Zemřel Zdeněk Marat. Autor hitu To se nikdo nedoví nebo hudby k filmovým Básníkům

ČTK ČTK
27. 2. 2016 15:54
Ve věku 85 zemřel minulou neděli hudební skladatel a dirigent Zdeněk Marat. Je podepsán pod více než 450 písněmi z oblasti populární hudby, mezi jeho největší hity patří například duet Heleny Vondráčkové a Waldemara Matušky To se nikdo nedoví. Vytvořil také mnoho hudebně dramatických děl pro film a televizi. Výrazného ohlasu dosáhl andersenovským muzikálem Pohádka mého života (1982), pro televizi vytvořil například muzikál Miliónová bankovka podle námětu Marka Twaina (1988). Z celovečerní filmové tvorby je významná zejména spolupráce s Dušanem Kleinem: například Sázka na třináctku (1977), Jak svět přichází o básníky (1981) a Jak básníci přicházejí o iluze (1984).
Zdeněk Marat na archivním snímku.
Zdeněk Marat na archivním snímku. | Foto: ČTK
 

Právě se děje

před 4 minutami

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra, nebudou vstupovat do zbytečných konfliktů, řekl nastupující prezident Joe Biden

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rekonstrukce státu a Milion chvilek vyzvaly Radu ČT k odkladu volby dozorčí komise

Iniciativa Rekonstrukce státu vyzvala radní České televize, aby odložili středeční volbu nové dozorčí komise Rady ČT na 8. prosince, kdy situaci posoudí sněmovní volební výbor. Rada svůj poradní orgán odvolala zřejmě v rozporu se zákonem, uvedli v úterý zástupci iniciativy Rekonstrukce státu a spolku Milion chvilek na tiskové konferenci před budovou ČT na Kavčích horách v Praze.

Radní Hana Lipovská odvolání v minulých dnech hájila, podle ní bylo v souladu se zákonem a rada k němu přistoupila s péčí řádného hospodáře. Důvodem byly vážné výhrady k práci komise. Nespokojenost vyvrcholila při projednávání směny pozemku pod ostravským studiem, ke kterému komise včas nedodala některé podklady.

Podle předsedy spolku Milion chvilek Benjamina Rolla Česká televize po 20 letech opět čelí politickým tlakům a je potřeba se jim postavit. Rada se má ve středu zabývat volbou nové komise, přestože ta stávající zřejmě nebyla odvolána v souladu se zákonem, aktualizovaným rozpočtem ČT na letošní rok nebo aktualizovanými dlouhodobými plány ČT na další čtyři roky. Tato témata může podle Rolla použít k nátlaku na generálního ředitele ČT Petra Dvořáka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy