Začíná hradecký divadelní festival Open Air Program. Zapojí i paneláky a továrny

Kultura Kultura
22. 6. 2017 17:05
Od pátku 23. do pátku 30. června ožije centrum Hradce Králové 18. ročníkem divadelního festivalu Open Air Program Hradec Králové. Nabídne více než 200 divadelních, hudebních a  dalších představení na čtrnácti otevřených scénách, v ulicích a šapitó. Společné téma: Open Vacuum - překročte s námi sami sebe, své hranice, upusťte páru a vystupte ze stínu. Festival zahájí průvod v čele s klauny ze souboru Paleťáci.
Představení Slzy ošlehaných mužů v podání Vosto5 ochladí horký Hradec.
Představení Slzy ošlehaných mužů v podání Vosto5 ochladí horký Hradec. | Foto: Divadlo Vosto5

Divadelní festival v Hradci kombinuje činohru, fyzické divadlo, pohádky, loutková představení, speciální rozhlasová vysílání, improvizace a koncerty a DJ sety.

Mezi ta nejzajímavější budou patřit vystoupení novocirkusových souborů Arte Levite, Cirqueon a Cirkus Tety, která jsou na Pivovarském náměstí v plánu tuto neděli.

Slovenskou nezávislou alternativní divadelní scénu v pondělním programu festivalu reprezentuje bratislavské divadlo Stoka se svým postdramatickým představením Wellness. Ten samý den se představí režisér a scenárista Petr Kolečko, jenž stojí například za nedávným kontroverzním seriálem Trpaslík, s představením Zakázané uvolnění v provedení pardubického Divadla Exil.

Tipy z hudebního pragramu

Stephen Paul Taylor (synthpop s třpytkami, úvodní den, 21:00, hudební stan)
Midi Lidi (elektropop, sobota, 21:00, hudební stan)
dné
(chill-out, čtvrtek, 21:00, Městská hudební síň)

Ve spoluprácsi s Tancem Praha festival ve středu uvede představení Ghana zrána, které vzniklo spojením českých a ghanských tanečníků pod choreografickým vedením Moniky Rebcové. Od osmi večer se pak Divadelní stan zahalí do sněhu a mrazu a divadlo Vosto5 tam s humorem a nadsázkou sobě vlastní zahraje osudový příběh Bohumila Hanče a Václava Vrbaty Slzy ošlehaných mužů.

O hlučných panelákových sousedech, domovních schůzích v kočárkárně, o cizích lidech žijících v identických bytech oddělených patnácticentimetrovou příčkou, o městských mýtech a poblikávajících televizorech pak bude multimediální site-specific představení Zářící město, které festival uvede v pondělí a úterý od 22 hodin na "panelákové" adrese Jana Masaryka 2017.

V pátek i sobotu bude z industriálních prostor Pilnáčkovy továrny vysílat mírně pirátské rádio divadelního souboru 11:55. Vysílání 23:55 - Rádio Zapětpůlnoc bude plné improvizace, pubertální neformálnosti a nekorektního humoru.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Na stovkách nádraží a pošt vzniknou místa pro výdej poštovních balíků

Na 144 železničních nádražích vzniknou místa pro výdej poštovních balíků. Dalších 135 výdejních boxů pak přibude na pobočkách pošt. Správa železnic se na tom dohodla s Českou poštou, uvedly ve středu obě společnosti. Výdejní místa bude provozovat vysoutěžená zásilková firma.

Výdejních boxů by po celé republice mělo být skoro 300. K dispozici budou ve 144 stanicích, například na hlavních nádražích v Plzni, Praze či Olomouci, dále také v Havlíčkově Brodě nebo Hodoníně. Se 135 místy se pak počítá i na pobočkách České pošty. Na umístění boxů ve vytyčených lokalitách bude nyní vypsána veřejná soutěž, nájemní smlouva s vítězem soutěže bude uzavřena na pět let. V následujících letech se předpokládá zřízení boxů i v dalších lokalitách.

"Naším cílem je postupně rozšířit portfolio služeb, které na nádražích mohou denně využít nejenom cestující, ale i každý kolemjdoucí. Zřízení výdejních boxů je prvním z těchto kroků, věřím, že novou službu veřejnost ocení," uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy