Boj proti předsudkům. Zatajili svému dítěti, že je kluk

jaz
17. 2. 2014 23:00
Pár z Velké Británie se rozhodl vychovat svého syna bez genderových předsudků. Pohlaví svého dítěte tajil i před veřejností.
Sasha Laxton
Sasha Laxton | Foto: Beck Laxton / Facebook

Beck Laxton a její přítel Kieran Cooper se při narození syna domluvili, že zvolí velmi netradiční způsob výchovy. Malému Sashovi dali naprostou svobodu ve volbě oblečení i hraček, takže se chvíli oblékal jako dívka a někdy zase jako kluk.

V domě totiž neměli televizi, rodiče ho tak chránili před jakýmikoli faktory, které by ho mohly ovlivnit. Přesné pohlaví dítěte neznalo až na nejbližší příbuzné ani okolí rodiny.

Stereotypy a předsudky

Pravdu ale museli přiznat v chlapcových pěti letech, když nastupoval na základní školu. "Gendrově neutrální dítě" tak bude narážet na rozdíly, kterých si doposud nevšimlo.

Genderově neutrální výchova
Genderově neutrální výchova | Video: Youtube

"Stereotypy jsou v podstatě hloupost. Proč rozdělovat lidi do krabic? Gender ovlivňuje to, co děti nosí, s čím si mohou hrát, a utváří tak typ člověka, kterým se stanou," řekla Sashova matka The Telegraph. Okolí ji vnímalo jako bláznivého rodiče, Beck by na své výchově ale nic neměnila.

Oslovený psycholog také nemá na tento případ jasný názor. "Je těžké říci, zda genderově neutrální děti mohou mít z hlediska pohlaví nějaké okamžité nebo dlouhodobé psychické následky. K dnešnímu dni totiž nemáme žádný empirický výzkum, který by se tímto tématem zabýval," řekla doktorka Daraht McDermott.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Soud uzavřel korupční kauzu Vidkun, rozsudek vynese v červenci

Olomoucký krajský soud v pondělí po posledních závěrečných řečech uzavřel korupční kauzu Vidkun. Rozsudek soud vyhlásí 16. července, řekl soudce Martin Lýsek. Proces, ve kterém čelí obžalobě z korupčního jednání dva někdejší vysoce postavení policisté Karel Kadlec a Radek Petrůj, vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý a bývalý hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), trval půldruhého roku. Podle žalobce se jejich vina postavená především na řadě hodin odposlechů prokázala, všichni obžalovaní naopak vinu popřeli a žádají zproštění.

Původně chtěl soud vyhlásit rozsudek na konci června, vzhledem k dlouhým závěrečným řečem nakonec zvolil termín 16. července, uvedl soudce. Bývalý hejtman Rozbořil se omluvil, nebude přítomen.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ČEZ rozeslal bezpečnostní dotazník třem zájemcům o Dukovany, Čína a Rusko mezi nimi nejsou

Firma Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ v pondělí rozeslala dopis a zahájila bezpečnostní posouzení třech zájemců o stavbu nového jaderného bloku v dukovanské elektrárně. Oslovena byla francouzská společnost EdF, americký Westinghouse a jihokorejská společnost KHNP. Sdělil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle předpokladů tak bezpečnostní dotazník neobdržela ruská společnost Rosatom a čínská společnost CGN, které se česká vláda rozhodla do chystaného tendru nepozvat.

Mluvčí uvedl, že všechny relevantní informace k bezpečnostním otázkám předloží uchazeči ČEZ do konce letošního listopadu a vláda poté rozhodne, kteří zájemci budou přizváni do tendru. Termín je až po říjnových volbách do Poslanecké sněmovny. Cílem bezpečnostního posouzení je podle Kříže zhodnotit všechny potenciální dodavatele a získat informace potřebné pro zajištění bezpečnostních zájmů. Jde především o vyjasnění vlastnické struktury, dodavatelského řetězce, vazeb dotčených subjektů se státem, problémy s realizací projektů, obvinění a jiné problémy v projektech jaderných zdrojů, transfer technologií a know-how a další, řekl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Měsíc před startem OH v Tokiu mají Češi jistých 77 míst

Měsíc před zahájením odložených olympijských her v Tokiu má česká výprava zajištěných 77 účastnických míst. Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor věří, že do konce kvalifikačních bojů by se toto číslo mohlo přehoupnout přes stovku. Na předchozích letních hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 startovalo 104 českých sportovců, nejméně od OH 1956 v Melbourne.

"Přáli bychom si, aby ve výpravě bylo víc než sto sportovců. Hodně bude záležet na tom, zda uspějí basketbalisté," řekl Doktor. Satoranského a spol. čeká náročná kvalifikace v Kanadě, ostatní kolektivní sporty už šanci na postup ztratily.

Další zprávy