Z popelnice do lednice jde cesta potravinového luxusu

Antonín Tesař
20. 3. 2012 14:40
Až uvidíte tenhle film, návštěva supermarketu už nebude to, co dřív
Foto: Aktuálně.cz

Recenze - Po zhlédnutí filmu Z popelnice do lednice už návštěva supermarketu nebude to, co dřív. A ostatně ani cesta s odpadkovým košem. Německý dokument, jejž uvede festival Jeden svět,  totiž kolem každodenních rutinních úkonů nákupů a vyhazování potravin rozvíjí příběh, který končí až v chudé Africe, jejíž obyvatelé distribuují do Evropy jídlo, jež si sami nemohou koupit. A které navíc Evropani vyhodí, aniž se vůbec dostalo na pulty prodejen.

Tématem filmu jsou politické a ekonomické normy nakládání s potravinami, které vedou k ohromnému plýtvání jídlem. Snímek nám znovu a znovu ukazuje záběry velkého množství různých potravin vyhazovaných do kontejnerů, likvidovaných v drtičích či mechanicky tříděných pomocí strojů.

Foto: Aktuálně.cz

Estetická typizace potravin 

Jádrem dokumentu jsou zvyklosti prodeje potravin a nesmyslně přísně nastavené nároky na čerstvost a kvalitu diktované Evropskou unií, ale i posedlost čerstvostí u supermarketů samých. Snad nejvíc pak na současnou zhýčkanost spotřebitelů poukazuje v podstatě estetická typizace potravin - například jsou vyžadovány pouze určité standardizované tvary nebo barvy okurek či rajčat. Ty kusy, které se tomuto ideálu příliš vymykají, jsou vyhozeny, ačkoli jinak jsou zcela v pořádku.

Snímek má klasickou a funkční strukturu dokumentu, jehož cílem je především divácky atraktivním způsobem upozornit na problém. Což se tady daří perfektně. Je třeba ocenit, že organicky propojuje množství různorodých oblastí dotýkajících se daného tématu.

Začínáme u dvojice rakouských mladíků, kteří vybírají popelnice a získávají z nich zcela nezávadné potraviny, ale dílo nás postupně provede francouzskými, americkými i japonskými supermarkety a nechává zaznít hlas zemědělců, vědců i obyvatel chudých zemí, které tento potravinový luxus bohatším státům spoluzajišťují.

Foto: Aktuálně.cz

Průběžně celý snímek zároveň dokumentuje nejrůznější pokusy, jak vyhozené jídlo dále využívat, ať už průmyslově, nebo jako potravinu. Napříč dokumentem také zaznívá kritika současné politiky nakládání s jídlem, škodlivost nadprodukce pro životní prostředí a konečně i poukazy na situaci ve státech, kde lidé hladoví.

Země jako planeta odpadků

Film se pokouší podat i obecnější vysvětlení zachyceného stavu. Opakovaně zaznívá, že obyvatelé bohatých států ztrácejí smysl pro hodnotu a původ potravin. Místo toho jídlo vnímají v podstatě jako hotový produkt, aniž se zajímají, odkud a jak vzešlo. Praxe supermarketů, zejména vyhazování potravin pouze na základě „nevhodného" tvaru či barvy, tuto domněnku jen podporují.

Každopádně je dobře, že ze snímku zřetelně vyplývá, že nejde o jednoduchý problém, který by měl jediné správné řešení. Spíš se tu ukazuje praxe, která je do velké míry zbytečná, ale jež kolem sebe shromažďuje celý balík problémů.

Stejně tak nadhozené způsoby, jak se různí lidé k těmto problémům staví, jsou velmi různorodé a reagují na rozdílné podněty. Od pokusů zužitkovat zbytečně vyhozené jídlo průmyslově přes ekologičtěji laděné uvědomnělé chování jednotlivců (jako dvojice sběračů odpadků v úvodu) až po jemné pokusy proměnit stávající praxi (např. učit děti vařit).

Z popelnice do lednice se komplexně vypořádává se složitým společenským fenoménem, který by mohl ještě získávat na důležitosti - zvláště pokud se začnou naplňovat prognózy, které vidí budoucnost Země jako planety odpadků.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Federální soudce zakázal vládě USA vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti

Federální soudce zakázal americké vládě vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci nového prezidenta Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Příkaz soudce Drewa Tiptona novou politiku blokuje na 14 dní, přičemž se vztahuje na celé americké území. Podle agentury Reuters se očekává, že vláda se proti verdiktu odvolá. Vydáním dočasného zákazu soudce vyhověl státu Texas, který v pátek federální vládu kvůli pozastavení deportací zažaloval. Moratorium se týká většiny deportací a je klíčovou součástí Bidenovy imigrační politiky, píše agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy