Zemřel zpěvák a kreslíř Jan Vyčítal, bylo mu 77 let

ČTK ČTK
1. 3. 2020 20:15
Informaci i jeho skonu zveřejnila na svém webu skupina Greenhorns, jejímž byl hlavním textařem a zakládajícím členem: "Odešel na poslední vandr do věčného kraje modré trávy zakládající člen skupiny Greenhorns Honza Vyčítal. Suchou stezku, Honzo, a slunce na hlavou!" Mezi jeho největší hity patří například To tenkrát v čtyřicátom pátom.
Jan Vyčítal by příští neděli oslavil 78. narozeniny.
Jan Vyčítal by příští neděli oslavil 78. narozeniny. | Foto: Ludvík Hradilek

Ve věku 77 let v neděli zemřel jeden z průkopníků české country a zakládající člen skupiny Greenhorns Jan Vyčítal. Veřejnosti byl známý nejen jako zpěvák, kytarista a textař, ale také jako karikaturista a autor kreslených vtipů. O jeho úmrtí informoval server Blesk.cz s odkazem na webové stránky Greenhorns.

"Dnes odešel na poslední vandr do věčného kraje modré trávy zakládající člen skupiny Greenhorns Honza Vyčítal. Suchou stezku, Honzo, a slunce nad hlavou!" uvedli členové kapely. Příští neděli by Vyčítal oslavil 78. narozeniny.

K trampskému způsobu života jej inspirovaly knihy Jaroslava Foglara. Líbil se mu skauting, příroda a vše, co souviselo se zakázanou Amerikou. Trampská kytara ho přivedla až ke kariéře profesionálního hudebníka. Za normalizace si za prostořekost vysloužil zákaz umělecké činnosti.

Mnohé jeho písničky vešly do zpěvníků a dodnes trampové zpívají jeho Oranžovej expres, Pivní džíp, Cadillac, Rovnou, tady rovnou, Blízko Little Big Hornu, Červenou řeku, Blues Folsomské věznice, Když náš táta hrál a další.

Vyčítalovo jméno znali také čtenáři satirického časopisu Dikobraz. Tomuto a dalším magazínům dodával kreslený humor. Po roce 1968 nesměl několik let publikovat, tvořil proto pod pseudonymy. Později se jeho obrázky na stránky novin a časopisů vrátily, vedle toho ilustroval řadu knih.

Jan Vyčítal se narodil v Praze na Pankráci, vystudoval obor propagační grafika na střední výtvarné škole. Poté začal pracovat ve výtvarném oddělení Československé televize a rychle se prosadil jako karikaturista i výtvarník s typickým rukopisem.

V roce 1965 spoluzaložil skupinu Greenhorns, která se za normalizace musela povinně přejmenovat na Zelenáče. Skupinu dál vedl i přesto, že v 80. letech to nemohl dělat oficiálně, protože neměl hudební vzdělání.

Pro Greenhorns, kteří hráli hlavně americké tradicionály a hudbu tamních hvězd country, psal většinu textů. Mnohé z amerických lidovek převyprávěl pro české posluchače a staly se z nich hity. Zpíval je on sám a Michal Tučný či Josef Šimek. Některé texty napsal Vyčítal například i Haně Zagorové nebo Věře Martinové.

 

Právě se děje

Další zprávy