Bezdomovec předstíral nemoci a nechal o sebe pečovat v nemocnicích. Skončil ve vazbě

ČTK ČTK
18. 10. 2018 8:00
Psychicky narušený muž byl v lednu propuštěn z vězení a od té doby neměl stálé bydliště, ani zdravotní pojištění.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Berlín - Jistý bezdomovec v Německu celé měsíce předstíral vážná onemocnění a nechal o sebe nákladně pečovat v nemocnicích po celé zemi. Podle agentury DPA vystupoval pod různými falešnými jmény.

Na jeho podvody se přišlo teprve poté, co na jedné klinice ve městě Bad Neustadt v centrálním Německu o sobě uváděl protichůdné údaje. Od té doby je ve vazbě v psychiatrickém oddělení nejmenované věznice.

Čtyřicetiletý muž si díky svým podvodům vždy na několik dní zajistil střechu nad hlavou a stravu. Stěžoval si mimo jiné na srdeční potíže, řekla policejní mluvčí. Pacient se ochotně podroboval nejrůznějším vyšetřením a dokonce se nechal posílat na speciální kliniky.

Psychicky narušený muž byl v lednu propuštěn z vězení a od té doby neměl stálé bydliště, ani zdravotní pojištění.

Dosud není jasné, kolika klinikám způsobil škody, které vždy obnášely řádově tisícovky eur. Policie a státní zastupitelství předpokládají, že simulant cestoval po celém Německu a že v příštích týdnech vyjdou najevo další případy.

Muž vystupoval jako takzvaný soukromý pacient, který se neprokazuje kartičkou pojišťovny. Takoví pacienti při přijímání do nemocnice pouze uvádějí své osobní údaje a podpisem se zavazují k úhradě výloh, které jim pak zpětně může proplatit jejich pojišťovna.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 52 minutami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy