Jeptišky ukradly 11 milionů z milodarů. Utratily je v kasinech v Las Vegas

Magazín Magazín
12. 12. 2018 14:54
Kalifornské řádové sestry Mary Kreuperová a Lana Changová zpronevěřily během deseti let zhruba 500 tisíc dolarů. Nejlepší kamarádky z církevní školy St James' Catholic School svého činu údajně "hluboce litují". Přesto proti nim nebude vzneseno žádné obvinění. Na krádeže peněz z milodarů a školného se přišlo během pravidelného auditu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Mary Kreuperová byla 29 let ředitelkou školy ve městě Torrance nedaleko Los Angeles. Její nejlepší kamarádka Lana Changová působila 20 let v St James' Catholic School jako učitelka.

Podle výsledků auditu losangeleské arcidiecéze kradly peníze ze školného a milodarů minimálně deset let. Získané tisíce dolarů pak utratily v lasvegaských kasinech. Zprávu přinesl britský web BBC

Řádové sestry, které nedávno odešly do důchodu, svých činů hluboce litují. Škola sdělila, že policie byla o krádežích informována, ale řád proti Kreuperové a Changové nevznese žádné obvinění. Frustrovaní rodiče však zvažují, že na ženy podají trestní oznámení. 

Jeptišky své krádeže kryly tím, že si šeky a další peníze posílaly na separátní bankovní účty. Podle výsledků si tak přišly celkem na 500 tisíc dolarů, v přepočtu zhruba 11 milionů korun.

"Sestry zpronevěry přiznaly a spolupracovaly na vyšetřování," uvedl v oficiálním prohlášení sesterský řád St Joseph of Carondelet. Školní kněz Michael Meyers dodal, že sestry mu svou vinu přiznaly a poprosily o odpuštění. 

Video: Živit se pokerem bych nechtěl, říká jeden z nejlepších hráčů 

Zažil jsem dva tři roky, kdy to bylo velice složité, nic jsem nevyhrál a jen jsem platil, líčí jeden z nejlepších hráčů pokeru Martin Kabrhel. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy