Rockový kytarista Tom Petty po srdeční příhodě zemřel. Je to obrovská ztráta, shodují se hudebníci

Kultura ČTK Kultura, ČTK
Aktualizováno 3. 10. 2017 8:57
Zdroj foto: Reuters Zdroj foto: Reuters
Americký zpěvák, kytarista a skladatel Tom Petty, který hrál s Georgem Harrisonem či Boben Dylanem, byl v neděli nalezen v bezvědomí po zástavě srdce. Po převozu do nemocnice se však už jeho tělo lékařům nepodařilo oživit. Podle informací manažera zemřel v pondělí 2. října večer.
Video: YouTube / Tom Petty

Los Angeles - Americký rockový hudebník Tom Petty zemřel ve věku 66 let poté, co jej v neděli postihla srdeční zástava.

Informaci potvrdil manažer Tony Dimitriades s odvoláním na Pettyho rodinu, která podle médií v pondělí rozhodla o tom, aby hudebníka lékaři kvůli beznadějnému stavu odpojili od přístrojů v nemocnici v Los Angeles. 

"Jménem zdrcené rodiny oznamuji, že tatínek, manžel, bratr, frontman a kamarád Tom Petty zemřel. V jeho domě v Malibu ho postihl infarkt a v pondělí brzy ráno byl odvezen do nemocnice. Oživit se ho ovšem nepodařilo. Zemřel klidně ve 20:40, obklopen rodinou, členy kapely a kamarády," citovala manažera média včetně hudebního magazínu Rolling Stone. 

"Je to šokující, zdrcující novina," řekl Pettyho spoluhráč z kapely Traveling Wilburys Bob Dylan. "Byl to skvělý muzikant, byl to můj kamarád. Nikdy na něj nezapomenu." 

Zarmoucený byl i kytarista a zpěvák Eric Clapton. "Je obrovskou součástí našich hudebních dějin, nikdy tu nebude nikdo další jako on," řekl.

Mezi prvními, kteří vzdali Pettymu hold přímo na pódiu, byla kapela Coldplay, která na koncertě v americkém Portlandu společně s bývalým kytaristou skupiny R.E.M. Peterem Buckem zahrála ve své interpretaci Pettyho hit Free Fallin'. Předcházela minuta ticha.

50 nejlepších písniček Toma Pettyho podle magazínu Rolling Stone

Frontman kapely Heartbreakers skonal týden poté, co dokončil koncertní turné, které označoval za poslední.

Multiintstrumentalista Petty složil řadu hitových singlů, které dobyly první příčky amerických hitparád, mimo jiné Learning To Fly, Mary Jane´s Last Dance či Free Fallin.

Hrál s Dylanem, Harrisonem či Orbisonem

Vedle více než desítky alb s kapelou vydal Petty rovněž trojici sólových desek a koncem 80. let byl jedním ze členů hvězdné skupiny Traveling Wilburys. Spolu s Bobem Dylanem, Georgem Harrisonem či Royem Orbisonem v letech 1988 a 1990 složili a nahráli dvě alba.

Během své téměř půlstoletí trvající kariéry prodal zpěvák s nezaměnitelným hlasem na 80 milionů nahrávek.

Před týdnem ukončená koncertní šňůra završila čtvrté desetiletí Heartbreakers. Petty mluvil o konci skupiny, zanechat muziky však podle magazínu Rolling Stone nechtěl. "Potřebuju něco dělat, jinak mám sklony být doma protivný," řekl nedávno časopisu.

Kolem jeho úmrtí se v posledních hodinách objevilo několik nepotvrzených zpráv. Televize CBS News o něm informovala s odvoláním na policii v Los Angeles již před půlnocí SELČ. Policie však zprávu později dementovala.

Pettyho smrt už komentovaly i další hudební osobnosti, například Courtney Love, Kid Roc, John Mayer, Neco Caseová, Juliette Lewisová či Cyndi Lauperová.

"Tom Petty byl pro mě jednou z největších hudebních inspirací. Tohle bude bolet dlouho, byl to jeden z nejmilejších lidí na světě. Odpočívej v pokoji, brácho," napsal například Nathan Followill z poprockové kapely Kings of Leon

 

Právě se děje

před 5 minutami

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 52 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle ruské diplomacie vyhostí i pět diplomatů z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy. Zveřejnila rovněž sankční seznam osmi bývalých i současných předních amerických činitelů, informovaly zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva dnes také zakázala vstup na své území osmi současným i bývalým předním americkým činitelům. Je mezi nim šéf Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Christopher Wray, ředitelka tajných služeb (DNI) Avril Hainesová, ministr vnitřní bezpečnosti Alejandro Mayorkas, ministr spravedlnosti Merrick Garland, bezpečností poradce administrativy bývalého prezidenta Donalda Trumpa John Bolton či někdejší ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA) James Woolsey.

Ruský ministr zahraničí také zmínil další odvetná opatření, například zpřísnění restrikcí pro pohyb amerických diplomatů na ruském území.

Zdroj: ČTK
Další zprávy