Zemřel hispanista Josef Forbelský. Životní práci překladatele ocenil i španělský král

ČTK ČTK
15. 11. 2022 9:48
Toto pondělí večer zemřel hispanista Josef Forbelský, bylo mu 91 let. Psal o dějinách španělské literatury, překládal latinskoamerické autory a roku 2017 získal Cenu Josefa Jungmanna za převod románu Persiles a Sigismunda od Miguela de Cervantese do češtiny. Španělský král Forbelského vyznamenal za celoživotní odbornou práci věnovanou španělskému jazyku a kultuře.
Hispanista, překladatel a pedagog Josef Forbelský při přebírání Ceny Josefa Jungmanna (snímek z roku 2017).
Hispanista, překladatel a pedagog Josef Forbelský při přebírání Ceny Josefa Jungmanna (snímek z roku 2017). | Foto: ČTK

Rodák z obce Skřivany u Nového Bydžova se po studiích španělštiny, češtiny a francouzštiny na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy stal učitelem na střední škole. Později se Forbelský vrátil na Karlovu univerzitu jako pedagog, v roce 1991 se habilitoval jako docent španělské literatury.

Vedle četných odborných studií a článků napsal rozsáhlou publikaci Španělská literatura 20. století. V roce 2006 vyšla jeho historická práce o česko-španělských vztazích v době třicetileté války Španělé, Říše a Čechy v 16. a 17. století: osudy generála Baltasara Marradase. Před devíti lety nakladatelství Academia vydalo Forbelského vzpomínkovou knihu Svět se mnou, svět beze mě.

Jako literární překladatel se vedle Cervantese věnoval také autorům jako Lope de Vega, Gabriel García Márquez či Jorge Luis Borges. Forbelského překlad románu Persiles a Sigismunda byl prvním převodem Cervantesova posledního díla do češtiny.

Řád Isabely Katolické, který uděluje španělský král na návrh ministerstva zahraničních věcí, dostal Forbelský s třemi dalšími hispanisty z České republiky v roce 2003. Řád je vyznamenáním za činnost ve prospěch španělského národa a pro zlepšení jeho spolupráce s mezinárodním společenstvím.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Fotbalisté AS Řím porazili Empoli a dotáhli se na druhý Inter Milán

Fotbalisté AS Řím zvítězili doma v 21. kole italské ligy nad Empoli 2:0 a bodově se dotáhli na druhý Inter Milán. "Nerazzurri" ale mají k dobru nedělní derby s obhájcem titulu AC Milán.

Tři body domácím zařídili už během první šestiminutovky Ibaňez s Abrahamem, oba góly padly po rohových kopech Dybaly. Římané mají na třetí příčce 40 bodů stejně jako Inter.

Oba je mohlo o bod přeskočit Bergamo, které ale prohrálo 0:1 v Sassuolu. 

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Fotbalisté Unionu Berlín porazili Mohuč a posunuli se do čela bundesligy

Fotbalisté Unionu Berlín v 19. kole německé ligy doma porazili 2:1 Mohuč a minimálně do neděle se posunuli na první místo. Bayern Mnichov na druhé příčce ztrácí dva body, obhájci titulu ale mají k dobru nedělní duel ve Wolfsburgu.

Na třetí příčku si po výhře 5:1 nad Freiburgem polepšil Dortmund. K vysoké výhře pomohl Borussii i Sebastian Haller, který si připsal první soutěžní gól po návratu z úspěšné léčby rakoviny varlat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy