Zaplněný Obecní dům uctil Formanovu památku. Speciální promítání Amadea uspořádala Praha

ČTK ČTK
22. 4. 2018 21:46
Speciální vzpomínkový večer s režisérskou verzí filmu Amadeus uspořádalo Hlavní město Praha ve spolupráci s kulturním institucemi - Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy FOK, FAMU, Česká televize, Český rozhlas, Národní filmový archiv a Státní fond kinematografie. Výtěžek ze vstupného věnuje hlavní město katedře režie na FAMU.
Záběr z filmu Amadeus.
Záběr z filmu Amadeus. | Foto: Warner Bros

Praha - Zaplněná Smetanova síň Obecního domu v Praze v neděli potleskem na konci projekce filmu Amadeus vzdala poctu památce Miloše Formana. Oscarový režisér zemřel 13. dubna v USA.

Vzpomínkový večer nabídl režisérskou verzi filmu Amadeus trvající 3,5 hodiny. Před projekcí Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK pod vedením Tomáše Braunera zahrál předehru k opeře Don Giovanni a první větu z Mozartovy Symfonie č. 38 D dur. Akci uspořádalo Hlavní město Praha společně s kulturními institucemi.

Součástí komponovaného večera byl i dosud neuvedený dokument o Formanovi z roku 1998, který natočili mladí režiséři z FAMU. Forman se v něm při příležitosti udělení čestného doktorátu FAMU zamýšlí nad tím, jak je pro umělce nesnadné pravdou pobavit a ještě vydělat nějaké peníze.

Herman, Macháček i Hřebejk

Mezi hosty v Obecním domě byli například rektor AMU Jan Hančil, bývalý ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), herec Jiří Macháček nebo režisér Jan Hřebejk.

"Poprvé si ho pamatuju naživo na besedě na FAMU v roce 1991. A pak jsme měli to štěstí, že si vzal naší spolužačku Martinu, díky které jsme měli možnost potkat Formana i v soukromí. Ale jeho jako osobnost a filmaře zná každý, nejen lidi, kteří chtějí dělat film," řekl Hřebejk. "Řada jeho filmů skutečně odolává času a i Amadeus dokazuje, že to, co Forman udělal, je věčné," dodal.

Na večeru se podílely také Česká televize, Český rozhlas, Národní filmový archiv, který zapůjčil film, a Státní fond kinematografie. Výtěžek ze vstupného věnuje hlavní město katedře režie na FAMU.

V roce 2017 Praha udělila Formanovi čestné občanství jako zvláštní projev úcty a ocenění mimořádných zásluh v oblasti filmového umění a šíření věhlasu hlavního města Prahy ve světě. S ohledem na vzdálenost a zdravotní stav však režisér již toto ocenění nestihl osobně převzít.

"Odchodem Miloše Formana z tohoto světa přišla naše země o jednoho z největších umělců minulého i současného století. Je příkladem člověka, kterému osud nerozdal do startu ty nejlepší karty, přesto však svým obrovským úsilím, pracovitostí a cílevědomostí, dosáhl celosvětového uznání. Málokdo proslavil Českou, respektive Československou republiku ve světě tak, jako on," uvedl pražský radní Jan Wolf.

Formanova tvorba je spjata s metropolí

Filmová tvorba čáslavského rodáka byla od začátku spojena s Prahou: na pražské FAMU studoval scenáristiku, jako scenárista se podílel na multimediálním představení Laterna Magika pro světovou výstavu EXPO 58 v Bruselu a pro snímek Konkurs našel námět v pražském divadle Semafor. Při natáčení filmu Amadeus řada scén vznikala právě v Praze a také v Kroměříži.

Opět práce přivedla Formana do Prahy v roce 2007. Společně se svými syny Petrem a Matějem inscenoval v Národním divadle jazzovou operu Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra Dobře placená procházka.

Na významnou osobnost kinematografie v pátek vzpomínali také ve Formanově rodné Čáslavi na Kutnohorsku.

Šestaosmdesátiletý Forman 13. dubna zemřel v nemocnici v americkém Danbury ve státě Connecticut náhle a po krátké nemoci. Poslední rozloučení se konalo o dva dny později ve městě Warren, kde umělec žil. Obřad se uskutečnil v úzkém rodinném kruhu. O jeho úmrtí široce informovala média po celém světě a hold Formanovi vzdaly desítky jeho bývalých kolegů, filmařů, odborníků i politiků v Česku i v zahraničí. Vzpomínky na Formana a projevy soustrasti zaplavily také sociální sítě.

Video: Vzpomínky na Miloše Formana

Lid versus Larry Flynt i Hoří, má panenko. Připomeňte si filmy, které režíroval Miloš Forman | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 5 hodinami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy