Zemřel filmový a divadelní herec Martin Havelka, v 62 letech podlehl vážné nemoci

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 10. 2020 21:41
Ve věku 62 let po vážné nemoci zemřel filmový a divadelní herec Martin Havelka. V sobotu to uvedla Kateřina Vižďová, mluvčí Městského divadla Brno, kde Havelka dlouhá léta působil. Herec zemřel v pátek.
Herec Martin Havelka na archivním snímku z r. 2016.
Herec Martin Havelka na archivním snímku z r. 2016. | Foto: ČTK

Informaci o úmrtí nejprve zveřejnil na Twitteru režisér Jan Hřebejk, který napsal, že s Havelkou točil filmy Učitelka a Rédl.

Martin Havelka působil v brněnském Divadle Husa na provázku, Národním divadle Brno a Městském divadle Brno. Objevil se také ve filmech, poprvé v Baladě pro banditu.

"Herec nesmírně širokého srdce a nekonečného talentu působil v našem divadle od roku 1999 a svou nakažlivě explozivní energií potěšil diváky ve více než pěti desítkách rolí na činoherní i hudební scéně," uvedla Kateřina Vižďová. Připomněla některé jeho role: Truffaldina v komedii Sluha dvou pánů nebo šíleného zubaře Orin v bláznivém muzikálu Kvítek z horrroru.

Byl také Hendrikem Höfgenem v dramatizaci slavného románu Klause Manna Mefisto, dále McMurphym v Přeletu nad kukaččím hnízdem či Lujkem Zobarem v muzikálu Cikáni jdou do nebe.

Martin Havelka jako Georg Banks a Jana Musilová jako Winifred Banksová při generální zkoušce obnovené premiéry muzikálu Mary Poppins v Městském divadle Brno (2016).
Martin Havelka jako Georg Banks a Jana Musilová jako Winifred Banksová při generální zkoušce obnovené premiéry muzikálu Mary Poppins v Městském divadle Brno (2016). | Foto: ČTK

Mluvčí divadla připomněla i Havelkovu roli tatínka v Mary Poppins, Carlsona v dramatu O myších a lidech či Vincenta Larcheta v divácky úspěšné komedii Jméno.

"Nikdy nezapomeneme na jeho ztvárnění ďábelsky rozkošného Darryla v Čarodějkách z Eastwicku a expresivního Petruccia v Shakespearově Zkrocení zlé ženy. Dojemným niterným výkonem v roli Daniela Warshowského ve výjimečném muzikálu Představ si, který vypráví o síle lidství v době druhé světové války, potvrdil, že byl skutečným Panem hercem," dodává mluvčí Městského divadla Brno.

"Je ironií osudu, že se s Martinem Havelkou loučíme ve dnech, kdy na Hudební scéně hrajeme úspěšný muzikál Mamma Mia!, ve kterém mu patřila role Sama, férového muže, který se dokáže vypořádat se vším, co ho v životě potká. Přesně takový byl i on," uzavírá Kateřina Vižďová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

Čistý zisk skupiny ČEZ loni stoupl na 80,7 miliardy korun. Meziročně víc než osminásobek

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ loni stoupl na 80,7 miliardy z předloňských 9,9 miliardy korun. Významný nárůst podle firmy reflektuje enormní růst cen v důsledku ruské invaze na Ukrajinu, rekordní zisk z obchodování s komoditami na zahraničních trzích a vysokou provozní spolehlivost elektráren ČEZ. Provozní výnosy byly meziročně vyšší o 27 procent, dosáhly 288,5 miliardy korun. Skupina to v úterý oznámila v tiskové zprávě.

Skupina ČEZ patří k největším energetickým firmám v Česku. Jejím většinovým akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií. Letos ČEZ odvede českému státu více než 100 miliard korun na dividendách, daních z příjmů a odvodech z tržeb výroby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy