Kuřáci marihuany nejsou zhulení lenoši, tvrdí vědci. Motivace ani ambice jim nechybí

Magazín Magazín
2. 9. 2022 14:11
Lidé, kteří pravidelně kouří marihuanu, se často potýkají s nechvalnou pověstí líných zhulenců. Vědci z Univerzity v Cambridgi přitom zjistili, že nedostatkem motivace rozhodně netrpí a nemají o nic menší ambice než jedinci, kteří se konopí vyhýbají.
Foto: Shutterstock

Studie, která vyšla v odborném časopise International Journal of Neuropsychopharmacology, se zúčastnilo 274 adolescentů a dospělých. Část z nich marihuanu v uplynulých třech měsících užívala průměrně čtyřikrát za týden. Druhou, kontrolní skupinu tvořili lidé, kteří konopí nekonzumovali vůbec. Píše o tom deník The Guardian.

Účastníci výzkumu vyplnili dotazníky, které měřily, jestli netrpí nedostatkem radosti a apatií, jestli si užívají chvilky strávené se svými přáteli a rodinou, nebo jestli umí v obtížné situaci zatnout zuby. Z výsledků vyplynulo, že s nedostatkem radosti se pravidelní uživatelé konopí potýkají méně často než ostatní. Apatičtí pak bývají stejně často jako lidé, kteří marihuanu nekouří.

Vědci z Univerzity v Cambridgi také zjistili, že se pravidelní uživatelé konopí od ostatních nijak neliší v tom, jak jejich mozek reaguje na odměny. V práci nebývají o nic méně motivovaní než druzí a ocenění jim přináší naprosto stejné potěšení jako komukoli jinému. Rozhodně se tak nedá říct, že by jejich ambice končily válením se na gauči.

"V populární kultuře jsme tak často vídali zhulené budižkničemu, že jsme se přestali ptát, jestli tak konzumenti marihuany skutečně vypadají. Závěry našeho výzkumu ukazují, že uživatelé konopí nejsou o nic větší lenoši než zbytek populace. Kouření trávy pochopitelně může přinášet jiná rizika. Neměli bychom si ale nalhávat, v čem je škodlivé a v čem není," uvedla hlavní autorka studie Martine Skumlienová.

Mohlo by vás zajímat: Je třeba překonat obavy z marihuany, říká slavný chemik

Alkohol a cigarety jsou mnohem nebezpečnější než marihuana, říká významný chemik Lumír Hanuš a dodává, že konopí léčí zejména symptomy, takže pacient se cítí zdráv, i když nemoc pokračuje. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy