Whisky, Sex Pistols a zločiny na severu. Jo Nesbø dnes vydává novou knihu Žízeň

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 5. 2017 18:06
Dnes vychází Žízeň od Joa Nesbøho, jedenáctý díl krimisérie o nekonvenčním detektivovi Harrym Holeovi. Autorových knih se na světě prodalo už přes 25 milionů kusů.
Ahoj, já jsem Jo.
Ahoj, já jsem Jo. | Foto: ČTK

Dnes vychází v českém překladu novinka norského spisovatele Joa Nesbøho Žízeň. Je to zatím poslední díl jedenáctidílné krimisérie, jejímž hlavním hrdinou je nekonvenční detektiv, drsný a samotářský Harry Hole, podle svých nadřízených nejlepší kriminalista policie v Oslu. Jeho příběhy čtenáři po celém světě doslova hltají, celosvětově se prodalo už více než 25 milionů kusů detektivek.

Hole je vysoký, krátkovlasý atletický muž středního věku. Má vytříbený smysl pro spravedlnost a vyvinutou intuici, která ho neomylně dovede k vyřešení každého případu, přesto působí spíše jako antihrdina. Je samotářský, rád si přihne z lahve svého oblíbeného Jima Beama a poslechne Sex Pistols, těžko vychází s autoritami a má střídavé úspěchy v osobním životě.

Už to vypadalo, že Harryho příběh se s desátým dílem série definitivně uzavřel. Hlavní hrdina se oženil se svojí osudovou Ráchel, přednáší na policejní akademii a snad poprvé zažívá pocity štěstí. Nesbø však po čtyřech letech nechal nejlepšího osloského detektiva znovu ožít. V jedenáctém díle Žízeň Harry vyšetřuje vraždy žen, které si domluvily rande prostřednictvím seznamovací sociální sítě Tinder.

Tuzemským exkluzivním vydavatelem knih Joa Nesbøho je nakladatelství Kniha Zlín, které je součástí skupiny Albatros Media. Jeho majitel Marek Turňa narazil na norského spisovatele náhodou, když si v Londýně koupil knihu Nemesis a okamžitě ho uchvátila. Nesbo zaznamenal velmi rychle úspěch i u českých čtenářů.

Prvních autorových titulů se podle nakladatelství prodávalo mezi 30 až 40 tisíci kusy v prvním roce prodeje, nejnovější knihy se prodávají prvním rokem v počtu asi 40 až 50 tisíc kusů.

 

Právě se děje

před 5 minutami

OSA dostane pokutu přes 10 milionů, požadovala nesmyslné poplatky

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 10,67 milionu Kč pro Ochranný svaz autorský (OSA) za zneužití dominantního postavení. Pokuta je pravomocná, úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Úřad svaz potrestal za to, že v letech 2008 až 2014 požadoval po ubytovacích zařízeních platbu i za přijímač v pokoji, ve kterém nebyl nikdo ubytován.

"Provozovatelé ubytovacích zařízení tak platili účastníku řízení autorské odměny i v případě, kdy v pokoji nebyl reálně ubytován žádný host. Podle rozhodnutí Úřadu nelze požadavek platby autorské odměny i tehdy, kdy na pokoji ubytovacího zařízení prokazatelně nemohlo dojít k užití díla," uvedl úřad v tiskové zprávě.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Skotská premiérka oznámila, že chce referendum o nezávislosti už příští rok

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová řekla, že chce uspořádat druhé referendum o nezávislosti Skotska "už v příštím roce". Informoval o tom deník The Times. Plebiscit o odtržení od zbytku Spojeného království se v zemi konal už v roce 2014, proti novému hlasování se staví ústřední vláda v Londýně.

Předsedkyně Skotské národní strany (SNP) předpokládá, že se hlasování uskuteční na počátku mandátu příštího skotského parlamentu, jehož poslance vyberou voliči v květnu následujícího roku.

"Skotsko by mělo dostat příležitost vybrat si, zda se stane nezávislým, v počáteční spíše než pozdější fázi mandátu příštího parlamentu," prohlásila v televizi ITV Border. Dodala, že konkrétnější časové rozmezí hodlá oznámit před květnovými volbami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy