Bernardýni se dočkali. Už nemusí pózovat s turisty

ČTK ČTK
25. 4. 2015 9:00
Oblíbené focení turistů pod Matterhornem končí. Se psy se zacházelo nedůstojně.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Zermatt - Švýcarsko se vzdává jednoho ze svých lákadel pro turisty: focení se s bernardýny pod horou Matterhorn. Úřady městečka Zermatt vyslyšely kritiku ochránců zvířat, podle nichž se s psími "modely" nezachází dobře, a dohodly se s místními firmami nabízejícími službu, aby tak již nečinily.

Podle místního starosty tak od příští zimy tato atrakce skončí. Ochránci zvířat označují dlouhodobě tento zvyk za nevhodný a tvrdí, že někteří psi držení za tímto účelem žijí v nedůstojných podmínkách.

Psí huňáči byli vyšlechtěni v oblasti průsmyku Velkého Svatého Bernarda spojujícího Švýcarsko s Itálií a po celá staletí sloužili jako záchranáři lidí zasypaných lavinou.

Jsou vyobrazováni se soudkem rumu na krku, z kterého se zachráněným dával doušek první pomoci. Traduje se, že si ze soudků rádi "přihnuli" i samotní bernardýni.

 

Právě se děje

před 3 minutami

IKEM začne stavět nové pavilony, hotovo bude za dva a půl roku

Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), který je největším transplantačním centrem v Česku, ve středu slavnostně zahájil stavbu dvou nových pavilonů. Přístavba umožní rozšíření kardiovaskulárních a transplantačních programů, bude tam také nový urgentní příjem. Náklady na stavbu budou 1,05 miliardy korun, z toho 603,7 milionu korun přispěje stát prostřednictvím strategických vládních investic.

Podepsání smlouvy se zhotovitelem a poklepání základního kamene stavby se ve středu zúčastnili premiér Andrej Babiš (ANO), ministr Petr Arenberger (za ANO), ředitel IKEM Michal Stiborek a zástupci stavební firmy IMOS Brno. Nové pavilony by měly být hotové za 2,5 roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy