5 povedených desek letošního jara a léta, za kterými stojí ženy

Hana Slívová Lukáš Boček, Hana Slívová
9. 8. 2017 6:30
Halsey, sestry Haimovy, Dua Lipa, Fazerdaze a Feist. Všechny tyto ženy - hudebnice vydaly před nedávnem nové desky. Ačkoliv žánrově stojí i na zcela opačných stranách - Dua Lipa se věnuje současně zprodukovanému popu, kdežto Feist "do it yourself" písničkářství - téma mají všechny veskrze stejné: (nepovedenou) lásku a mezilidské vztahy.
Foto: Feist

Feist: Pleasure

Na obalu nového alba Pleasure je kanadská indie zpěvačka a skladatelka Leslie Feist zachycená v radostném skoku. Název i obsah ale jen málo korespondují s obsahem alba, na němž Feist ve zcela jednoduše zaranžovaných písničkách, mnohdy pouze s kytarou a pouze s jemným zásahem doprovodné kapely, vypráví vypjatým hlasem o smutku, emocionálních hranicích, odmítání a nedostatku lásky.

"Tahle akustická poloha osamělé písničkářky je pro mě nyní zásadní," říká v rozhovoru pro hudební magazín Pitchfork. Kontemplativní náladou, nehitovými ambicemi a atmosférou domácího nahrávání patří Pleasure mezi zpěvaččina introvertnější alba. A poslouchat skladby ovlivněné mimo jiné nepodařeným vztahem je jako listovat si deníkem, když Feist zrovna není doma.

"Kdybych byla znovu mladá, možná bych na sebe nebyla tak přísná," dodává Feist. "A o tom album Pleasure vlastně taky trochu je. Teď už daleko lépe vycítím, co má, a co nemá smysl. A vím, že štěstí patří k životu stejně jako zmatek." Ve skladbě i klipu Century Feist hostuje kamarád Jarvis Cocker z kapely Pulp. "Je to můj oblíbený vypravěč příběhů, který nad nimi na rozdíl ode mě mívá nadhled."

 

Právě se děje

před 37 minutami

Kaczyński: Protesty proti omezení potratů budou stát mnoho životů

Předseda polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) v prohlášení varoval, že protesty proti nálezu ústavního soudu, kterým se prakticky ruší možnost legálních potratů, budou stát životy mnoha lidí. Polsko podobně jako jiné evropské země zažívá strmý nárůst případů koronavirové infekce.

Lidé, kteří protesty svolávají, se podle Kaczyńského dopouštějí veřejného ohrožení, tedy trestného činu. "Vážného trestného činu," podotkl šéf PiS, který od nedávna zastává i post vicepremiéra, jenž dohlíží na resorty obrany, vnitra a spravedlnosti.

"Stát má právo, ale také povinnost se takovým akcím postavit," řekl šéf národně-konzervativní strany, který je považován za nejmocnějšího politika v Polsku.

Vlna protestů se v Polsku zvedla poté, co ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných PiS, minulý týden shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy