Bojuje proti tradičním kravským zvoncům. Nizozemská potížistka získala švýcarský pas až napotřetí

ČTK ČTK
3. 5. 2017 7:38
Nizozemka žijící ve Švýcarsku bojuje za práva zvířat, zejména za krávy s tradičním zvoncem. Podle ní zvonec poškozuje sluch nejen zvířatům, ale i lidem. Protestuje i proti zvonům v kostele. To se ale nelíbí jejím sousedům v malé obci a dvakrát už jí tak zabránili v získání švýcarského občanství. Na potřetí už však zapřísáhlá veganka a aktivistka uspěla.
Kráva bez tradičního švýcarského zvonce, cíl Nancy Holtenové. (ilustrační foto)
Kráva bez tradičního švýcarského zvonce, cíl Nancy Holtenové. (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Bern -  Až na třetí pokus se podařilo Nizozemce Nancy Holtenové získat švýcarské občanství. Dvakrát byla se svou žádostí neúspěšná, protože ji její sousedé považují za zdroj potíží. Holtenová totiž bojuje za práva zvířat a svou pozornost soustředila mimo jiné na jeden ze švýcarských národních pokladů - zvonec místních krav.

Na udělení občanství mají ve Švýcarsku vliv nejen ústřední orgány, ale vyjádřit se k němu mají právo i obyvatelé obce, ve které žadatel žije. To se právě dvakrát stalo osudným nyní 43leté Holtenové, která v zemi helvetského kříže žije od svých osmi let.

Bojovnice za práva zvířat i za náboženskou svobodu je totiž trnem v oku řadě obyvatel obce Gipf-Oberfick v kantonu Aargau u hranic s Německem. Holtenová protestuje například proti používání kravských zvonců, které mají podle ní negativní vliv na sluch skotu, terčem její kritiky se ale staly třeba i zvony v kostele, místní koňské závody, cirkusy či myslivci. Jako zapřisáhlá veganka protestovala také proti podávání mléka ve školách.

Lidé z obce Gipf-Oberfick, která má kolem 3500 obyvatel, se dvakrát rozhodli, že Holtenová není dostatečně integrovaná na to, aby mohla dostat švýcarské občanství. Její žádost zamítli naposledy loni v listopadu. Na základě jejího odvolání ji ale nejvyšší soudní instance kantonu Aargau vyhověla a občanství udělila. Holtenová nyní jako švýcarská občanka plánuje vstoupit do politiky.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy