Zemřel herec Chadwick Boseman, známý z filmu Black Panther. Bylo mu 43 let

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 8. 2020 9:56
Americký herec Chadwick Boseman, známý například z filmu Black Panther, zemřel ve věku 43 let po čtyřletém boji s rakovinou. V sobotu to oznámila agentura AP s odvoláním na hercova agenta.
Zesnulý herec Chadwick Boseman.
Zesnulý herec Chadwick Boseman. | Foto: Reuters

Boseman hrál také v televizních seriálech jako Kriminálka New York, Anatomie lži či Odložené případy. Ve filmu Get On Up - Příběh Jamese Browna ztvárnil hlavního hrdinu, zpěváka a hudebního skladatele Jamese Browna. Pro studio Marvel ztělesnil černošského superhrdinu ve filmu Black Panther, který během necelého měsíce po uvedení do kin utržil více než miliardu dolarů.

Boseman zemřel ve svém domu v oblasti Los Angeles, obklopen manželkou a svou rodinou, uvedla publicistka Nicki Fioravanteová. Podle prohlášení rodiny lékaři zjistili u herce rakovinu tlustého střeva před čtyřmi lety a Chadwick se projevil jako bojovník: natáčel i během nesčetných operací a chemoterapie. O své nemoci veřejně nemluvil.

Syn Martina Luthera Kinga: Boseman oživil historii

"Jaká jemná a nadaná duše. Všem nám mezi operacemi a chemoterapií ukazoval tu velikost. Tak vypadá důstojnost," napsala na Twitteru populární herečka a moderátorka Oprah Winfreyová.

Nejstarší syn Martina Luthera Kinga, bojovníka za práva černochů, na téže sociální síti napsal, že Boseman oživil historii svým ztvárněním černošských osobností, například hráče baseballu Jackieho Robinsona nebo soulového zpěváka Jamese Browna.

Úctu vzdalo zesnulému herci také studio Marvel, podle nějž zde Bosemanův odkaz zůstane navždy.

"Byla to jemná duše a výborný umělec, který s námi zůstane navždy díky svým ikonickým výkonům, které podal během své krátké, ale zářné kariéry," uvedl v prohlášení herec Denzel Washington.

Video: Černý panter je hrdým černošským filmem bez přívlastků, říká Fila

Černý panter převrací zažitou představu, že Afrika je zaostalý kontinent, říká filmový kritik Kamil Fila. Je jiný než další marvelovští superhrdinové. | Video: Kamil Fila
 

Právě se děje

před 8 minutami

Ministr zemědělství Toman slibuje pomoc rybářům v okolí Bečvy

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) slibuje pomoc rybářům v okolí řeky Bečvy po havárii způsobené kyanidem. Využít by mohli vodní nádrže státního podniku Povodí Moravy nebo v postižených revírech vypouštět jiné druhy ryb. Ministerstvo zemědělství je podle něj také připraveno zajistit peníze pro částečnou úhradu vzniklých škod.

"Řeky a potoky jsou pro naši krajinu důležité. Život v nich je klíčový. Jsem proto připraven Českému rybářskému svazu - Územnímu svazu pro severní Moravu a Slezsko pomoci při opětovném zarybnění postižených revírů. Za současné situace vítáme každou ruku, která přispěje k řešení situace," řekl Toman.

Zdroj: ČTK
Další zprávy