Bernardýni se dočkali. Už nemusí pózovat s turisty

ČTK ČTK
25. 4. 2015 9:00
Oblíbené focení turistů pod Matterhornem končí. Se psy se zacházelo nedůstojně.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Zermatt - Švýcarsko se vzdává jednoho ze svých lákadel pro turisty: focení se s bernardýny pod horou Matterhorn. Úřady městečka Zermatt vyslyšely kritiku ochránců zvířat, podle nichž se s psími "modely" nezachází dobře, a dohodly se s místními firmami nabízejícími službu, aby tak již nečinily.

Podle místního starosty tak od příští zimy tato atrakce skončí. Ochránci zvířat označují dlouhodobě tento zvyk za nevhodný a tvrdí, že někteří psi držení za tímto účelem žijí v nedůstojných podmínkách.

Psí huňáči byli vyšlechtěni v oblasti průsmyku Velkého Svatého Bernarda spojujícího Švýcarsko s Itálií a po celá staletí sloužili jako záchranáři lidí zasypaných lavinou.

Jsou vyobrazováni se soudkem rumu na krku, z kterého se zachráněným dával doušek první pomoci. Traduje se, že si ze soudků rádi "přihnuli" i samotní bernardýni.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy