Z Litovle je teď království panenek Barbie. K vidění je tu část unikátní soukromé sbírky

ČTK ČTK
15. 12. 2017 14:06
Prostory muzea v Litovli na Olomoucku obsadilo několik set panenek Barbie. Hračky pocházejí ze soukromé sbírky Miluše Rejkubové z Krnova, která jich má více než 1500. Výstava bude otevřená do 5. února 2018.
Barbie.
Barbie. | Foto: ČTK

Litovel na Olomoucku se dočasně stala velmocí panenek Barbie. V místním muzeu jsou do 5. února k vidění kousky z unikátní sbírky Miluše Rejkubové. Sbírka čítá přes 1500 kusů a také řadu rób.

"Sbírku tvoří Barbie z mnoha různých časových období, což umožňuje zachytit vývoj obličeje, tělesných proporcí i způsobu oblékání panenky," říká Hana Oštádalová z litovelského muzea.

Mimo klasické třiceticentimetrové hračky jsou součástí sbírky také sběratelské kousky vysoké 45 a 90 centimetrů, porcelánové Barbie nebo speciálně vydávané edice v luxusním provedení.

Na výstavě je zhruba polovina soukromé sbírky, v níž má paní Rejkubová i takzvané krabičáky - panenky, které se nevybalují a které mají honosné obleky. Nechybějí ani panenky se známými obličeji, například anglický pár William a Kate či herečka Marilyn Monroe.

Barbie se prodává ve 150 zemích

Barbie si za svůj život oblékla téměř miliardu různých druhů šatů od návrhářů jako Gucci, Versace, Vera Wang, Dolce & Gabbana či Givenchy.

"Jsou tady také naprosté sběratelské skvosty, například nádherné toalety s polodrahokamy od Swarovského," doplnila Zdeňka Frištenská z muzea. Tyto panenky ale podle ní nejsou na hraní. Aby výstava uspokojila malé návštěvníky, půjčili si organizátoři klasické Barbie. 

Panenka Barbie letos oslavila 58. narozeniny, pochází od amerického výrobce hraček Mattel. Její postava za tu dobu prošla vývojem od dlouhonohé blondýnky k hračce s různými odstíny pleti, druhy účesů a oblečení i s různými tělesnými proporcemi. K dostání je ve 150 zemích. 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy