Zemřel historik umění Jiří Hlušička, prvnímu šéfovi Moravské galerie bylo 95 let

ČTK ČTK
1. 11. 2024 19:28
U zrodu Moravské galerie v Brně stál v 60. letech minulého století historik umění a výtvarný kritik Jiří Hlušička. Uplynulý čtvrtek zemřel, bylo mu 95 let. Hlušička instituci vedl téměř tři dekády do roku 1989. Za jeho éry vybudovala sbírku obrazů a soch české moderny s díly Bohumila Kubišty, Emila Filly, Josefa Šímy či Antonína Procházky.
Jiří Hlušička byl prvním ředitelem Moravské galerie v Brně.
Jiří Hlušička byl prvním ředitelem Moravské galerie v Brně. | Foto: archiv Moravské galerie v Brně

Poslední rozloučení se uskuteční v úzkém rodinném kruhu, informovala mluvčí galerie Bohdana Slezák Holešová.

Podle ní se Hlušička počátkem roku 1959 stal přednostou obrazárny Moravského muzea. Jeho zásluhou byla v roce 1961 ustavena Moravská galerie v Brně. "Vděčí mu jak za svůj zrod, tak i za jeho další neúnavnou práci a odbornou péči o její renomé," uvádí Holešová.

Hlušička, který se zaměřoval na české umění 20. století, byl později emeritním ředitelem Moravské galerie. Ve funkci jej roku 1989 nahradila Marie Dohnalová, po ní instituci vedli Jaroslav Kačer, Kaliopi Chamonikola a Marek Pokorný. Šestý a současný ředitel Jan Press je ve funkci od roku 2013.

Jiří Hlušička se narodil 24. dubna 1929 v Novém Bydžově na Královéhradecku. V Liberci se vyučil typografem, pak už svůj život spojil s Brnem. V roce 1947 ho přijali na obor grafika na brněnské Vyšší škole uměleckého průmyslu, poté vystudoval dějiny umění a estetiku na filozofické fakultě dnešní Masarykovy univerzity. Přednostou obrazárny Moravského muzea se stal dva roky po absolvování studia.

Během Hlušičkova téměř třicetiletého působení v Moravské galerii se spolu s tvorbou sbírek rozvíjela výstavní a publikační činnost. "Zvýšil také popularitu galerie pořádáním kulturně-naučných programů pro veřejnost včetně mládeže," dodává mluvčí.

Ve svých publikacích se Hlušička věnoval významným osobnostem moderního umění spojeným s Moravou, například sochaři Vincenci Makovskému a malířům Jaroslavu Královi, Bohdanu Lacinovi či Františku Foltýnovi. Společně s výtvarníkem Janem Rajlichem se Hlušička podílel na pořádání Bienále užité grafiky Brno. V roce 2022 obdržel Cenu města Brna a stal se čestným občanem města.

 

Právě se děje

Další zprávy