Zemřela animátorka Pospíšilová, která zfilmovala Fimfárum nebo Broučky

ČTK ČTK
15. 4. 2022 19:01
Ve věku 87 let tento pátek zemřela animátorka Vlasta Pospíšilová, která na plátně oživila postavy z pohádkové knihy Fimfárum Jana Wericha. Zapsala se do paměti několika generací dětí. Začínala pod slavným Jiřím Trnkou, pracovala například na filmu Sen noci svatojánské. Sama později natočila seriál Broučci na motivy stejnojmenné knihy Jana Karafiáta.
Režiséři Fimfára 3: Vlasta Pospíšilová, David Súkup a Kristina Dufková.
Režiséři Fimfára 3: Vlasta Pospíšilová, David Súkup a Kristina Dufková. | Foto: (c) MAUR film 2011 Fimfárum do třetice všeho dobrého 3D

Pospíšilová absolvovala Vyšší školu uměleckoprůmyslovou v Praze se specializací na loutkářství a scénické výtvarnictví. Roku 1956 byla přijata jako asistentka animátora do Studia loutkového filmu v Praze, později Studia Jiřího Trnky.

Jako animátorka se podílela na spoustě loutkových, ploškových a experimentálních snímků i na kombinacích hraného a animovaného filmu. Spolupracovala například s Janem Švankmajerem na titulech Žvahlav a Možnosti dialogu.

V 70. letech zužitkovala dlouholeté zkušenosti a začala animované filmy sama režírovat. Debutovala ponurou, až hororovou pohádkou O Maryšce a vlčím hrádku z roku 1979.

Diváci jakéhokoli věku si pravděpodobně budou pamatovat její filmovou podobu Werichovy pohádky Lakomá Barka z poloviny 80. let. Lakomá Barka a další krátký film Pospíšilové z roku 1991 podle Werichovy pohádky Až opadá listí z dubu se v roce 2002 staly základem snímku Fimfárum Jana Wericha. Na něm se jako režisér a animátor podílel Aurel Klimt. Pospíšilová následně natočila segmenty pro další dva filmy podle Werichových pohádek.

V 90. letech také ve večerníčku oživila postavy z pohádkové knihy Broučci. Později rovněž režírovala několik dílů známého seriálu o dvou kutilech Pat a Mat.

Chtěli jsme, aby to byl loutkový film a aby tak i vypadal. Počítačovou animací nás velké země převálcují, říkají Denisa Grimmová a Jan Bubeníček. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

České dráhy zahájily prodej lístků na noční vlaky k Baltskému moři

České dráhy zahájily prodej lístků na noční sezonní vlaky do Polska k Baltskému moři. Vlaky budou jezdit z Bohumína do mořských letovisek od 23. června do 3. září. Společnost to uvedla v tiskové zprávě. Ceny začínají na 578 korunách za jednosměrnou jízdenku. Do Polska k Baltskému moři jezdí z Prahy také autobusy FlixBus.

Noční vlaky Českých drah budou vyjíždět z Bohumína do Polska každý den. Do Kolobřehu pojede spoj Pirat v 21:18 s příjezdem po osmé ranní. V tomto vlaku nebude lůžkový vůz, lze zakoupit lístky pouze do klasických vozů první a druhé třídy. Dva lůžkové vozy nabídne druhý spoj Wydmy, který pojede z Bohumína do mořských letovisek Hel a Leba přes města Gdaňsk a Gdyně. Vyjíždět bude v 19:14, v Gdaňsku bude před pátou ráno, v poslední zastávce Leba zhruba v půl osmé ráno.

Cena jednosměrné jízdenky začíná na 578 korunách. Do prvního spoje do Kolobřehu 23. června lze podle dnešní nabídky e-shopu Českých drah zakoupit lístek za 699 Kč.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Cena plynu je poprvé za dva roky pod 24 eury za megawatthodinu

Velkoobchodní ceny plynu pro evropský trh pokračují v poklesu na další dvouletá minima, což by mohlo přinést úlevu spotřebitelům a podnikům, kteří v minulém roce platili vysoké účty za energie. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v příštím měsíci dnes dopoledne ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku sestoupila až na 23,50 eura (zhruba 557 Kč) za megawatthodinu (MWh). To představuje nejnižší úroveň od června 2021, uvedla agentura DPA.

Cena plynu pro evropský trh má klesající tendenci od konce loňského roku a komodita od té doby prudce zlevnila. Její cena se začala zvyšovat předloni a pak výrazně loni na jaře po začátku války na Ukrajině. Rekordních téměř 350 eur za MWh se platilo loni v létě. Zastavení dodávek ruského plynu vyvolalo obavy z energetické krize.

Letos velkoobchodní ceny plynu klesají díky mírnější zimě, opatřením na snížení spotřeby plynu a solidním zásobám a dodávkám. Zásobníky v EU jsou nyní plné zhruba z 66 procent. Cena plynu na burze je teď hluboko pod úrovní administrativně stanoveného stropu v České republice, který činí 2500 Kč za MWh.

Zdroj: ČTK
Další zprávy