Boj proti předsudkům. Zatajili svému dítěti, že je kluk

jaz
17. 2. 2014 23:00
Pár z Velké Británie se rozhodl vychovat svého syna bez genderových předsudků. Pohlaví svého dítěte tajil i před veřejností.
Sasha Laxton
Sasha Laxton | Foto: Beck Laxton / Facebook

Beck Laxton a její přítel Kieran Cooper se při narození syna domluvili, že zvolí velmi netradiční způsob výchovy. Malému Sashovi dali naprostou svobodu ve volbě oblečení i hraček, takže se chvíli oblékal jako dívka a někdy zase jako kluk.

V domě totiž neměli televizi, rodiče ho tak chránili před jakýmikoli faktory, které by ho mohly ovlivnit. Přesné pohlaví dítěte neznalo až na nejbližší příbuzné ani okolí rodiny.

Stereotypy a předsudky

Pravdu ale museli přiznat v chlapcových pěti letech, když nastupoval na základní školu. "Gendrově neutrální dítě" tak bude narážet na rozdíly, kterých si doposud nevšimlo.

Genderově neutrální výchova
Genderově neutrální výchova | Video: Youtube

"Stereotypy jsou v podstatě hloupost. Proč rozdělovat lidi do krabic? Gender ovlivňuje to, co děti nosí, s čím si mohou hrát, a utváří tak typ člověka, kterým se stanou," řekla Sashova matka The Telegraph. Okolí ji vnímalo jako bláznivého rodiče, Beck by na své výchově ale nic neměnila.

Oslovený psycholog také nemá na tento případ jasný názor. "Je těžké říci, zda genderově neutrální děti mohou mít z hlediska pohlaví nějaké okamžité nebo dlouhodobé psychické následky. K dnešnímu dni totiž nemáme žádný empirický výzkum, který by se tímto tématem zabýval," řekla doktorka Daraht McDermott.

 

Právě se děje

před 10 minutami

USA reagují na nový bezpečnostní zákon pro Hongkong, začnou rušit politické výjimky

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci v Bílém domě oznámil, že dal pokyn vládě, aby zahájila proces rušení politických výjimek, které Hongkongu poskytovaly ze strany USA oproti pevninské Číně zvláštní status. Reagoval tak na nový bezpečnostní zákon pro Hongkong, pro nějž se ve čtvrtek vyslovil čínský parlament na svém plenárním zasedání. Informovaly o tom tiskové agentury.

Trump dodal, že Spojené státy také zakážou vstup do země "potenciálně rizikovým" osobám z Číny a začnou sankcionovat čínské oficiální činitele, kteří jsou podle Washingtonu zodpovědní za podrývání hongkongské ekonomiky. Podle amerického prezidenta Čína porušila své slovo ohledně zachování hongkongské autonomie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Antidopingový výbor ČR povede Petra Volková

Novou ředitelkou Antidopingového výboru České republiky byla jmenována Petra Volková. Čtyřicetiletá doktorka práv vystřídala ve funkci Martina Lukavského, který organizaci vedl teprve od poloviny ledna. Vedení výboru se dosavadní zástupkyně ředitele Volková ujme oficiálně v pondělí.

Volková v minulosti spolupracovala s Českomoravským fotbalovým svazem a Českým olympijským výborem. V antidopingovém výboru působí tři roky a už v březnu byla pověřena jeho řízením.

"Výbor již zpracoval antidopingový národní program pro rok 2020. Ten obsahuje šest stěžejních oblastí, například prevenci, vzdělávání, testování, mezinárodní spolupráci a podobně. Bude třeba zafixovat do povědomí sportovní veřejnosti, že nejsme pouze orgán represivní, ale také preventivní," řekla Radiožurnálu.

Jejím cílem je také zlepšit komunikaci sportovců a dopingových komisařů. "Ten předmět naší činnosti nás předurčuje k tomu, že sportovci zřejmě nejásají, když vidí nás nebo komisaře. A právě proto bude potřeba zkvalitnit komunikaci se samotnými sportovci a vyškolit si lépe komisaře, aby tam nedocházelo k žádným komplikacím a kontroly probíhaly v pořádku," uvedla.

Další zprávy