Píchat dětem uši je barbarství, vadí matkám. Sepisují petici

jaz
12. 6. 2015 8:12
Angličanky žádají poslance, aby prosadili stanovení minimální věkové hranice, kdy bude možné nechat dětem propíchnout uši kvůli náušnicím. Svévolné rozhodnutí rodičů totiž považují za týrání.
Foto: Thinkstock

Londýn – Susan Ingram založila online petici s názvem "Zákaz píchání uší dětem a batolatům" a sesbírala 35 tisíc podpisů, se kterými hodlá jít za zákonodárcem Markem Tamim. Ten by se měl na její žádost pokusit téma předestřít ve sněmovně.

"Otázkou je, jaký věk je vhodný,“ řekl Tami deníku The Guardian s tím, že s poslanci hodlá důkladně probrat téma dětských náušnic. Čtvrt milion britských matek, které nazývají píchání dětských uší týráním nebo dokonce zneužíváním, totiž považuje za dostatečný důvod.

"Neslouží to k ničemu jinému než k uspokojení ješitnosti rodiče. Jiné formy fyzického poškozování dětí jsou nezákonné – neměl by tu být žádný rozdíl," stojí na stránkách petice. Ta požaduje, aby byla stanovená minimální věková hranice, po kterou by byly děti chráněny před svévolí svých rodičů. Odpůrkyním totiž vadí hlavně to, že metoda propichování uší je velmi bolestivá a samo dítě se nemůže rozhodnout, jestli něco takového podstoupí.

"Propíchnutí uší dětem a batolatům je forma útlaku. Je to nebezpečné, bolestivé a vyloženě to dělají jen špatní rodiče," zní hlas jedné z rozhořčených matek, která petici podpořila.

Susan Ingram vedl k založení petice televizní pořad, ve kterém jedna z matek nechala propíchnout své čtyřměsíční dceři uši přímo před kamerou, píše server BuzzFeed. Velké pozdvižení na sociálních sítích způsobily i Kim Kardashian a Gisele Bündchen, které nechaly svým dětem rovněž propíchnout uši a vyvolaly před několika lety vášnivou debatu na stejné téma. 

Najdou se i ženy, které odmítají radikální postoj signatářů. "Hluboce s tím nesouhlasím. Své dceři jsem nechala propíchnout uši, když jí byly tři měsíce. Když jí píchali druhé ucho, vypadala, jako by začínala plakat, ale během vteřiny přestala. Má švagrová dala náušnice dceři až ve třinácti letech. Plakala tak moc a ještě se jí v uchu udělala infekce. Švagrová nakonec souhlasila, že by bylo lepší jí nechat propíchnout uši už jako malé," oponuje petici jedna z matek. 

 

Právě se děje

před 39 minutami

Ingebritsen má z atletického HME double, vyhrál i trojku

Nor Jakob Ingebrigtsen po triumfu na 1500 metrů vyhrál na atletickém halovém mistrovství Evropy i závod na 3000 metrů. Dvacetiletému běžci se v Toruni povedl podobný double jako na venkovním ME 2018 v Berlíně, kde vyhrál závody na 1500 a 5000 metrů.

Díky zrychlení v závěru Ingebritsen vyhrál nejdelší halový závod v osobním rekordu 7:48,20. Na trojce obhájil titul z předloňského HME v Glasgow, kde na patnáctistovce nestačil na Poláka Marcina Lewandowského. Toho letos porazil.

Na halový evropský trůn v sedmiboji se vrátil nejlepší vícebojař současnosti Kévin Mayer. Devětadvacetiletý Francouz nasbíral 6392 bodů, čímž zaostal o 87 bodů za svým evropským rekordem z HME 2017 v Bělehradu. Španělský obhájce titulu Jorge Ureňa tentokrát získal stříbro (6158), bronz zůstal v Polsku zásluhou osobního rekordu Pawla Wiesiolka (6133).

Titul na 60 metrů překážek obhájila Nizozemka Nadine Visserová v nejlepším letošním světovém čase 7,77 sekundy. Zvítězila před britskými sestrami Cindy Semberovou (7,89) a Tiffany Porterovou (7,92). Třiatřicetiletá Porterová si pro medaili doběhla v roušce.

V dnešním finálovém programu se z českých atletů představí jen štafeta čtvrtkařů, která nastoupí ve složení Vít Müller, Pavel Maslák, Michal Desenský a Patrik Šorm.

Zdroj: ČTK
Další zprávy