Airbus nahradí sedačky v letadlech lavicemi. Reaguje tak na rostoucí počet obézních cestujících

jaz
24. 2. 2016 11:00
Výrobce dopravních letadel přichází s novinkou, po které již delší dobu volají obézní cestující. Nově budou mít lidé na výběr z různých typů sedadel, prostornější lavice mohou využít i rodiny s dětmi ke společnému a levnějšímu sezení. Zatím je realizace nových sedadel Airbusu ve fázi podání patentu.
Foto: Airbus

Společnost Airbus reaguje na stále se zvyšující počet obézních cestujících, kteří mají problém vejít se do unifikovaných sedadel nebo si vůbec dopnout bezpečnostní pás. Nová a kombinovatelná sedadla tak dají lidem větší prostor. Informoval o tom server Mirror.

Nedávno podal výrobce dopravních letadel žádost na patent, který mění současnou podobu paluby letadla tak, jak ji známe dnes. Naprosto stejná úzká sedadla by měla vymizet a nahradí je polstrované lavice, které je možno podle potřeby přeskládat.

nový návrh lavic Airbusu
nový návrh lavic Airbusu | Foto: Airbus

"Snažíme se navrhnout prostor pro cestující komerčních letů takovým způsobem, aby to odpovídalo specifickým požadavkům všech skupin, jako jsou například rodiny s malými dětmi, senioři, osoby s omezenou schopností pohybu a orientace," uvádí autoři návrhu ve své patentové žádosti.

Společnost se tak snaží vypořádat hlavně s rozměrnými pasažéry, uleví tak obézním lidem od postranních bočnic, dodá více prostoru na sedadle a prodlouží bezpečnostní pásy.

nový návrh lavic Airbusu
nový návrh lavic Airbusu | Foto: Airbus

Podle dat organizace National Obesity Forum se počet obézních lidí od roku 1980 zdvojnásobil. Jen ve Velké Británii připadá na čtyři Brity jeden člověk s nadváhou. Počet těchto klientů se u leteckých společností rok od roku zvyšuje. Airbus pamatoval i na rodiny s dětmi, které si musí doposud platit samostatná sedadla pro děti starších dvou let.

"Lavice je také vhodná místo sedadel zvláště pro rodiny s malými dětmi, protože nabízí dostatečný prostor pro dva dospělé, tak i pro jejich dvě malé děti, které sedí například mezi nimi," uvádí společnost s tím, že to povede ke snížení nákladů na přepravu rodičů s dětmi.

Martin Veselovský měl životní sen proletět se v akrobatickém letadle. Teď se mu splnil, ale za velmi silného větru. Jak to dopadlo? Podívejte se! | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 4 minutami

Ozbrojenci zastřelili na vancouverském letišti muže, podle úřadů šlo o válku gangů

Na mezinárodním letišti sloužícím kanadskému městu Vancouver zastřelili neznámí ozbrojenci v neděli 28letého muže. V pondělí o tom informovala agentura AP s odvoláním na kanadské úřady. Osmadvacetiletý muž byl zastřelen nedaleko odletové haly.

Policie byla přivolána na letiště krátce po 15:00 místního času v neděli a podařilo se jí zastavit auto s dvěma podezřelými. Ti na policisty zahájili palbu a ujeli. Policie našla vozidlo v plamenech o 28 kilometrů dál.

Kanadské úřady uvedly, že oběť byla policii známá a že incident souvisí s konfliktem mezi zločineckými gangy, jehož byla oblast v poslední době svědkem. Letiště zůstává otevřené.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 21 minutami

Při střelbě na oslavě v Coloradu zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy