Airbus nahradí sedačky v letadlech lavicemi. Reaguje tak na rostoucí počet obézních cestujících

jaz
24. 2. 2016 11:00
Výrobce dopravních letadel přichází s novinkou, po které již delší dobu volají obézní cestující. Nově budou mít lidé na výběr z různých typů sedadel, prostornější lavice mohou využít i rodiny s dětmi ke společnému a levnějšímu sezení. Zatím je realizace nových sedadel Airbusu ve fázi podání patentu.
Foto: Airbus

Společnost Airbus reaguje na stále se zvyšující počet obézních cestujících, kteří mají problém vejít se do unifikovaných sedadel nebo si vůbec dopnout bezpečnostní pás. Nová a kombinovatelná sedadla tak dají lidem větší prostor. Informoval o tom server Mirror.

Nedávno podal výrobce dopravních letadel žádost na patent, který mění současnou podobu paluby letadla tak, jak ji známe dnes. Naprosto stejná úzká sedadla by měla vymizet a nahradí je polstrované lavice, které je možno podle potřeby přeskládat.

nový návrh lavic Airbusu
nový návrh lavic Airbusu | Foto: Airbus

"Snažíme se navrhnout prostor pro cestující komerčních letů takovým způsobem, aby to odpovídalo specifickým požadavkům všech skupin, jako jsou například rodiny s malými dětmi, senioři, osoby s omezenou schopností pohybu a orientace," uvádí autoři návrhu ve své patentové žádosti.

Společnost se tak snaží vypořádat hlavně s rozměrnými pasažéry, uleví tak obézním lidem od postranních bočnic, dodá více prostoru na sedadle a prodlouží bezpečnostní pásy.

nový návrh lavic Airbusu
nový návrh lavic Airbusu | Foto: Airbus

Podle dat organizace National Obesity Forum se počet obézních lidí od roku 1980 zdvojnásobil. Jen ve Velké Británii připadá na čtyři Brity jeden člověk s nadváhou. Počet těchto klientů se u leteckých společností rok od roku zvyšuje. Airbus pamatoval i na rodiny s dětmi, které si musí doposud platit samostatná sedadla pro děti starších dvou let.

"Lavice je také vhodná místo sedadel zvláště pro rodiny s malými dětmi, protože nabízí dostatečný prostor pro dva dospělé, tak i pro jejich dvě malé děti, které sedí například mezi nimi," uvádí společnost s tím, že to povede ke snížení nákladů na přepravu rodičů s dětmi.

Martin Veselovský měl životní sen proletět se v akrobatickém letadle. Teď se mu splnil, ale za velmi silného větru. Jak to dopadlo? Podívejte se! | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 42 minutami

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Sněmovna se zatím nedistancovala od slov Vojtěcha Filipa k legiím

Sněmovna se zatím nedistancovala od výroků svého místopředsedy a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o československých legionářích, jak to požaduje STAN. Debatu dnes poslanci nedokončili. Filip v diskusi opětovně jakékoli pochybení odmítl. Podle něj mohly být jeho výroky zkresleny.

Filip v nedávném rozhovoru pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda kritizoval odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6, označil je za "zločinné". Pražské komunální politiky nařkl z neofašismu. Současně pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady, aby svolily k budování pomníků československým legionářům, kteří padli v boji s bolševiky.

"Žádný výrok, který by poškodil dobré jméno československých legií, jsem neřekl. Řekl jsem, že v České republice existují lidé, kteří mají různý názor na československé legie," hájil se Filip.

Zdroj: ČTK
Další zprávy