Zemřel Billy Preston, pátý Beatle

Reuters, BBC
7. 6. 2006 10:30
Scottsdale, Arizona - Spolupracoval s Beatles i Rolling Stones, pro Joe Cockera napsal hit You Are So Beautiful a Miles Davis po něm nazval skladbu.

Stylotvorný hráč na klávesy William Preston, spolupracovník i přítel největších hudebníků světa, zemřel na selhání ledvin. Bylo mu 59 let. 

Hudbu provozoval celý život, na piáno hrál od tří let, vystupoval v doprovodných kapelách Little Richarda a Raye Charlese. Proslavila ho ale až spolupráce s Beatles: Preston je jediným hudebníkem, který svoje jméno našel v kreditech jejich písní. Hrál na albech Let It Be a Abbey Road.

Nekrology jej také titulují jako pátého Beatla, ač fanoušci skupiny by asi spíš tvrdili, že tím je producent George Martin. Po rozpadu kapely byl Beatle George Harrison producentem jeho autorských alb, Preston například jako první nahrál jeho skladbu My Sweet Lord. Nemohl chybět ani na charitativním koncertu pro Bangladéš.

Druhá hvězdná spolupráce přišla s Rolling Stones, objevil se na albech Sticky Fingers, Exile on Main Street, Goats Head Soup, It's Only Rock'n Roll, Black and Blue i nedávných Bridges to Babylon.

Hudebník, který vedle drogových a alkoholových skandálů získal roku 1972 Grammy za píseň Outta Space, měl obdivuhodný rejstřík hudebních partnerů. Od Erica Claptona, přes Boba Dylana a Arethu Franklinovou až po Red Hot Chili Peppers, kterým ješte stihl přispět svou emotivní hrou na aktuální nahrávku Stadium Arcadium.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

V Česku se nakazily covidem přes čtyři miliony lidí, tempo výrazně zpomalilo

V pondělí bylo potvrzeno 2958 nových případů covidu, o 482 méně než o týden dřív. Počty nakažených v mezitýdenním srovnání klesají 12. den v řadě.

Počet potvrzených případů covidu-19 v Česku od začátku epidemie na jaře 2020 přesáhl čtyři miliony. V dalších více než 291 tisících případech mají hygienici podezření na opakovanou nákazu novým typem koronaviru. Vyplývá to ze statistik na webu ministerstva zdravotnictví. Od začátku epidemie zemřelo v Česku 40 587 lidí pozitivně testovaných. Podle dříve zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) byl covid v loňském roce nejčastější příčinou úmrtí.

První případy nákazy covidem byly v Česku potvrzeny 1. března 2020. Od té doby testy odhalily 4,002.616 nakažených, z nichž zhruba 3,95 milionu se již uzdravilo. V téměř 291 500 případech existuje podezření na opakovanou nákazu. Takzvané reinfekce ministerstvo eviduje zvlášť, a nejsou proto zahrnuty v souhrnném počtu více než čtyř milionů nově potvrzených případů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy