Žánroví Andělé budou nakonec i letos. Vyhrát může Lenny, dné nebo Midi Lidi

ČTK ČTK
26. 4. 2017 9:35
Ani letošní předávání hudebních Cen Anděl, které poprvé po třinácti letech nebude pořádat Lešek Wronka a jeho tým, se nakonec neobejde bez žánrových cen. Předání proběhne 17. května v pražském Lucerna Music Baru. O vítězích v deseti kategoriích budou hlasovat hudební novináři, kteří žánry dlouhodobě sledují. Večer v Lucerna Music Baru odmoderuje zpěvák Honza Křížek.
Zpěvačka Lenny je letos hlavní favoritka hudebních Cen Anděl.
Zpěvačka Lenny je letos hlavní favoritka hudebních Cen Anděl. | Foto: Lenny

Žánroví Andělé se letos z ekonomických důvodů původně udělovat neměli. 

"Svaz autorů a interpretů oslovil Platformu nezávislých českých vydavatelů a navrhl, aby se všichni zainteresovaní spojili a žánrové ceny mohly pokračovat. To se stalo, a tak Svaz autorů ve spolupráci garanty žánrových kategorií připravují předání cen v podobném rozsahu jako v minulých ročnících," vysvětluje mluvčí akce Zdena Selingerová. Mezi dalšími organizátory "malých" i "velkých" andělů je Intergram, Ochranný svaz autorský nebo česká sekce Národní federace hudebního průmyslu. 

Ceny ve "vedlejších" kategoriích se budou udílet pět dní před hlavními Anděly, tedy 17. května.

Nominace:

 • Alternativní hudba: 
  Cermaque a Iamme Candlewick - Gravitace, Martin Evžen Kyšperský (Vlakem), Jarda Svoboda (Solo)

 • Elektronická hudba: 
  dné (These Semi Feelings, They Are Everywhere - vítěz letošních cen Vinyla i Apollo), Himalayan Dalai Lama (Lama), Midi Lidi (Give Masterpiece a Chance)

 • Folk & Country
  Jablkoň (Vykolejená), Jan Řepka (Rozjímání o sendviči) a Martina Trchová & Trio (Holobyt)

 • Hard & Heavy
  Demimonde (Cygnus Oddyssey), Master's Hammer (Formulae), Necrocock (Houbařské album)
 • Hip-hop
  Prago Union (Smrt žije), Pio Squad (Stromy v bouři), MC Gey (R?p-Life)

 • Jazz & Blues
  David Dorůžka (Autumn Tales), Vertigo (Nononononininini), Vilém Spilka Quartet (Podvod)

 • Punk a hard core
  Kovadlina (Životy těch druhých), Resurgo (V zajetí myšlenek), Ucházím (Fragmenty vášní)

 • Rock & Pop
  Lenny (Hearts), Něžná noc (Neměj strach) a Vltava (Čaroděj)

 • Ska a reggae
  The Chancers (Trigger Warning), Nevereš (Zpátky na strop), Pub Animals (Fatherland), Michal Šeps (On přijde)

 • World music
  Jitka Šuranská Trio (Divé husy), Jiří Slavík (Mateřština), Ridina Ahmedová & Petr Tichý (HLASkontraBAS)

Nejvíce nominací ve "velkých" Cenách Anděl získala v hlasování akademiků zpěvačka Lenny, která může získat sošku od Jaroslava Róny v kategoriích album roku (Hearst), skladba roku (Hell.o), zpěvačka roku a videoklip roku (Hell.o). Slavnostní večer v Lucerna Music Baru bude 22. května moderovat Libor Bouček. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Antidopingový výbor ČR povede Petra Volková

Novou ředitelkou Antidopingového výboru České republiky byla jmenována Petra Volková. Čtyřicetiletá doktorka práv vystřídala ve funkci Martina Lukavského, který organizaci vedl teprve od poloviny ledna. Vedení výboru se dosavadní zástupkyně ředitele Volková ujme oficiálně v pondělí.

Volková v minulosti spolupracovala s Českomoravským fotbalovým svazem a Českým olympijským výborem. V antidopingovém výboru působí tři roky a už v březnu byla pověřena jeho řízením.

"Výbor již zpracoval antidopingový národní program pro rok 2020. Ten obsahuje šest stěžejních oblastí, například prevenci, vzdělávání, testování, mezinárodní spolupráci a podobně. Bude třeba zafixovat do povědomí sportovní veřejnosti, že nejsme pouze orgán represivní, ale také preventivní," řekla Radiožurnálu.

Jejím cílem je také zlepšit komunikaci sportovců a dopingových komisařů. "Ten předmět naší činnosti nás předurčuje k tomu, že sportovci zřejmě nejásají, když vidí nás nebo komisaře. A právě proto bude potřeba zkvalitnit komunikaci se samotnými sportovci a vyškolit si lépe komisaře, aby tam nedocházelo k žádným komplikacím a kontroly probíhaly v pořádku," uvedla.

Další zprávy