Britové místo brexitu řeší nohy premiérky. Sexismus, vracíme se do 50. let, stěžují si lidé

hrz
29. 3. 2017 17:00
Část Britů se na chvíli přestala zabývat brexitem a začala řešit legs-it. Jedná se o aféru, která vypukla pondělním vydáním deníku Daily Mail, jenž na titulní straně přišel s velkou fotkou britské premiérky a skotské první ministryně sedících v minisukních. Titulek hodnotí tyto nejmocnější ženy Velké Británie podle jejich nohou, což vyvolalo na veřejnosti velký poprask, a to nejen u žen. Lidé tento sexistický článek odsuzují, někteří navrhují, aby vyšel i v mužské variantě s Cameronem, Johnsonem a dalšími v trenkách. Britský tiskový regulátor je zavalen stovkami stížností.
Britská premiérka Theresa Mayová a skotská první ministryně Nicola Sturgeonová na setkání v glasgowském hotelu.
Britská premiérka Theresa Mayová a skotská první ministryně Nicola Sturgeonová na setkání v glasgowském hotelu. | Foto: Reuters

Podpis brexitu vyvolal velké pozdvižení také v řadách feministek a genderově uvědomělých mužů. Stalo se tak poté, co britský bulvární list Daily Mail dal na titulní stranu velkou fotku britské premiérky Theresy Mayové a skotské první ministryně Nicoly Sturgeonové.

Snímek žen sedících v minisukýnkách doprovodil textem, který by šlo volně přeložit jako "Čert vem brexit, ale víme, kdo vyhrál soutěž nohou".

Sturgeonová je známou odpůrkyní brexitu, dokonce chce kvůli němu zopakovat referendum o skotské nezávislosti. Skotové totiž chtějí v Evropské unii zůstat.

Britové tento novinářský "úlet" hodnotí tak, že od bulváru Daily Mail člověk čeká leccos, ale tohle už je opravdu hodně přes čáru. Zaráží je navíc, že článek napsala žena, redaktorka Sarah Vineová.

Lidé na sociálních sítí, a to zdaleka nejen ženy, ale takřka v rovnocenné míře i muži, se rozčilují, že deník zredukoval celou osobnost ženy na pouhé nohy, což považují za sexistické.

Rozeběhla se v podstatě podobná debata jako v Česku po aféře s Žáčkovou básní K čemu jsou holky na světě. Jen s tím rozdílem, že tentokrát se celá záležitost dotýkala těch nejvyšších pater - zasáhla totiž dvě nejmocnější ženy Velké Británie. Kritici upozorňují, že noviny jasně ukazují malým dívkám, že je v podstatě jedno, co dělají nebo co si myslí, svět na ně stejně bude nahlížet jako na objekty.

Čtenáři rovněž upozorňují na skutečnost, že by asi těžko vyšla titulní strana, která by porovnávala klíčové mužské postavy brexitu podle nohou. A že by se našly zajímavé snímky…

Po svém se k celé kauze vyjádřil známý britský bulvární novinář Piers Morgan, jehož proslavila vlastní televizní show na CNN: "Jsem více než šťastný, když jsem posuzován podle nohou," píše ve svém tweetu.

Pořádné "haló" aféra způsobila i v africkém Mali. Tamější list se totiž jmenuje Daily Mali, což vypadá hodně podobně jako název britského bulváru. Redakce proto byla zavalena řadou negativních ohlasů z řad čtenářů.

Někteří diskutující naopak nabádají, aby lidé přestali sdílet hashtag #legsit s celou kauzou, protože tím akorát dělají listu reklamu, což prý bylo ostatně jeho záměrem, a proto tento bizarní titulek na první stranu dával.

Debata se nyní přesunula k obecnější otázce, zda je to vlastně dnes s genderovou korektností lepší. Mnozí tak reagují na tweety, které říkají, že se touto první stranou Británie ocitla kdesi v 50. letech: "Myslela jsem, že se měnil čas o hodinu a ne o 65 let," uvedla kupříkladu jedna pisatelka.

Jedno je jisté, aféra nevyzní jen tak do ztracena jako mnoho dalších, které se proženou sociálními sítěmi. Jak informoval server BBC, britskému regulátorovi tištěných médií IPSO (Independent Press Standards Organisation) přišlo již nejméně 300 stížností na titulní stranu Daily Mail.

Žáček nesledoval určení životní role jedné skupině osob, nehledala bych v tom něco, co by mělo někoho urazit. | Video: DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Platforma Rekonstrukce státu ocenila 21 politiků za boj s korupcí, vyzdvihla Michálka

Platforma Rekonstrukce státu ve čtvrtek ocenila 21 politiků, kteří se podle ní v končícím volebním období nejvíce zasloužili o prosazování protikorupčních zákonů v Parlamentu. Vyzdvihla zejména zásluhy poslance Jakuba Michálka (Piráti), dále pak Marka Výborného (KDU-ČSL) a Ondřeje Profanta (Piráti). Sdělila to ve čtvrtek mluvčí platformy Eva Hromádková.

Ocenění "Dělník protikorupční legislativy" udělila Rekonstrukce státu celkem devíti zástupcům Pirátské strany, třem lidovcům, dvěma Starostům a nezávislým, dvěma poslancům vládního hnutí ANO a jedné poslankyni vládní ČSSD, dále dvěma zástupcům ODS, jedné člence TOP 09 a jednomu senátorovi za klub SEN 21 a Pirátů.

„Poslancem, který za poslední čtyři roky nejvíce podporoval protikorupční opatření, je Jakub Michálek z Pirátské strany. Zasloužil se zejména o vylepšení nominačního zákona, zavedení informačního příkazu a aktivně usiloval o schválení novely zákona o státním zastupitelství," uvedla platforma.

Výborný podle Rekonstrukce státu vedle podpory řady důležitých opatření dlouhodobě bojoval za reformu exekucí, kterou Sněmovna schválila na začátku letošního léta. Profant zase prosazoval zejména přístup k informacím a digitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy