Zemřel rockový novinář Vojtěch Lindaur. Osobitému autorovi a kronikáři bigbítu bylo 60 let

Kultura Kultura
8. 1. 2018 16:20
Ve věku šedesáti let zemřel hudební publicista a ctitel rockové hudby Vojtěch Lindaur. Na Facebooku o tom informoval Lubomír Houdek z nakladatelství Galén. Lindaur byl úzce spjat s časopisem Rock & Pop, kde s přestávkami působil od roku 1990 až do roku 2014. Přispíval též do Mladého světa, Melodie či Gramorevue.
Vojtěch Lindaur.
Vojtěch Lindaur. | Foto: ČTK

Lindaur, už zdálky snadno zapamatovatelný svou rockovou vizáží, patřil k nejznámějším zdejším hudebním publicistům a autorům s nejvytříbenější stylistikou. V linii české hudební novinařiny zaujímal klíčové místo po již nežijícím Lubomíru Dorůžkovi a dodnes publikujícím Jiřím Černém, systematicky mapoval český i světový bigbít.

"Vždy jsem se snažil vycházet z dorůžkovské tradice hudební publicistiky, to znamená nezávislost, orientace ve světové i domácí populární hudbě napříč žánry a v různých souvislostech, kritický duch a lehké pero," říkal.

Velký vliv měl Lindaur zejména na generaci, která o hudbě začínala psát zkraje 90. let minulého století. K jeho žákům a volným následovníkům patří například nynější redaktor časopisu Respekt Pavel Turek, šéfredaktor časopisu Headliner Honza Vedral či novinář a moderátor Honza Dědek.

V osmdesátých letech byl Lindaur šéfem Kulturního domu Opatov na pražském Jižním Městě, kde budoval hudební dramaturgii toho času srovnatelnou s pražským Junior klubem Na Chmelnici.

Po vystoupeních Visacího zámku, Už jsme doma, Laury a jejích tygrů nebo MCH Bandu zde Lindaur v říjnu 1985 zorganizoval koncert německé zpěvačky Nico kdysi spojené se slavnými Velvet Underground.

Vystoupení, jež nebylo schváleno komunistickými orgány, ho nakonec stálo místo.

"Po třetí písničce mě nechali odvést ze sálu a pak už mě sebrali. Zbytek si nepamatuji, protože jsem dostal hodinového padáka," vzpomínal Lindaur.

Toho času však již pod pseudonymem publikoval v samizdatu a především začal pracovat v hudebním měsíčníku Gramorevue. "To byl například první časopis, který kdy normálně informoval o kapele Plastic People of the Universe. Václav Havel nám z vězení napsal: Když čtu Gramorevue, připadám si jako na jiné planetě," líčil Lindaur v pořadu Krásný ztráty Michala Prokopa.

Podle Lindaura tehdy tlak komunistického režimu přivedl k jednomu stolu lidi, kteří by se jinak třeba nepotkali. "Ačkoliv jsme pořád měli pocit, že jsme na válečné noze, ta atmosféra byla báječná," říkal Lindaur, pro jehož generaci byl rock víc než hudba, spíš "součást světonázoru", jak říkal. "Byla to doba, kdy lidi, kteří hráli rock, ho nejenom hráli, ale i rockem žili."

Lindaurova éra přišla po sametové revoluci, kdy se stal nejprve zástupcem šéfredaktora a později přímo šéfredaktorem hudebního časopisu Rock & Pop. Toho času vycházel v nákladu přesahujícím sto tisíc výtisků a byl nejvýraznějším tuzemským hudebním periodikem 90. let, obdobou amerického Rolling Stonu či anglického Melody Makeru.

Lindaur magazín vedl v letech 1993 až 2002, podruhé v letech 2005 až 2006 a potřetí od roku 2014. "Praví se, že do stejné řeky dvakrát nevstoupíš. Já tam lezu potřetí, o čemž žádná zmínka nikde není. Není-li toto dobré znamení?" ptal se Lindaur, když funkci šéfredaktora přijímal potřetí.

V posledních letech se staral o časopis Rock & All a podílel se na elektronickém měsíčníku zvaném Tři veteráni.

Jeho dalšími výraznými počiny byly scénáře televizního dokumentárního cyklu Bigbít, pořady na Radiu Beat nebo knihy nazvané Život v tahu aneb třicet roků rocku, Šance sněhových koulí v pekle či nedávné Neznámé slasti: Příběhy rockových revolucí 1972-2012.

Lindaur také učil na Vyšší odborné škole publicistiky a přispíval do nejrůznějších deníků či časopisů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy