Britský astronaut se stal nejrychlejším mimozemským běžcem maratonu. Běžel na ISS, připoutaný k pásu

jaz
25. 4. 2016 13:00
První Evropan zaběhl londýnský maraton s časem tři hodiny 35 minut, a to na stovky kilometrů vzdálené vesmírné stanici. Stal se tak nejrychlejším mimozemským maratonským běžcem a byl zapsán do Guinessovy knihy rekordů. Zatímco on běžel ve vesmíru v trenkách a tílku, jeho dva kolegové z vesmírné agentury běželi v Londýně v replikách astronautského obleku. Jonny Scott se tak stal nejrychlejším maratoncem ve skafandru.
Foto: Twitter

Tim Peake dokončil v neděli tradiční 42kilometrový maraton, a to v improvizovaných podmínkách na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), kde panuje stav beztíže. Zatímco cca 320 kilometrů pod ním odstartoval 36. ročník londýnského závodu, Tim vyběhl na běžícím páse připoutaný lany na bungee jumping, aby byl schopen udržet se na trati. Svým výkonem se zapsal do Guinnessovy knihy rekordů. Informoval o tom server Mashable.

44letý astronaut popřál před závodem svým 40 tisícům běžeckých kolegů na Zemi hodně štěstí a poté vyběhl na páse, z kterého sledoval digitální přenos londýnské trasy i s jásajícími davy fanoušků přes speciální aplikaci RunSocial iPad, která na ISS simulovala atmosféru závodu.

Se svým výsledným časem tři hodiny 35 minut a 21 sekund sice nemohl konkurovat keňskému vítězi Eliudovi Kipchogemu (2 hodiny 3 minuty a 4 sekundy), ale coby člověk ve vesmíru se zařadil na první místo, a to před Američanku Sunitu Williams. Ta v roce 2007 běžela z ISS Bostonský maraton. Tim Peake se tak se svým časem zapsal do Guinnessovy knihy rekordů jako nejrychlejší vesmírný běžec maratonu.

Peakovi, který se k ISS připojil před čtyřmi měsíci, fandilo ze Země spousta lidí. Samotného londýnského závodu se účastnili jeho přátelé a kolegové Libby Jackson a Jonny Scott z Evropské kosmické agentury. Ti vyběhli na trať v replikách vesmírných skafandrů.

Jonnys Scott pak byl do Guinnessovy knihy rekordů zapsán jako nejrychlejší běžec maratonu v astronautském skafandru.

Britského kosmonauta sledoval také tým lékařů, kteří monitorovali jeho fyziologický stav, aby se tak ujistili, že vše proběhne po zdravotní stránce v pořádku.

Na takové menší maratony jsou ale astronauti na ISS zvyklí. Povinně totiž musí každý člen posádky uběhnout na pásu dvě a půl hodiny, aby neztráceli svalovou hmotu, o kterou ve vesmíru ve stavu beztíže přicházejí. Jak ale uvedl maratonský běžec a bývalý pilot RAF, popruhy, který drží vesmírné běžce na pásu, jsou po necelých 40 minutách již velmi nepohodlné.

Podle amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku přijdou astronauti o cca 15 procent svalové hmoty a za jeden měsíc ve vesmíru ztratí jedno až dvě procenta kostní hmoty. Existují ale i výhody pobytu mimo Zemi. V kosmu se totiž svaly lépe a rychleji regenerují a hojí se zranění.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Situace ve Francii se zlepšila, pacienty s koronavirem do Česka nepošlou

Francie lépe zvládá situaci s léčbou komplikovaných případů infikovaných koronavirem, pacienty na plicní ventilaci proto do Česka nepošle. Po telefonátu s francouzským premiérem Édouardem Philippem to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Premiér Philippe českému protějšku nicméně poděkoval za to, že Česko vyslyšelo víkendovou žádost Francie. Na přílet letadla s šesti pacienty se dnes chystala Fakultní nemocnice Brno.

"Moc děkoval, ale řekl, že zatím se u nich situace zlepšila, takže naši nabídku zatím nevyužijí. Že zatím moc děkují za solidaritu, ale zatím to vyřešili jinak," řekl Babiš.

Pacienti v těžkém stavu na plicní ventilaci měli přiletět dnes odpoledne na letiště v Brně-Tuřanech. Babiš o víkendu uvedl, že o pomoc požádala Francie a česká vláda jí vyhověla. Už v minulých týdnech poskytli část svých kapacit nemocným Francouzům Němci.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Hamáček: O letošních Velikonocích nebude žádné koledování ani sousedské přípitky

Tradiční velikonoční koledování nebo připíjení si se sousedy nebude letos možné, řekl v pondělí novinářům ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Současná vládní nařízení kvůli novému koronaviru to nedovolují. Omezení pohybu platí od 12. března. K rozvolňování opatření musí podle něj Česká republika přistupovat opatrně.

"Podle současných opatření to možné není," odpověděl Hamáček na dotaz, zda mohou příští pondělí koledníci vyrazit po vesnici nebo zda si kolegové a sousedé mohou tradičně připít slivovicí. Ministr také zopakoval, že má opatrný postoj k rozvolňování vládních opatření. Již dříve uvedl, že by je vláda neměla výrazně měnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy