reklama
 
 

Zemřel Stan Lee. Autorovi slavných komiksů Spider-Man či X-Men bylo 95 let

Aktualizováno 12. 11. 2018 20:57
Legendární tvůrce komiksů, vydavatel a bývalý prezident a předseda společnosti Marvel Comics zemřel v pondělí ráno v Los Angeles, píše web The Hollywood Reporter. Příčina smrti zatím není známá.

Lee byl v pondělí 12. listopadu ráno hospitalizován, záchranná služba ho převezla do Cedars-Sinai Medical Center v Los Angeles, kde následně zemřel. 

Stan Lee ve spolupráci s Jackem Kirbym a Stevem Ditkem stojí za slavnými komiksy jako Spider-Man, X-Men, Iron Man, Fantastic Four, Avengers, Hulk, Thor, Daredevil nebo Doctor Strange, které později proslavily stejnojmenné filmové série. Lee si v nich s oblibou zahrál vždy malou roli.

Editor, spisovatel, vydavatel a filmový producent byl šéfem společnosti Marvel Comics a úzce spolupracoval s další legendou oboru Stevem Ditkem, který zemřel ve věku 90 let letos v červenci.

Svou společnost, kterou založil počátkem 60. let minulého století, změnil Lee ze skromného podniku na největší komiksové vydavatelství na světě. V roce 2009 odkoupila společnost Marvel Entertainment firma Walt Disney za čtyři miliardy dolarů. "Lidé stavějí mosty a věnují se lékařskému výzkumu, a já vytvářím příběhy vymyšlených lidí, kteří se chovají bláznivě. Ale uvědomil jsem si, že ani zábavu nelze snadno pominout," řekl Lee v roce 2014 listu Chicago Tribune.

Agentura AP dnes označila Leeho za komiksového génia a architekta soudobého komiksu. Ve své tvorbě, před půlstoletím revoluční, vytvořil postavy přístupné mladým lidem podobou i slovníkem. Jeho komiksy se nevyhýbaly satiře, science fiction ani filozofii. Mnohé z nich si vydobyly světovou proslulost a staly se komiksovou klasikou. Leeho komiksoví hrdinové byli předlohou filmových a televizních projektů.

Lee, původním jménem Stanley Martin Lieber, vyrůstal jako potomek rumunských emigrantů na rodném Manhattanu ve skromných poměrech. Začínal jako příležitostný herec a autor nekrologů. První pracovní příležitost v oboru dostal v roce 1939, kdy u firmy Timely Comics pracoval za osm dolarů týdně jako poslíček.

Newyorský rodák byl v roce 1994 uveden do Síně slávy komiksového průmyslu.

Video: Podívejte se na trailer k filmu Avengers, ve kterém jsou komiksové postavy, za nimiž stojí právě Stan Lee

Video: Falcon |  02:19

autor: Kultura | 12. 11. 2018 19:58

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama