V Benátkách bylo zahájeno bienále výtvarného umění, Česko na hlavní výstavě chybí

ČTK ČTK
11. 5. 2019 10:26
V Benátkách se v sobotu otevírá pro veřejnost 58. ročník bienále, jedné z největších a nejprestižnějších přehlídek současného světového výtvarného umění. Zahájení bude jako obvykle provázet udílení cen Zlatý lev pro nejlepší expozici z vystavujících zemí i pro nejlepší jednotlivé umělce. Českou republiku bude reprezentovat dílo 93letého sochaře Stanislava Kolíbala. Mezinárodní bienále trvá do 24. listopadu.
Výstava dotýkající se plastového odpadu od Christiana Holstada.
Výstava dotýkající se plastového odpadu od Christiana Holstada. | Foto: ČTK

Hlavní výstavu bienále letos jako kurátor připravil ředitel londýnské galerie Hayward, Američan Ralph Rugoff. Ten si jako téma zvolil údajnou čínskou kletbu "Přál bych vám žít v zajímavé době", kterou ve 30. letech 20. století ve svém proslovu použil britský ministr zahraničí Austen Chamberlain.

Věta se používá jako škodolibé přání, protože "zajímavá doba" je období konfliktů, náhlých změn a krizí, na rozdíl od méně "zajímavého" období míru a prosperity. Rugoff skrze tuto větu upomíná i na téma fake news a zacházení s informacemi v moderní době.

Na hlavní výstavě bude svá díla prezentovat 79 umělců, český zástupce ale mezi nimi nebude. Český příspěvek k bienále nicméně bude k vidění v československém pavilonu v areálu Giardini di Castello, o jehož náplň se střídavě starají Česko a Slovensko.

Porota loni z 23 přihlášených projektů vybrala záměr jedné z nejvýraznějších postav českého umění Stanislava Kolíbala, který zkombinoval svá starší díla s těmi zcela novými vytvořenými právě pro tuto příležitost.

Bienále v Benátkách přiláká každé dva roky více než půl milionu návštěvníků. První ročník se konal v roce 1895, někdejší Československo se přehlídky začalo účastnit v roce 1920. Před dvěma lety v československém pavilonu postaveném v roce 1926 vystavovala slovenská umělkyně Jana Želibská, v roce 2015 Českou republiku zastupoval Jiří David.

 

Právě se děje

Další zprávy