Zemřel jeden z nejvýznamnějších českých exilových umělců Jan Koblasa

ČTK ČTK
9. 10. 2017 19:47
Sochař, malíř, grafik, autor mnoha filozofických esejů a jeden z nejuznávanějších českých exilových umělců Jan Koblasa zemřel v úterý 3. října ve věku 84 let. Jeho úmrtí potvrdili galerista Jiří Rybář a kurátorka Ilona Víchová. Koblasa žil od roku 1968 v Německu, kde působil na vysoké škole, v roce 2002 mu Václav Havel udělil medaili Za zásluhy. Jeho sochy zdobí například katedrálu svatého Víta,
Jan Koblasa.
Jan Koblasa. | Foto: ČTK

Praha - Ve věku 84 let zemřel v úterý 3. října český sochař, malíř, grafik a autor mnoha filozofických esejů Jan Koblasa. Jeho úmrtí s odvoláním na rodinu potvrdili galerista Jiří Rybář a kurátorka Ilona Víchová.

Koblasa, který byl jedním z nejuznávanějších exilových umělců, žil od roku 1968 v Německu, kde přes 20 let působil jako profesor na vysoké umělecké škole. V roce 2002 mu prezident Václav Havel udělil medaili Za zásluhy.

Koblasova tvůrčí cesta je syntézou úvah o člověku a roli, kterou ve světě má. Je návratem k pradávným mýtům a archetypům, v nichž je analogie s pocity současného člověka. Výrazným okruhem vynořujícím se z jeho tvorby 60. let jsou náměty Králů, Proroků, Strážců a Lament následovány postavami z řecké mytologie, tématy ze světa opery a divadla, ale i herci a hudebníky ulice.

Táborský rodák Jan Koblasa vystudoval v 50. letech pražskou Akademii výtvarných umění, kde pak v 90. letech krátce učil. Už za studií se aktivně účastnil veřejného života, podílel se například na akcích Malmuzherciáda v duchu neodadaistických recesí (1954) a byl zakládajícím členem Klubu (od roku 1957 Šmidrové), jehož dalšími členy byli například výtvarníci Bedřich Dlouhý, Karel Nepraš a Jaroslav Vožniak. Jako vůdčí osobnost generace Koblasa organizoval mimo jiné neoficiální výstavy Konfrontace I. a II. (1960).

V roce 2012 měl Jan Koblasa u příležitosti svých 80. narozenin velkou retrospektivu v Jízdárně Pražského hradu - představila jeho dílo od realistických počátků přes informelní 60. léta malířská i sochařská a ve větší míře i jeho exilové období. V Koblasově tvorbě jsou časté romantické, existenciální, mytické, intimní a náboženské motivy. Používá snad všechny materiály, které si sochař přeje zkusit - od dřeva přes kameninu, kámen a železo až po umělou hmotu.

V roce 2013 byla Koblasova socha Vzkříšení instalována u příležitosti výročí 17. listopadu v katedrále sv. Víta na Hradčanech. Umístěním plastiky do jednoho z nejvýznamnějších symbolů Prahy a Česka se Koblasovo dílo dostalo do sousedství prací významných umělců minulosti.

Působivou oltářní sochu Ukřižovaného má v chrámu svatého Víta například jedna z největších osobností české secese Bílek. Svá díla má v katedrále i zakladatel novodobého českého sochařství Myslbek.

 

Právě se děje

Další zprávy