Zahrada Jiřího Trnky ožila na zámku Ctěnice. Autoři vsadili na animaci a audiovizuální efekty

Kultura Kultura
24. 4. 2018 8:00
V roce 1962 vyšla pohádková kniha Zahrada, již napsal a ilustroval výtvarník Jiří Trnka. Magický příběh o pěti klucích, kteří se starou brankou dostanou do krásné zahrady, se stal inspirací i pro interaktivní výstavu Trnkova Zahrada 2. Tu je až do začátku září možné vidět v zámeckém areálu Ctěnice v pražské Vinoři.
Trnkovy motivy na pražské výstavě.
Trnkovy motivy na pražské výstavě. | Foto: zahrada2.cz

Interaktivní výstava vycházející z pohádkové knihy Zahrada Jiřího Trnky uvede návštěvníky do zahrady plné tajemných zákoutí a zvláštních rekvizit. Každá z šesti místností, v níž je výstava instalovaná, zdůrazňuje pohled na různé postavy a dějové linie knihy. 

Autoři výstavy malíř Jan Trnka a animátor Matyáš Trnka kladli důraz právě na animaci původních obrázků, ale také na audiovizuální efekty a hrací prvky, které jsou nainstalované venku. 

Návštěvníci se v Zahradě potkají se štěkafonem, což je hudební nástroj, díky kterému mohou psi vyštěkat oblíbenou melodii. Na kočkodromu si zase lze na tříkolkách zahrát na babu s nevrlým kocourem. Návštěvníci se potkají i s prstochodem, velrybáriem, slonografem nebo houpacími pejsky. Únava se zahání poleháváním na trávě pod nebehledem a pozorováním rozkvetlých stromů, hmyzu či poletujícího draka. 

Projekt je putovní, viděli ho už návštěvníci pražské Malostranské besedy, písecké Sladovny, Západočeského muzea v Plzni a pražské restaurace Korkorán. 

Velkou multimediální výstavu k 50. výročí Trnkova úmrtí chystá kutnohorská Galerie Středočeského kraje. Expozice nazvaná V zahradách imaginace začne 23. listopadu 2019 a potrvá do 19. dubna 2020. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Nash je viceprezidentkou cyklistické unie UCI

Kateřina Nash se stala jedním ze čtyř viceprezidentů Mezinárodní cyklistické unie (UCI). Třiačtyřicetiletá cyklokrosařka a bikerka byla zvolena do funkce během mistrovství světa v silniční cyklistice v Belgii.

Stále ještě aktivní cyklistka Nash působí v UCI od roku 2017, kdy byla zvolena za cyklokros do komise sportovců. Následně se prachatická rodačka žijící dlouhodobě v zámoří stala prezidentkou komise a automaticky se tak začlenila do řídícího výboru UCI.

Tomu šéfuje prezident David Lappartient, jehož kongres minulý týden znovu zvolil do funkce na další čtyři roky. Stejný mandát, který vyprší během silničního mistrovství světa v roce 2025 ve Rwandě, dostali také čtyři viceprezidenti včetně Nash. Jejími kolegy na této pozici jsou šéfové kontinentálních federací Afriky, Asie a Evropy.

Nash, která pod rodným jménem Hanušová reprezentovala v běhu na lyžích, plánuje ještě minimálně jednu cyklokrosovou sezonu. Na horských kolech se představila před týdnem v závodě Světového poháru ve Snowshoe a dojela šestnáctá.

Dlouholetá česká jednička má ve sbírce dva bronzy z cyklokrosového mistrovství světa, na horských kolech získala bronz na mistrovství Evropy a vyhrála jeden závod Světového poháru. Zúčastnila se pěti olympijských her, dvou zimních a tří letních.

Zdroj: ČTK
Další zprávy