Bože, ochraňuj královnu před Zemanem. Češi si dělají legraci z prezidentovy návštěvy u Alžběty II.

Magazín Magazín
Aktualizováno 16. 6. 2017 9:53
Prezident Miloš Zeman se v pátek setká s britskou královnou Alžbětou II. Audience přitom vyžaduje korektní dodržování etikety. České sociální sítě už nyní glosují, jaké faux pas by se Miloši Zemanovi mohlo podařit. V minulosti například bývalý americký prezident Bush na královnu mrkl a první dáma Michelle Obamová zase Alžbětu II. při focení objala kolem pasu.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Ludvík Hradilek

Již v pátek se český prezident Miloš Zeman spolu se svou ženou Ivanou setká s britskou královnou Alžbětou II. O audienci požádal Pražský hrad a sám Miloš Zeman se již s královnou sešel v předešlých letech.

Vzhledem k tomu, že se na etiketu v Buckinghamském paláci dbá velmi pečlivě a Miloš Zeman je nechvalně známý svými přešlapy při různých oficiálních návštěvách či programech, českými sociálním sítěmi se začaly šířit různé vtipy.

Lidé si mohou například i vsadit na to, zda český prezident poruší protokol. Na pozdní příchod Miloše Zemana vypsala sázková kancelář Fortuna kurz 100:1. Vsadit lze i na situaci, že prezident požádá Alžbětu II. o popelníček a zapálí si cigaretu.

"Neotvírej, já se kouknu, jestli tam ještě jsou…"

Na některých z nich se Miloš Zeman ve společnosti Alžběty II. se smíchem ptá, zda by mu nepodala popelník na cigarety.

Jiná koláž zachycuje královnu, kterak z okna zahlédne Miloše Zemana ve společnosti tiskového mluvčího Jiřího Ovčáčka a hodlá se v domě zabarikádovat.

Zeman tento týden například podle deníku Právo uvedl, že by se při audienci královny rád zeptal, jak se lze dožít 90 let.

Audience u královny má několik nepsaných pravidel. Britská historička Kate Williamsová před několika lety pro britskou BBC uvedla, že královská rodina sama sebe odlišuje od ostatních, a proto si udržuje odstup a zachovává majestát.

Sdělila, že královnu host nemá líbat, jakkoliv se jí dotýkat a naopak by se jí měl neustále uklánět. Ale doba se mění a i pravidla při jednání s královnou jsou volnější.

William Hanson, britský expert na pravidla chování, však věří, že dodržování etikety je stále důležité a hraje významnou roli nejen v královských kruzích. "Jestliže uděláte správně malé věci, všechno ostatní pak zapadne, kam má. Je to o úctě a respektu ve společnosti a to nám chybí," řekl Hanson BBC.

Lidé na sociálních sítích se také pozastavují nad tím, proč není Zemanova audience k dohledání na stránkách Buckinghamského paláce, zatímco stránky českého prezidenta o ní informují v předstihu a co nejvýrazněji.

Redaktor DVTV Filip Horký se nicméně dotazoval přímo na tiskovém oddělení Buckinghamu a bylo mu sděleno, že o audiencích se píše, až když proběhnou.

Obama pronesl projev za zvuků hymny, Bush na královnu mrkl

Pár malých faux pas před Jejím Veličenstvem se však dopustili i někteří ostřílení politici. Bývalý americký prezident Barack Obama například v roce 2011 po přípitku za zvuků britské hymny pronášel krátký projev. Podle zvyků však měl pouze připít královně a mlčet.

Nepatřičný krok se o dva roky dříve podařil i tehdejší první dámě Michelle Obamové, když královnu Alžbětu II. objala v pase při focení. A protokol se nepodařilo udržet ani prezidentovi Georgi W. Bushovi, který na královnu dokonce mrkl.

Jak se povede Miloši Zemanovi, by se česká veřejnost měla dozvědět již v pátek. Případná faux pas však možná zůstanou utajena, audience totiž proběhne za zavřenými dveřmi.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy