Píchat dětem uši je barbarství, vadí matkám. Sepisují petici

jaz
12. 6. 2015 8:12
Angličanky žádají poslance, aby prosadili stanovení minimální věkové hranice, kdy bude možné nechat dětem propíchnout uši kvůli náušnicím. Svévolné rozhodnutí rodičů totiž považují za týrání.
Foto: Thinkstock

Londýn – Susan Ingram založila online petici s názvem "Zákaz píchání uší dětem a batolatům" a sesbírala 35 tisíc podpisů, se kterými hodlá jít za zákonodárcem Markem Tamim. Ten by se měl na její žádost pokusit téma předestřít ve sněmovně.

"Otázkou je, jaký věk je vhodný,“ řekl Tami deníku The Guardian s tím, že s poslanci hodlá důkladně probrat téma dětských náušnic. Čtvrt milion britských matek, které nazývají píchání dětských uší týráním nebo dokonce zneužíváním, totiž považuje za dostatečný důvod.

"Neslouží to k ničemu jinému než k uspokojení ješitnosti rodiče. Jiné formy fyzického poškozování dětí jsou nezákonné – neměl by tu být žádný rozdíl," stojí na stránkách petice. Ta požaduje, aby byla stanovená minimální věková hranice, po kterou by byly děti chráněny před svévolí svých rodičů. Odpůrkyním totiž vadí hlavně to, že metoda propichování uší je velmi bolestivá a samo dítě se nemůže rozhodnout, jestli něco takového podstoupí.

"Propíchnutí uší dětem a batolatům je forma útlaku. Je to nebezpečné, bolestivé a vyloženě to dělají jen špatní rodiče," zní hlas jedné z rozhořčených matek, která petici podpořila.

Susan Ingram vedl k založení petice televizní pořad, ve kterém jedna z matek nechala propíchnout své čtyřměsíční dceři uši přímo před kamerou, píše server BuzzFeed. Velké pozdvižení na sociálních sítích způsobily i Kim Kardashian a Gisele Bündchen, které nechaly svým dětem rovněž propíchnout uši a vyvolaly před několika lety vášnivou debatu na stejné téma. 

Najdou se i ženy, které odmítají radikální postoj signatářů. "Hluboce s tím nesouhlasím. Své dceři jsem nechala propíchnout uši, když jí byly tři měsíce. Když jí píchali druhé ucho, vypadala, jako by začínala plakat, ale během vteřiny přestala. Má švagrová dala náušnice dceři až ve třinácti letech. Plakala tak moc a ještě se jí v uchu udělala infekce. Švagrová nakonec souhlasila, že by bylo lepší jí nechat propíchnout uši už jako malé," oponuje petici jedna z matek. 

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
Další zprávy