Zemřel filmový a divadelní herec Martin Havelka, v 62 letech podlehl vážné nemoci

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 10. 2020 21:41
Ve věku 62 let po vážné nemoci zemřel filmový a divadelní herec Martin Havelka. V sobotu to uvedla Kateřina Vižďová, mluvčí Městského divadla Brno, kde Havelka dlouhá léta působil. Herec zemřel v pátek.
Herec Martin Havelka na archivním snímku z r. 2016.
Herec Martin Havelka na archivním snímku z r. 2016. | Foto: ČTK

Informaci o úmrtí nejprve zveřejnil na Twitteru režisér Jan Hřebejk, který napsal, že s Havelkou točil filmy Učitelka a Rédl.

Martin Havelka působil v brněnském Divadle Husa na provázku, Národním divadle Brno a Městském divadle Brno. Objevil se také ve filmech, poprvé v Baladě pro banditu.

"Herec nesmírně širokého srdce a nekonečného talentu působil v našem divadle od roku 1999 a svou nakažlivě explozivní energií potěšil diváky ve více než pěti desítkách rolí na činoherní i hudební scéně," uvedla Kateřina Vižďová. Připomněla některé jeho role: Truffaldina v komedii Sluha dvou pánů nebo šíleného zubaře Orin v bláznivém muzikálu Kvítek z horrroru.

Byl také Hendrikem Höfgenem v dramatizaci slavného románu Klause Manna Mefisto, dále McMurphym v Přeletu nad kukaččím hnízdem či Lujkem Zobarem v muzikálu Cikáni jdou do nebe.

Martin Havelka jako Georg Banks a Jana Musilová jako Winifred Banksová při generální zkoušce obnovené premiéry muzikálu Mary Poppins v Městském divadle Brno (2016).
Martin Havelka jako Georg Banks a Jana Musilová jako Winifred Banksová při generální zkoušce obnovené premiéry muzikálu Mary Poppins v Městském divadle Brno (2016). | Foto: ČTK

Mluvčí divadla připomněla i Havelkovu roli tatínka v Mary Poppins, Carlsona v dramatu O myších a lidech či Vincenta Larcheta v divácky úspěšné komedii Jméno.

"Nikdy nezapomeneme na jeho ztvárnění ďábelsky rozkošného Darryla v Čarodějkách z Eastwicku a expresivního Petruccia v Shakespearově Zkrocení zlé ženy. Dojemným niterným výkonem v roli Daniela Warshowského ve výjimečném muzikálu Představ si, který vypráví o síle lidství v době druhé světové války, potvrdil, že byl skutečným Panem hercem," dodává mluvčí Městského divadla Brno.

"Je ironií osudu, že se s Martinem Havelkou loučíme ve dnech, kdy na Hudební scéně hrajeme úspěšný muzikál Mamma Mia!, ve kterém mu patřila role Sama, férového muže, který se dokáže vypořádat se vším, co ho v životě potká. Přesně takový byl i on," uzavírá Kateřina Vižďová.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy