Boj proti předsudkům. Zatajili svému dítěti, že je kluk

jaz
17. 2. 2014 23:00
Pár z Velké Británie se rozhodl vychovat svého syna bez genderových předsudků. Pohlaví svého dítěte tajil i před veřejností.
Sasha Laxton
Sasha Laxton | Foto: Beck Laxton / Facebook

Beck Laxton a její přítel Kieran Cooper se při narození syna domluvili, že zvolí velmi netradiční způsob výchovy. Malému Sashovi dali naprostou svobodu ve volbě oblečení i hraček, takže se chvíli oblékal jako dívka a někdy zase jako kluk.

V domě totiž neměli televizi, rodiče ho tak chránili před jakýmikoli faktory, které by ho mohly ovlivnit. Přesné pohlaví dítěte neznalo až na nejbližší příbuzné ani okolí rodiny.

Stereotypy a předsudky

Pravdu ale museli přiznat v chlapcových pěti letech, když nastupoval na základní školu. "Gendrově neutrální dítě" tak bude narážet na rozdíly, kterých si doposud nevšimlo.

Genderově neutrální výchova
Genderově neutrální výchova | Video: Youtube

"Stereotypy jsou v podstatě hloupost. Proč rozdělovat lidi do krabic? Gender ovlivňuje to, co děti nosí, s čím si mohou hrát, a utváří tak typ člověka, kterým se stanou," řekla Sashova matka The Telegraph. Okolí ji vnímalo jako bláznivého rodiče, Beck by na své výchově ale nic neměnila.

Oslovený psycholog také nemá na tento případ jasný názor. "Je těžké říci, zda genderově neutrální děti mohou mít z hlediska pohlaví nějaké okamžité nebo dlouhodobé psychické následky. K dnešnímu dni totiž nemáme žádný empirický výzkum, který by se tímto tématem zabýval," řekla doktorka Daraht McDermott.

 

Právě se děje

Další zprávy