Zemřela královna romské hudby Esma Redžepová. Bojovnici za emancipaci romských žen bylo 73 let

ČTK ČTK
11. 12. 2016 17:41
Ve věku 73 let zemřela v makedonské metropoli Skopje uznávaná královna romské hudby Esma Redžepová. Ještě v červnu přitom téměř hodinu zpívala v Bělehradě před vyprodaným sálem. Proslula jako odhodlaná bojovnice za emancipaci romských žen, čelila rasismu i předsudkům mezi Romy.
Královna romské hudby Esma Redžepová.
Královna romské hudby Esma Redžepová. | Foto: Ondřej Besperát

Skopje – Uznávaná královna romské hudby Esma Redžepová zemřela v neděli ráno v makedonské metropoli Skopje, bylo jí 73 let. Oznámila to nemocnice, kde byla zpěvačka ošetřována. Makedonská média informovala, že umělkyně podlehla v boji s nemocí. Pohřbena by měla být v pondělí.

V červnu Redžepová téměř hodinu zpívala v Bělehradě před vyprodaným sálem za doprovodu bosenskohercegovinské skupiny Mostar Sevdah Reunion. Svým vystoupením podle agentury AFP strhla celé publikum, které tvořili její mladí i starší obdivovatelé.

Redžepová, která byla provdána za makedonského umělce Steva Teodosijevského, proslula i jako odhodlaná bojovnice za emancipaci romských žen. Neohroženě čelila rasismu i předsudkům dokonce mezi Romy. Část romské veřejnosti považovala za nepříhodné, aby žena veřejně zpívala, a dokonce jí vyčítala i sňatek s neromským mužem.

Uznání si zpěvačka vydobyla rovněž svými humanitárními aktivitami. Vlastní potomky sice neměla, ale podle médií adoptovala několik desítek dětí.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Brazílie zahájila Copu América výhrou 3:0 nad Venezuelou

Fotbalisté Brazílie zahájili mistrovství Jižní Ameriky vítězstvím 3:0 na Venezuelou, která těsně před startem turnaje přišla kvůli pozitivním testům na koronavirus o osm hráčů. Na všech třech gólech vítězů se podílel kanonýr Paris Saint Germain Neymar, jenž sám skóroval jednou z pokutového kopu. Ve druhém utkání úvodního dne šampionátu, jehož pořádání v Brazílii v době pandemie koronaviru vzbudilo rozporuplné reakce, vyhrála Kolumbie 1:0 nad Ekvádorem.

Skóre na prázdném stadionu v metropoli Brasília otevřel v prvním poločase po Neymarově rohovém kopu Marquinhos. Útočník PSG pak ve druhém poločase zvýšil z penalty na 2:0 a v historické tabulce se přiblížil na deset gólů rekordnímu zápisu Pelého, jenž v oficiálních zápasech nastřílel za reprezentaci 77 branek. Třetí trefu přidal v závěru po Neymarově přihrávce Gabriel Barbosa.

Druhá pětičlenná skupina, v níž je hlavním favoritem Argentina, rozehraje turnaj dnes. Do čtvrtfinále Copy América postoupí čtyři nejlepší týmy z každé skupiny.

Copa América, mistrovství Jižní Ameriky ve fotbale v Brazílii:

Skupina B:

Brazílie - Venezuela 3:0 (1:0)

Branky: 23. Marquinhos, 64. Neymar z pen., 89. Barbosa.

Kolumbie - Ekvádor 1:0 (1:0)

Branka: 42. Cardona.

Zdroj: ČTK
Další zprávy