reklama
 
 

Einstein dal poslíčkovi místo spropitného recept na štěstí. Teď se vydražil za 23 miliony korun

AKTUALIZOVÁNO 25. 10. 2017
Foto: Wikimedia Commons
Ten příběh dokazuje, že geniální fyzik Albert Einstein byl tak trochu podivín. Když mu poslíček přinesl do japonského hotelu Imperial poštu, dal mu místo spropitného dvě ručně psané poznámky. Na prvním lístečku byl recept na zaručené štěstí. Ten se nyní vydražil za miliony korun.

Dvě ručně psané poznámky Alberta Einsteina, které v roce 1922 věnoval poslíčkovi v Tokiu, se vynořily po 95 letech. V jedné z nich vědec popsal svou představu šťastného života. Ta se nyní vydražila v Jeruzalémě za 1,3 milionu dolarů, tedy v přepočtu za 28,3 milionu Kč. S odkazem na sdělení aukční síně o tom informovala agentura Reuters.

Německý fyzik, který se proslavil zejména díky své teorii relativity, přednášel roku 1922 na několika konferencích v Japonsku. Původ dvou ručně psaných poznámek popsal jejich nynější majitel.

Einstein nechtěl nechat poslíčka, který mu přinesl do tokijského hotelu Imperial poštu, odejít s prázdnou. Nikdo už neví, zda poslíček odmítl spropitné kvůli místním zvyklostem, anebo zda u sebe Einstein neměl peníze. Buď jak buď, vědec dal kurýrovi do ruky dvě německy psané poznámky.

"Pokud budete mít štěstí, budou mít tyto poznámky jednou větší cenu než nějaké spropitné," řekl Einstein poslíčkovi podle nynějšího majitele zápisků, jímž je poslíčkův příbuzný.

Na jedné z poznámek, kterou fyzik napsal na papír s logem hotelu, stojí: "Klidný a skromný život přináší více radosti než honba za úspěchem, z níž plyne jen věčný nepokoj." Na druhý, bílý papír si Einstein zapsal přísloví: "Kde je vůle, tam je cesta."

Video: Upoutávka k seriálu Génius, který se natáčel v Česku

Upoutávka k seriálu Génius, který se natáčel v Česku | Video: National Geographic |  02:33

autor: ČTK | 23. 10. 2017

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama