Washington ukazuje, jak Andy Warhol maloval bulvár

Kultura ČTK Kultura, ČTK
24. 9. 2011 11:20
Slavný pop-artista se inspiroval titulky a médii
Foto: Profimedia.cz

Washington - Národní galerie v americkém hlavním městě Washingtonu od soboty vystavuje díla Andy Warhola inspirovaná titulky bulvárních novin. Výstava dokumentuje celoživotní zájem pop artisty o bulvár a o způsob, jakým zachází s informacemi a se skutečností. Mnoho obrazů má veřejnost možnost vidět vůbec poprvé.

Warhol byl celý život vášnivým konzumentem médií; v novinách hledal příběhy a obrazy. Washingtonská výstava nazvaná Titulky ukazuje, jak bulvární noviny inspirovaly jeho tvorbu, jak s nimi pracoval, upravoval je, měnil v nich důraz a někdy i obsah. Kromě Warholových děl tak jsou v Národní galerii vidět i originální stránky novin.

Foto: Aktuálně.cz

"Titulky jsou velké, byť dříve neprozkoumané téma, které prochází celou Warholovou kariérou. Zahrnují mnoho z jeho klíčových témat včetně celebrit, smrti, neštěstí a aktuálních událostí," píše galerie.

Umělce fascinovaly jak příběhy slavných lidí, tak dramata a tragédie ze životů obyčejných lidí přibližovaná bulvárem. Na výstavě je k vidění obraz A Boy for Meg z roku 1962 inspirovaný titulkem zachycujícím narození syna anglické princezny Margarety. Obraz 129 Die in Jet z téhož roku zase zachycuje titulní stránku listu New York Mirror informující o leteckém neštěstí.

Warholova tvorba odráží i technologické proměny médií. Postupně se přesouvá od tisku k televizi. Na výstavě jsou k vidění i umělcova vystoupení v hudební stanici MTV v 80. letech. Pozdější díla také zachycují jeho spolupráce s Keithem Haringem a Jeanem-Michelem Basquiatem, ve kterých tito umělci dotvářejí titulky vybrané Warholem. 

Foto: Aktuálně.cz

"Warhol odhaloval komodifikované zpravodajské významy přiřazované k vášním a neštěstím každodenního života. V druhém plánu ale také ukazoval na čtenáře jako na konzumenta zpráv. V roce 1968 se sám stal předmětem titulních stránek, když jej postřelila spisovatelka Valerie Solanasová. V titulcích se pak celebrita objevil i v roce 1987, když zemřel," nastiňuje téma výstavy galerie .

Warhol si články a titulky z novin značnou část života vystřihoval a spolu s dalšími věcmi je archivoval v krabicích. Od začátku 70. let do své smrti v roce 1987 vytvořil 612 takových krabic.Jedna z nich, zachycující část roku 1976 a celý rok 1977 je k vidění i na washingtonské výstavě. Národní galerie na ní celkem nabízí kolem 80 děl.

Warhol, který žil v letech 1928 až 1987, patří k předním americkým i světovým umělcům minulého století. Jeho rodiče pocházeli ze severovýchodního Slovenska, kde v roce 1991 otevřeli jeho muzeum. Další galerie jeho umění, které tvoří okolo 4000 exponátů, je od roku 1994 v americkém Pittsburghu.

Výstava bude otevřená do 2. ledna 2012.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy