadě drobných přestupků, kuriózních krádežích či podnapilých výtržnících. Autory básnické sbírky ale spíše zaujaly jahody padající na chodce nebo zatoulané kozy bez dozoru v centru města.

V knize se například objeví následující hlášení. "Šokovanému řidiči přisedl do vozidla nahý muž a chtěl odvézt  na dovolenou," zní úryvek z připravované sbírky básní. "Slzy v jejích očích se objevily kvůli tomu, že má prý soudem zakázaný pobyt v Brně."

Do dnešního dne zatím dvojici věnovalo během jednoho měsíce 40 lidí více jak deset tisíc korun z požadovaných 40 tisíc. Ukázky veršů, které se v připravované sbírce básní objeví, jsou dostupné na adrese Městské poezie Brno.

___________________________________________________

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Nominujte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlasovat můžete zde. Za Váš hlas děkujeme!

 

Právě se děje

Další zprávy