Zátiší se samovarem Emila Filly bylo na aukci prodáno za 15 milionů korun

ČTK ČTK
14. 6. 2022 19:41
Dražbou obrazu Zátiší se samovarem Emila Filly z let 1913 až 1914, který našel nového majitele za 15,19 milionu korun včetně přirážky, vyvrcholila úterní aukce společnosti Arthouse Hejtmánek. Znovuobjevená malba se mnoho let nacházela v soukromé italské sbírce.
Emil Filla při práci.
Emil Filla při práci. | Foto: ČTK

V aukci nabízený obraz Kazimira Maleviče, průkopníka abstraktního umění a představitele ruské avantgardy, vydražen nebyl. Práce kyjevského rodáka nazvaná Černý obdélník na bílém pozadí měla vyvolávací cenu deset milionů korun.

Podle Tomáše Hejtmánka, majitele aukčního domu, je jeden z prvních Malevičových abstraktních obrazů variací na jeho slavný Černý čtverec. Jde o první malbu tohoto autora, která se objevila na středoevropském aukčním trhu.

Emil Filla: Zátiší se samovarem, 1913 až 1914, prodáno za 15,19 milionu korun včetně přirážky.
Emil Filla: Zátiší se samovarem, 1913 až 1914, prodáno za 15,19 milionu korun včetně přirážky. | Foto: Arthouse Hejtmánek

Bitva se dle pořadatelů naopak strhla o kubistický čajový a kávový servis z roku 1911 od Pavla Janáka. Vydražen byl za 930 tisíc korun. Z prací na papíře se pozornost upínala k Sedícímu půlaktu z roku 1929 od Alfonse Muchy. Tuto kresbu získal nový majitel za 682 tisíc korun, jiná kresba Pařížanka od Josefa Šímy skončila na 1,054 milionu korun.

Dražitelé si nenechali ujít ani tři práce Františka Drtikola, z nimž patřil i originální negativ na skleněné desce. Za 806 tisíc korun byla prodána jeho fotografie Výkřik z roku 1933, zachycující vedle polonahé křičící modelky i její stín, připomínající řvoucí sfingu.

Z aukce děl umělců, jejichž život či dílo bylo spojeno s Ukrajinou, se vydražila Toskánská krajina z roku 1927 od Natalije Gerken-Rusové za 93 tisíc korun a dvě kresby Ivana Ajvazovského z poloviny 19. století za 22 320 korun a 50 840 korun. Tato díla byla prodána na pomoc ukrajinským běžencům bez aukční přirážky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Britka Ghislaine Maxwellová byla dnes v USA odsouzena k 20 rokům vězení za napomáhání finančníkovi Jeffreymu Epsteinovi zneužívat náctileté dívky

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

O deset procent se od září navýší plat části zaměstnanců ve veřejném sektoru

Od 1. září by měli dostat o deset procent přidáno nepedagogičtí pracovníci či lidé, kteří pracují v resortech, jako je kultura. Jde zhruba o 300 tisíc lidí. Po jednání na úřadu vlády to novinářům řekli ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Konečnou shodu na růstu platů ve veřejném sektoru však předsedové vládních stran s odboráři nenalezli.

Před úterním jednáním odboráři požadovali přidání ve veřejném sektoru od července a uváděli, že se chtějí dohodnout na navýšení o 15 procent lidem se zmrazeným výdělkem a o 7,6 procenta ostatním. Devět odborových svazů veřejné sféry na podporu požadavků vstoupilo do stávkové pohotovosti, další čtyři je podporují. Koalice se s odboráři znovu sejde 19. července, kdy by podle Jurečky měla vzniknout dohoda nejen pro letošní rok, ale i pro rok 2023.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Trump věděl o zbraních v davu, který vyzval k pochodu na Kongres, řekla jeho někdejší asistentka

Někdejší prezident USA Donald Trump byl informován o přítomnosti zbraní v davu svých podporovatelů, které 6. ledna 2021 vyzval k pochodu na sídlo Kongresu bezprostředně před vypuknutím nepokojů. Před vyšetřovacím výborem Sněmovny reprezentantů to vypověděla někdejší asistentka Trumpova personálního šéfa Marka Meadowse. Rovněž uvedla, že Meadows se jí už 2. ledna svěřil s obavou, že den volební schůze Kongresu by mohl být "velmi, velmi špatný".

Sněmovní komise při narychlo svolaném slyšení předvolala Cassidy Hutchinsonovou, což byla podle médií Meadowsova pravá ruka, která se účastnila prakticky všech jeho aktivit. Důrazem na její svědectví se panel snaží ukázat, že Trumpův Bílý dům před událostmi 6. ledna dobře věděl o rizicích, přesto však pokračoval v kampani proti volebním výsledkům a v burcování stoupenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy