Zneužívání a vraždění žen ve hrách? Proti GTA vznikla petice

Prokop Vodrážka Prokop Vodrážka
5. 12. 2014 12:47
Australské obchody stahují ze své nabídky kontroverzní videohru GTA V, zákazníkům se za její prodej omluvili.
Grand Theft Auto V
Grand Theft Auto V | Foto: Rockstar

Sydney – Dvě sítě maloobchodních prodejen v Austrálii se rozhodly přestat prodávat světoznámou videohru Grand Theft Auto V (GTA V) poté, co přes 40 tisíc lidí podepsalo petici za její stažení. Podle organizátorek petice se totiž jedná o "zvrácený" titul, který "nabádá hráče k sexuálnímu násilí a vraždění žen."

První z firem Kmart sdělila, že po důkladném přezkoumání obsahu hry GTA V se rozhodla produkt ihned stáhnout a omluvila se zákazníkům za to, že se blíže neseznámila s obsahem hry.

"Poslední dny jsme o hře mluvili s mnoho zákazníky a je mezi nimi výrazné znepokojení z obsahu hry," řekl Jim Cooper, manažer Target, která hru stáhla jako první. "Měli jsme zpětnou vazbu také od zákazníků, kteří nás podporovali v prodeji hry. Respektujeme i jejich pohled na věc, nicméně cítíme, že rozhodnutí zastavit prodej GTA V je v souladu s názorem většiny našich zákazníků."

Zastavení prodeje hry odstartovala internetová petice. Stojí za ní tři ženy, které se prezentují jako oběti násilí. Vyzývají obchody k tomu, "aby začaly upřednostňovat morálku před ziskem a jasně deklarovaly, že sexuální násilí, zneužívání nebo týrání žen není zábavné."

Podle petice je totiž GTA hra, která je plná "mlácení, zabíjení a příšerného násilí na ženách", jak uvádějí. Hra také podle autorek spojuje sexuální vzrušení s násilím.

Obrázek kterým organizátorky petice uvádějí svůj text.
Obrázek kterým organizátorky petice uvádějí svůj text. | Foto: Grand Theft Auto

Stažení hry rozčílilo hráče

Proti rozhodnutí australských obchodníků se ihned zvedla velká vlna nevole mezi samotnými hráči, kteří využili sociální sítě k protestu. Říkají, že hra je nespravedlivě stigmatizována, a tvrzení, že jsou hráči odměňováni za násilí, nejsou pravdivá.

"Vy všichni, kdo děkujete Targetu za stažení hry, jste ignorantní pitomci. To, že je možné ve hře páchat násilí (a to na ženy i muže), neznamená, že je to smyslem hry," rozčílil se například Derek Elphick.

Dalšího hráče, Matta Larkina, zase překvapila omluva řetězce: "Vypadá to, jako kdyby přiznali vinu, když jediné co udělali, je zásobování svých zákazníků."

Hra nečelí kritice poprvé

Proti stažení hry z obchodů se rozjela i petice, která se snaží udržet GTA V na pultech. Podle autorů protestu stojí za celým případem "banda neinformovaných feministek", které hru nepochopily. Sami tvrdí, že ve hře může hráč zabíjet, mlátit a střílet na kohokoliv, ne pouze na ženy. "Hra je vyrobena pro dospělé, ne děti," dodávají.

Není to poprvé, co jeden z dílů série GTA zaznamenal kontroverzní ohlasy. Pravidelně je mu vyčítáno barvité líčení násilí, možnost kriminální činnosti a sexuální násilí. Například v roce 2013 byli zatčeni tři mladí Američané, kteří se pod vlivem hry a alkoholu rozhodli vykrást místní autoservis.

Navzdory negativním ohlasům patří GTA V mezi nejvýdělečnější tituly zábavního průmyslu. Během prvních tří dnů utržila miliardu dolarů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Havlíček: Vláda chce přispět na zvýšené ceny energií 800 000 domácností

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Krátkodobý plán na pomoc domácnostem potenciálně ohroženým energetickou chudobou bude podle Havlíčka hotový do několika týdnů. V říjnu by ho mohla schválit vláda, v listopadu by již stát mohl doručovat peníze lidem. Na počátku října se však v Česku uskuteční volby do Poslanecké sněmovny, po kterých se může složení kabinetu změnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy