Mimořádná zpráva

5 povedených desek letošního jara a léta, za kterými stojí ženy

Hana Slívová Lukáš Boček, Hana Slívová
9. 8. 2017 6:30
Halsey, sestry Haimovy, Dua Lipa, Fazerdaze a Feist. Všechny tyto ženy - hudebnice vydaly před nedávnem nové desky. Ačkoliv žánrově stojí i na zcela opačných stranách - Dua Lipa se věnuje současně zprodukovanému popu, kdežto Feist "do it yourself" písničkářství - téma mají všechny veskrze stejné: (nepovedenou) lásku a mezilidské vztahy.
Foto: Fazerdaze

Fazerdaze: Morningside

Amelia Murrayová, po mamince Indonésanka, po tatínkovi dívka s evropskými kořeny, žije v novozélandském Wellingtonu. S hudbou se přátelila odmala: piano, které ji jako školačku štvalo, brzy vyměnila za bratrovu elektrickou kytaru. Společnost na dlouhé cestě do školy jí dělával iPod, zkušenosti v teenagerském věku sbírala v lokální kapele, která hrála šedesátkový indie pop ve stylu The Beatles.

Amelia však brzy začala psát své písničky, ovlivněné vnitřním světem, slunným ostrovem a žánrem, jemuž se říká dreampop. Líbit by se mohli těm, kteří mají rádi hudbu kapel DIIV, Craft Spells nebo Wild Nothing.

Před třemi lety, to jí bylo dvacet, vydala pod jménem Fazerdaze své první EP. Letos v květnu pak s kapelou přidala album Morningside. "Zatímco jsem doma dokončovala naši desku, vedle v pokoji si tu svou dodělával můj přítel," poznamenává k "do it yourself" estetice jejího přístupu v rozhovoru pro novozélandský magazín Spinoff.

Název Morningside obsah alba dobře shrnuje. Klip k jejímu dreampopovému hitu Lucky Girl, stejně jako ostatní písničky, je plný slunce, ranního melancholického světla, jemných zvonivých kytar a dívčího hlasu, který nevzrušivým tónem vybízí k prázdninovému dobrodružství.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

ANO v lednu splatilo Babišovi poslední část dluhu

Hnutí ANO v lednu splatilo poslední část půjčky svému předsedovi a zakladateli, současnému premiérovi Andreji Babišovi ve výši 24 milionů korun. Nedluží mu tak už žádné peníze. Vyplývá to z dodatečné informace ve výroční finanční zprávě hnutí za rok 2019, která je k dispozici na webu ANO. Na informaci dnes upozornil server Seznam zprávy.

Koncem roku 2017 činila bezúročná půjčka současného premiéra 124 milionů korun, v závěru roku 2018 to bylo 25 milionů a koncem loňského roku 24 milionů. Figurovala mezi krátkodobými závazky ve výroční zprávě, v dodatečné informaci ale hnutí zveřejnilo informaci o jejím splacení.

Splatnost byla do 31. března letošního roku. "Poslední část půjčky splatilo hnutí ANO 13. ledna tohoto roku. Mohu tedy potvrdit, že v tuto chvíli už hnutí nedluží panu Babišovi vůbec nic," uvedl hlavní manažer hnutí a poslanec Jan Richter.

Zdroj: ČTK
Další zprávy