Pastafariáni v politice. Muž složil slib s cedníkem na hlavě

jaz
8. 1. 2014 5:00
Američanovi Christopheru Schaefferovi se povedlo dostat do městské rady v New Yorku. Na tom by nebylo nic zvláštního, pokud by neskládal slib s cedníkem na hlavě. Patří totiž mez pastafariány.
Christopher Schaeffer je přijímán do městské rady New Yorku.
Christopher Schaeffer je přijímán do městské rady New Yorku. | Foto: Twitter Caitlin Mac Neal

Pastafariánskou církev založil v roce 2005 americký fyzik Bobby Henderson jako reakci na snahu prosadit v amerických školách vyučování kreacionismu, tedy teorie o stvoření světa. Tvrdil, že takto nábožensky zaměřená výuka nemá ve školách co dělat.

Jeho revolta se ale masově rozšířila i do světa a jedním z jeho stoupenců, kteří veřejně parodují náboženství, je i americký newyorský úředník Christopher Schaeffer.

Ten si neopomněl vzít na hlavu cedník jako znak pastafariánství přímo na slavnostní přísahu, když ho přijímali do městské rady.

"Je to jen prohlášení o náboženské svobodě. Je to náboženství bez dogmat," řekl serveru Observer Christopher, jehož domovská církev, ke které se hlásí, nese název Flying Spaghetti Monster, což v překladu znamená Létající špagetové monstrum.

Ani Evropa se nevyhnula tomuto podivnému fenoménu. Prvním pastafariánem, který se v roce 2011 nechal nafotit na občanský průkaz s cedníkem na hlavě, byl německý publicista Niko Alm. Reagoval tím na právo muslimek fotit se na oficiální doklady se šátkem na hlavě.

O dva roky později se k němu připojil Čech, IT expert a člen Pirátské strany Lukáš Nový, který svou pokrývkou hlavy překvapil úředníky na brněnském magistrátu.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy