Zaplněný Obecní dům uctil Formanovu památku. Speciální promítání Amadea uspořádala Praha

ČTK ČTK
22. 4. 2018 21:46
Speciální vzpomínkový večer s režisérskou verzí filmu Amadeus uspořádalo Hlavní město Praha ve spolupráci s kulturním institucemi - Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy FOK, FAMU, Česká televize, Český rozhlas, Národní filmový archiv a Státní fond kinematografie. Výtěžek ze vstupného věnuje hlavní město katedře režie na FAMU.
Záběr z filmu Amadeus.
Záběr z filmu Amadeus. | Foto: Warner Bros

Praha - Zaplněná Smetanova síň Obecního domu v Praze v neděli potleskem na konci projekce filmu Amadeus vzdala poctu památce Miloše Formana. Oscarový režisér zemřel 13. dubna v USA.

Vzpomínkový večer nabídl režisérskou verzi filmu Amadeus trvající 3,5 hodiny. Před projekcí Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK pod vedením Tomáše Braunera zahrál předehru k opeře Don Giovanni a první větu z Mozartovy Symfonie č. 38 D dur. Akci uspořádalo Hlavní město Praha společně s kulturními institucemi.

Součástí komponovaného večera byl i dosud neuvedený dokument o Formanovi z roku 1998, který natočili mladí režiséři z FAMU. Forman se v něm při příležitosti udělení čestného doktorátu FAMU zamýšlí nad tím, jak je pro umělce nesnadné pravdou pobavit a ještě vydělat nějaké peníze.

Herman, Macháček i Hřebejk

Mezi hosty v Obecním domě byli například rektor AMU Jan Hančil, bývalý ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), herec Jiří Macháček nebo režisér Jan Hřebejk.

"Poprvé si ho pamatuju naživo na besedě na FAMU v roce 1991. A pak jsme měli to štěstí, že si vzal naší spolužačku Martinu, díky které jsme měli možnost potkat Formana i v soukromí. Ale jeho jako osobnost a filmaře zná každý, nejen lidi, kteří chtějí dělat film," řekl Hřebejk. "Řada jeho filmů skutečně odolává času a i Amadeus dokazuje, že to, co Forman udělal, je věčné," dodal.

Na večeru se podílely také Česká televize, Český rozhlas, Národní filmový archiv, který zapůjčil film, a Státní fond kinematografie. Výtěžek ze vstupného věnuje hlavní město katedře režie na FAMU.

V roce 2017 Praha udělila Formanovi čestné občanství jako zvláštní projev úcty a ocenění mimořádných zásluh v oblasti filmového umění a šíření věhlasu hlavního města Prahy ve světě. S ohledem na vzdálenost a zdravotní stav však režisér již toto ocenění nestihl osobně převzít.

"Odchodem Miloše Formana z tohoto světa přišla naše země o jednoho z největších umělců minulého i současného století. Je příkladem člověka, kterému osud nerozdal do startu ty nejlepší karty, přesto však svým obrovským úsilím, pracovitostí a cílevědomostí, dosáhl celosvětového uznání. Málokdo proslavil Českou, respektive Československou republiku ve světě tak, jako on," uvedl pražský radní Jan Wolf.

Formanova tvorba je spjata s metropolí

Filmová tvorba čáslavského rodáka byla od začátku spojena s Prahou: na pražské FAMU studoval scenáristiku, jako scenárista se podílel na multimediálním představení Laterna Magika pro světovou výstavu EXPO 58 v Bruselu a pro snímek Konkurs našel námět v pražském divadle Semafor. Při natáčení filmu Amadeus řada scén vznikala právě v Praze a také v Kroměříži.

Opět práce přivedla Formana do Prahy v roce 2007. Společně se svými syny Petrem a Matějem inscenoval v Národním divadle jazzovou operu Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra Dobře placená procházka.

Na významnou osobnost kinematografie v pátek vzpomínali také ve Formanově rodné Čáslavi na Kutnohorsku.

Šestaosmdesátiletý Forman 13. dubna zemřel v nemocnici v americkém Danbury ve státě Connecticut náhle a po krátké nemoci. Poslední rozloučení se konalo o dva dny později ve městě Warren, kde umělec žil. Obřad se uskutečnil v úzkém rodinném kruhu. O jeho úmrtí široce informovala média po celém světě a hold Formanovi vzdaly desítky jeho bývalých kolegů, filmařů, odborníků i politiků v Česku i v zahraničí. Vzpomínky na Formana a projevy soustrasti zaplavily také sociální sítě.

Video: Vzpomínky na Miloše Formana

Lid versus Larry Flynt i Hoří, má panenko. Připomeňte si filmy, které režíroval Miloš Forman | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Inter vyhrál v Parmě a vede italskou ligu před AC už o šest bodů

Fotbalisté Interu Milán vyhráli dohrávku 25. kola italské ligy na hřišti Parmy 2:1 a v čele tabulky zvýšili náskok před městským rivalem AC už na šest bodů. Dvěma góly v rozmezí osmi minut ve druhém poločase se na vítězství podílel chilský útočník Alexis Sánchez po asistencích belgického kanonýra Romelua Lukakua. Předposlední tým tabulky dokázal už jen snížit zásluhou Brazilce Hernaniho.

Inter drží v Serii A už devět zápasů neporazitelnost a šestou výhrou za sebou využil středeční bodovou ztrátu AC Milán po remíze 1:1 s Udine. Parma naopak čeká na tříbodový zisk už 16 kol a zaostává o šest bodů za pozicemi znamenajícími udržení v soutěži.

před 4 hodinami

Na Novém Zélandu byla dnes tři zemětřesení, hrozí cunami

Nový Zéland dnes zasáhlo již třetí zemětřesení, úřady varují před cunami a nařídily evakuaci některých oblastí, píše AFP. Zatím poslední dnešní zemětřesení, o síle 8,0 stupňů, zasáhlo Kermadekovy ostrovy.

Dříve během dneška seismologové ve stejné oblasti naměřili otřesy o síle 7,4 stupně. Brzy ráno tamního času zasáhly Nový Zéland o 900 kilometrů jinde otřesy o síle 7,2 stupně, píše agentura Reuters. Zatím nebyla hlášena žádná zranění ani škody na majetku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy