Pastafariáni v politice. Muž složil slib s cedníkem na hlavě

jaz
8. 1. 2014 5:00
Američanovi Christopheru Schaefferovi se povedlo dostat do městské rady v New Yorku. Na tom by nebylo nic zvláštního, pokud by neskládal slib s cedníkem na hlavě. Patří totiž mez pastafariány.
Christopher Schaeffer je přijímán do městské rady New Yorku.
Christopher Schaeffer je přijímán do městské rady New Yorku. | Foto: Twitter Caitlin Mac Neal

Pastafariánskou církev založil v roce 2005 americký fyzik Bobby Henderson jako reakci na snahu prosadit v amerických školách vyučování kreacionismu, tedy teorie o stvoření světa. Tvrdil, že takto nábožensky zaměřená výuka nemá ve školách co dělat.

Jeho revolta se ale masově rozšířila i do světa a jedním z jeho stoupenců, kteří veřejně parodují náboženství, je i americký newyorský úředník Christopher Schaeffer.

Ten si neopomněl vzít na hlavu cedník jako znak pastafariánství přímo na slavnostní přísahu, když ho přijímali do městské rady.

"Je to jen prohlášení o náboženské svobodě. Je to náboženství bez dogmat," řekl serveru Observer Christopher, jehož domovská církev, ke které se hlásí, nese název Flying Spaghetti Monster, což v překladu znamená Létající špagetové monstrum.

Ani Evropa se nevyhnula tomuto podivnému fenoménu. Prvním pastafariánem, který se v roce 2011 nechal nafotit na občanský průkaz s cedníkem na hlavě, byl německý publicista Niko Alm. Reagoval tím na právo muslimek fotit se na oficiální doklady se šátkem na hlavě.

O dva roky později se k němu připojil Čech, IT expert a člen Pirátské strany Lukáš Nový, který svou pokrývkou hlavy překvapil úředníky na brněnském magistrátu.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Antimonopolní úřad znovu posoudí tendr na informační systém ministerstva práce

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se bude znovu zabývat výběrovým řízením na informační systém pro výplatu sociálních dávek, který vyhlásilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Předseda úřadu původní rozhodnutí zrušil, vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na stránkách úřadu.

Pod rozhodnutím je podepsaný ještě bývalý předseda úřadu Petr Rafaj, který ve funkci skončil v pondělí. Úřad rozhodnutí zveřejnil až dnes, poté co nabylo právní moci. Nový systém měl být v provozu od začátku roku 2021, kdy vyprší už dvakrát prodlužovaná smlouva s dosavadní společností OK System. Ministerstvo na začátku října informovalo, že je připraveno případně smlouvu znovu prodloužit.

Zdroj: ČTK
před 4 minutami

Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze Setadiesel

Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze litvínovské firmy Setadiesel. Potrestal 15 mužů nepodmíněnými a podmíněnými tresty. Škoda je vyčíslena na 351 milionů korun. Ústecký krajský soud vynesl ve čtvrtek rozsudek v Litoměřicích.

Soud uložil čtyřem mužům nepodmíněné tresty ve výši pěti let, jednomu uložil souhrnný tříletý nepodmíněný trest, ostatní dostali tříletý trest podmíněně odložený na zkušební dobu pěti let. Všem soud uložil také peněžité tresty v rozmezí od 200 000 do milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy