Výtvarník Theodor Pištěk dostal Křišťálový glóbus

Kultura ČTK Kultura, ČTK
4. 7. 2013 19:45
Výtvarník Theodor Pištěk převzal cenu za přínos kinematografii
Theodor Pištěk dostal Křišťálový glóbus na jevišti karlovarského divadla.
Theodor Pištěk dostal Křišťálový glóbus na jevišti karlovarského divadla. | Foto: ČTK

MFF KV 2013 - Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii převzal na karlovarském festivalu akademický malíř a oscarový kostýmní výtvarník Theodor Pištěk.

Svému kolegovi gratulovali na pódiu Městského divadla před projekcí snímku Miloše Formana Amadeus kameraman Miroslav Ondříček a představitel Salieriho F. Murray Abraham, který za roli získal Oscara. Setkaly se tak vlastně tři osobnosti, které na tomto projektu před třiceti lety především v Praze spolupracovaly. Prestižní sošku Pištěkovi odevzdal prezident festivalu Jiří Bartoška.

Foto: Hermina

"Je to největší pocta v mém životě a obrovská satisfakce," řekl Pištěk a postěžoval si, že v české kinematografii je filmové výtvarnictví a speciálně kostýmní trošku popelkou. "Teď, když držím tuhle cenu, držím ji i pro všechny mladé kolegy a kolegyně, aby viděli, že si zvolili správnou cestu," dodal.

Fahrid Murray Abraham pozdravil divadlo hromovým "ahoj" a zalitoval, že Oscara nedoslat kameraman Ondříček. "Tenhle film mě proslavil, na roli jsem se hodně připravoval, ale když došlo k natáčení, měl jsem obavy. Pak jsem se setkal s panem Pištěkem. Měl jsem problém s kostýmem, neseděl mi v ramenou a já musel dirigovat. On mi řekl, že Salieri prostě nosí příliš těsné oblečení. Teprve pak jsem se dovtípil a řekl: Aha. Děkuji ti, Dodo," uvedl.

Tříhodinový snímek Amadeus natočil v roce 1984 Miloš Forman podle stejnojmenné divadelní hry Petera Shaffera v produkci Saula Zaentze. Dobové drama rozehrávající odvěký svár mezi genialitou a průměrností získalo osm Oscarů. Titulní roli ztvárnil Tom Hulce. Film v době svého uvedení inspiroval novou módní vlnu v oblékání. Podobenství s originální výtvarností bylo z valné části nasnímáno v Praze - především ve Stavovském divadle, spolupracovala na něm řada českých filmařů.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Theodor Pištěk je spojován i s dalším Formanovým velkofilmem Valmont z roku 1989. Za kostýmy k němu získal francouzského Césara, na prestižní cenu Americké filmové akademie byl nominován. S Formanem se podílel i na životopisném dramatu Lid versus Larry Flynt (1996).

Známý je i jako autor originálních pláten, objektů a instalací. Svou volnou tvorbu prezentoval loni na podzim na výstavě v pražském Veletržním paláci, uspořádané k jeho osmdesátinám. Filmové kostýmy tu byly nakupeny na objemné hromadě a připomínaly tak "veteš" z postmoderního jarmarku. Pozoruhodná filmová kariéra tehdy čerstvého absolventa AVU začala spoluprací na lyrickém příběhu Františka Vláčila Holubice (1960). O sedm let později se s ním setkal i při práci na proslulém vančurovském eposu Marketa Lazarová. Pištěkova filmografie zahrnuje přes stovku titulů nejrůznějších žánrů; spolupracoval například s Oldřichem Lipským, Jiřím Menzelem i Václavem Vorlíčkem.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sněmovna se zatím nedistancovala od slov Vojtěcha Filipa k legiím

Sněmovna se zatím nedistancovala od výroků svého místopředsedy a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o československých legionářích, jak to požaduje STAN. Debatu dnes poslanci nedokončili. Filip v diskusi opětovně jakékoli pochybení odmítl. Podle něj mohly být jeho výroky zkresleny.

Filip v nedávném rozhovoru pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda kritizoval odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6, označil je za "zločinné". Pražské komunální politiky nařkl z neofašismu. Současně pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady, aby svolily k budování pomníků československým legionářům, kteří padli v boji s bolševiky.

"Žádný výrok, který by poškodil dobré jméno československých legií, jsem neřekl. Řekl jsem, že v České republice existují lidé, kteří mají různý názor na československé legie," hájil se Filip.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soud odmítl žalobu kraje na šumavský národní park a ministerstvo kvůli zónám

Krajský soud v Českých Budějovicích odmítl žalobu Jihočeského kraje na šumavský národní park a ministerstvo životního prostředí kvůli poslednímu návrhu zón území. Soud uvedl, že na rozhodování ve sporu nemá pravomoc. ČTK to dnes řekl právní zástupce NP Šumava Miloš Tuháček. Kraj se na soud obrátil s tvrzením, že jej národní park i ministerstvo prakticky vyloučily z jednání o rozčlenění zón ochrany přírody.

"Podobné záležitosti by asi měl spíše řešit Ústavní soud," řekl Tuháček. Krajský soud v odůvodnění usnesení uvedl, že kvůli absenci základní podmínky řízení mu nezbylo než žalobu odmítnout. Proti rozhodnutí je možné podat kasační stížnost k nejvyššímu správnímu soudu.

Jihočeský kraj žalobou reagoval na loni projednávanou takzvanou zonaci, která navrhovala park rozdělit na čtyři území s rozdílným přístupem. Návrh počítal s tím, že nejpřísnější režim, v němž se nesmí zasahovat, platí pro 27 procent rozlohy NP Šumava. Rozdělení zón kritizovali někteří vědci, kteří tvrdili, že území s nejpřísnějším režimem by mělo zabírat až polovinu parku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy