Zneužívání a vraždění žen ve hrách? Proti GTA vznikla petice

Prokop Vodrážka Prokop Vodrážka
5. 12. 2014 12:47
Australské obchody stahují ze své nabídky kontroverzní videohru GTA V, zákazníkům se za její prodej omluvili.
Grand Theft Auto V
Grand Theft Auto V | Foto: Rockstar

Sydney – Dvě sítě maloobchodních prodejen v Austrálii se rozhodly přestat prodávat světoznámou videohru Grand Theft Auto V (GTA V) poté, co přes 40 tisíc lidí podepsalo petici za její stažení. Podle organizátorek petice se totiž jedná o "zvrácený" titul, který "nabádá hráče k sexuálnímu násilí a vraždění žen."

První z firem Kmart sdělila, že po důkladném přezkoumání obsahu hry GTA V se rozhodla produkt ihned stáhnout a omluvila se zákazníkům za to, že se blíže neseznámila s obsahem hry.

"Poslední dny jsme o hře mluvili s mnoho zákazníky a je mezi nimi výrazné znepokojení z obsahu hry," řekl Jim Cooper, manažer Target, která hru stáhla jako první. "Měli jsme zpětnou vazbu také od zákazníků, kteří nás podporovali v prodeji hry. Respektujeme i jejich pohled na věc, nicméně cítíme, že rozhodnutí zastavit prodej GTA V je v souladu s názorem většiny našich zákazníků."

Zastavení prodeje hry odstartovala internetová petice. Stojí za ní tři ženy, které se prezentují jako oběti násilí. Vyzývají obchody k tomu, "aby začaly upřednostňovat morálku před ziskem a jasně deklarovaly, že sexuální násilí, zneužívání nebo týrání žen není zábavné."

Podle petice je totiž GTA hra, která je plná "mlácení, zabíjení a příšerného násilí na ženách", jak uvádějí. Hra také podle autorek spojuje sexuální vzrušení s násilím.

Obrázek kterým organizátorky petice uvádějí svůj text.
Obrázek kterým organizátorky petice uvádějí svůj text. | Foto: Grand Theft Auto

Stažení hry rozčílilo hráče

Proti rozhodnutí australských obchodníků se ihned zvedla velká vlna nevole mezi samotnými hráči, kteří využili sociální sítě k protestu. Říkají, že hra je nespravedlivě stigmatizována, a tvrzení, že jsou hráči odměňováni za násilí, nejsou pravdivá.

"Vy všichni, kdo děkujete Targetu za stažení hry, jste ignorantní pitomci. To, že je možné ve hře páchat násilí (a to na ženy i muže), neznamená, že je to smyslem hry," rozčílil se například Derek Elphick.

Dalšího hráče, Matta Larkina, zase překvapila omluva řetězce: "Vypadá to, jako kdyby přiznali vinu, když jediné co udělali, je zásobování svých zákazníků."

Hra nečelí kritice poprvé

Proti stažení hry z obchodů se rozjela i petice, která se snaží udržet GTA V na pultech. Podle autorů protestu stojí za celým případem "banda neinformovaných feministek", které hru nepochopily. Sami tvrdí, že ve hře může hráč zabíjet, mlátit a střílet na kohokoliv, ne pouze na ženy. "Hra je vyrobena pro dospělé, ne děti," dodávají.

Není to poprvé, co jeden z dílů série GTA zaznamenal kontroverzní ohlasy. Pravidelně je mu vyčítáno barvité líčení násilí, možnost kriminální činnosti a sexuální násilí. Například v roce 2013 byli zatčeni tři mladí Američané, kteří se pod vlivem hry a alkoholu rozhodli vykrást místní autoservis.

Navzdory negativním ohlasům patří GTA V mezi nejvýdělečnější tituly zábavního průmyslu. Během prvních tří dnů utržila miliardu dolarů.

 

Právě se děje

Další zprávy