Z popelnice do lednice jde cesta potravinového luxusu

Antonín Tesař
20. 3. 2012 14:40
Až uvidíte tenhle film, návštěva supermarketu už nebude to, co dřív
Foto: Aktuálně.cz

Recenze - Po zhlédnutí filmu Z popelnice do lednice už návštěva supermarketu nebude to, co dřív. A ostatně ani cesta s odpadkovým košem. Německý dokument, jejž uvede festival Jeden svět,  totiž kolem každodenních rutinních úkonů nákupů a vyhazování potravin rozvíjí příběh, který končí až v chudé Africe, jejíž obyvatelé distribuují do Evropy jídlo, jež si sami nemohou koupit. A které navíc Evropani vyhodí, aniž se vůbec dostalo na pulty prodejen.

Tématem filmu jsou politické a ekonomické normy nakládání s potravinami, které vedou k ohromnému plýtvání jídlem. Snímek nám znovu a znovu ukazuje záběry velkého množství různých potravin vyhazovaných do kontejnerů, likvidovaných v drtičích či mechanicky tříděných pomocí strojů.

Foto: Aktuálně.cz

Estetická typizace potravin 

Jádrem dokumentu jsou zvyklosti prodeje potravin a nesmyslně přísně nastavené nároky na čerstvost a kvalitu diktované Evropskou unií, ale i posedlost čerstvostí u supermarketů samých. Snad nejvíc pak na současnou zhýčkanost spotřebitelů poukazuje v podstatě estetická typizace potravin - například jsou vyžadovány pouze určité standardizované tvary nebo barvy okurek či rajčat. Ty kusy, které se tomuto ideálu příliš vymykají, jsou vyhozeny, ačkoli jinak jsou zcela v pořádku.

Snímek má klasickou a funkční strukturu dokumentu, jehož cílem je především divácky atraktivním způsobem upozornit na problém. Což se tady daří perfektně. Je třeba ocenit, že organicky propojuje množství různorodých oblastí dotýkajících se daného tématu.

Začínáme u dvojice rakouských mladíků, kteří vybírají popelnice a získávají z nich zcela nezávadné potraviny, ale dílo nás postupně provede francouzskými, americkými i japonskými supermarkety a nechává zaznít hlas zemědělců, vědců i obyvatel chudých zemí, které tento potravinový luxus bohatším státům spoluzajišťují.

Foto: Aktuálně.cz

Průběžně celý snímek zároveň dokumentuje nejrůznější pokusy, jak vyhozené jídlo dále využívat, ať už průmyslově, nebo jako potravinu. Napříč dokumentem také zaznívá kritika současné politiky nakládání s jídlem, škodlivost nadprodukce pro životní prostředí a konečně i poukazy na situaci ve státech, kde lidé hladoví.

Země jako planeta odpadků

Film se pokouší podat i obecnější vysvětlení zachyceného stavu. Opakovaně zaznívá, že obyvatelé bohatých států ztrácejí smysl pro hodnotu a původ potravin. Místo toho jídlo vnímají v podstatě jako hotový produkt, aniž se zajímají, odkud a jak vzešlo. Praxe supermarketů, zejména vyhazování potravin pouze na základě „nevhodného" tvaru či barvy, tuto domněnku jen podporují.

Každopádně je dobře, že ze snímku zřetelně vyplývá, že nejde o jednoduchý problém, který by měl jediné správné řešení. Spíš se tu ukazuje praxe, která je do velké míry zbytečná, ale jež kolem sebe shromažďuje celý balík problémů.

Stejně tak nadhozené způsoby, jak se různí lidé k těmto problémům staví, jsou velmi různorodé a reagují na rozdílné podněty. Od pokusů zužitkovat zbytečně vyhozené jídlo průmyslově přes ekologičtěji laděné uvědomnělé chování jednotlivců (jako dvojice sběračů odpadků v úvodu) až po jemné pokusy proměnit stávající praxi (např. učit děti vařit).

Z popelnice do lednice se komplexně vypořádává se složitým společenským fenoménem, který by mohl ještě získávat na důležitosti - zvláště pokud se začnou naplňovat prognózy, které vidí budoucnost Země jako planety odpadků.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy