Airbus nahradí sedačky v letadlech lavicemi. Reaguje tak na rostoucí počet obézních cestujících

jaz
24. 2. 2016 11:00
Výrobce dopravních letadel přichází s novinkou, po které již delší dobu volají obézní cestující. Nově budou mít lidé na výběr z různých typů sedadel, prostornější lavice mohou využít i rodiny s dětmi ke společnému a levnějšímu sezení. Zatím je realizace nových sedadel Airbusu ve fázi podání patentu.
Foto: Airbus

Společnost Airbus reaguje na stále se zvyšující počet obézních cestujících, kteří mají problém vejít se do unifikovaných sedadel nebo si vůbec dopnout bezpečnostní pás. Nová a kombinovatelná sedadla tak dají lidem větší prostor. Informoval o tom server Mirror.

Nedávno podal výrobce dopravních letadel žádost na patent, který mění současnou podobu paluby letadla tak, jak ji známe dnes. Naprosto stejná úzká sedadla by měla vymizet a nahradí je polstrované lavice, které je možno podle potřeby přeskládat.

nový návrh lavic Airbusu
nový návrh lavic Airbusu | Foto: Airbus

"Snažíme se navrhnout prostor pro cestující komerčních letů takovým způsobem, aby to odpovídalo specifickým požadavkům všech skupin, jako jsou například rodiny s malými dětmi, senioři, osoby s omezenou schopností pohybu a orientace," uvádí autoři návrhu ve své patentové žádosti.

Společnost se tak snaží vypořádat hlavně s rozměrnými pasažéry, uleví tak obézním lidem od postranních bočnic, dodá více prostoru na sedadle a prodlouží bezpečnostní pásy.

nový návrh lavic Airbusu
nový návrh lavic Airbusu | Foto: Airbus

Podle dat organizace National Obesity Forum se počet obézních lidí od roku 1980 zdvojnásobil. Jen ve Velké Británii připadá na čtyři Brity jeden člověk s nadváhou. Počet těchto klientů se u leteckých společností rok od roku zvyšuje. Airbus pamatoval i na rodiny s dětmi, které si musí doposud platit samostatná sedadla pro děti starších dvou let.

"Lavice je také vhodná místo sedadel zvláště pro rodiny s malými dětmi, protože nabízí dostatečný prostor pro dva dospělé, tak i pro jejich dvě malé děti, které sedí například mezi nimi," uvádí společnost s tím, že to povede ke snížení nákladů na přepravu rodičů s dětmi.

Martin Veselovský měl životní sen proletět se v akrobatickém letadle. Teď se mu splnil, ale za velmi silného větru. Jak to dopadlo? Podívejte se! | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 27 minutami

Chovateli v Ostravě utekl krokodýl, po nebezpečném zvířeti pátrá policie

Policisté v Ostravě intenzivně hledají zhruba metrové mládě krokodýla, které uteklo chovateli ze zahrady v Závodní ulici. Upozornili, že krokodýl může být nebezpečný. Je mrštný a je schopen ulovit menší psy či kočky. Sdělila policejní mluvčí Eva Michalíková.

Policie se o útěku zvířete dozvěděla dnes před 12:00, ze zahrady krokodýl utekl zřejmě v sobotu odpoledne. Jde o druh krokodýl čelnatý (Osteolaemus tetraspis).

"Vzhledem k tomu, že zvíře je už dva dny bez potravy, může být pro veřejnost nebezpečné. Dle konzultace s odborníkem by mohl začít vyhledávat vodní toky, případně se uschovat v listnatém terénu, kde je stín," uvedla Michalíková. Po krokodýlovi podle ní pátrají policisté speciální pořádkové jednotky s policisty z obvodního oddělení.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Počet obětí po záplavách a sesuvech půdy v Indii vystoupil na 160

V Indii v pondělí začaly masivní odklízecí práce po monzunovém dešti, který převážně na západě země vyvolal záplavy a sesuvy půdy. Ty podle agentury AFP nepřežilo více než 159 lidí. Údaje o obětech ale nejsou jednotné - místní úřady, na které se odvolává agentura Reuters, uvádějí přes 160 mrtvých.

V nejvíce zasažených státech Maháráštra, Góa, Telangana a Karnátaka muselo být evakuováno přes 250 000 lidí.

Vláda státu Maháráštra oznámila, že záplavy nepřežilo nejméně 149 lidí, dalších 64 se stále pohřešuje. Podle představitelů tohoto západoindického státu je nepravděpodobné, že jsou stále naživu, protože jsou v troskách uvězněni déle než tři dny. Záchranáři se nemohli rychle dostat k nejvíce zasaženým vesnicím, rozvodněné řeky a sesuvy půdy odřízly příjezdové cesty. Ve vesnici Talije, která leží asi 180 kilometrů od Bombaje, byla pozastavena pátrací akce po 17 nezvěstných.

Zdroj: ČTK
Další zprávy