Výtvarník Theodor Pištěk dostal Křišťálový glóbus

ČTK Kultura, ČTK
4. 7. 2013 19:45
Výtvarník Theodor Pištěk převzal cenu za přínos kinematografii
Theodor Pištěk dostal Křišťálový glóbus na jevišti karlovarského divadla.
Theodor Pištěk dostal Křišťálový glóbus na jevišti karlovarského divadla. | Foto: ČTK

MFF KV 2013 - Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii převzal na karlovarském festivalu akademický malíř a oscarový kostýmní výtvarník Theodor Pištěk.

Svému kolegovi gratulovali na pódiu Městského divadla před projekcí snímku Miloše Formana Amadeus kameraman Miroslav Ondříček a představitel Salieriho F. Murray Abraham, který za roli získal Oscara. Setkaly se tak vlastně tři osobnosti, které na tomto projektu před třiceti lety především v Praze spolupracovaly. Prestižní sošku Pištěkovi odevzdal prezident festivalu Jiří Bartoška.

Foto: Hermina

"Je to největší pocta v mém životě a obrovská satisfakce," řekl Pištěk a postěžoval si, že v české kinematografii je filmové výtvarnictví a speciálně kostýmní trošku popelkou. "Teď, když držím tuhle cenu, držím ji i pro všechny mladé kolegy a kolegyně, aby viděli, že si zvolili správnou cestu," dodal.

Fahrid Murray Abraham pozdravil divadlo hromovým "ahoj" a zalitoval, že Oscara nedoslat kameraman Ondříček. "Tenhle film mě proslavil, na roli jsem se hodně připravoval, ale když došlo k natáčení, měl jsem obavy. Pak jsem se setkal s panem Pištěkem. Měl jsem problém s kostýmem, neseděl mi v ramenou a já musel dirigovat. On mi řekl, že Salieri prostě nosí příliš těsné oblečení. Teprve pak jsem se dovtípil a řekl: Aha. Děkuji ti, Dodo," uvedl.

Tříhodinový snímek Amadeus natočil v roce 1984 Miloš Forman podle stejnojmenné divadelní hry Petera Shaffera v produkci Saula Zaentze. Dobové drama rozehrávající odvěký svár mezi genialitou a průměrností získalo osm Oscarů. Titulní roli ztvárnil Tom Hulce. Film v době svého uvedení inspiroval novou módní vlnu v oblékání. Podobenství s originální výtvarností bylo z valné části nasnímáno v Praze - především ve Stavovském divadle, spolupracovala na něm řada českých filmařů.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Theodor Pištěk je spojován i s dalším Formanovým velkofilmem Valmont z roku 1989. Za kostýmy k němu získal francouzského Césara, na prestižní cenu Americké filmové akademie byl nominován. S Formanem se podílel i na životopisném dramatu Lid versus Larry Flynt (1996).

Známý je i jako autor originálních pláten, objektů a instalací. Svou volnou tvorbu prezentoval loni na podzim na výstavě v pražském Veletržním paláci, uspořádané k jeho osmdesátinám. Filmové kostýmy tu byly nakupeny na objemné hromadě a připomínaly tak "veteš" z postmoderního jarmarku. Pozoruhodná filmová kariéra tehdy čerstvého absolventa AVU začala spoluprací na lyrickém příběhu Františka Vláčila Holubice (1960). O sedm let později se s ním setkal i při práci na proslulém vančurovském eposu Marketa Lazarová. Pištěkova filmografie zahrnuje přes stovku titulů nejrůznějších žánrů; spolupracoval například s Oldřichem Lipským, Jiřím Menzelem i Václavem Vorlíčkem.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 23 minutami

Při sebevražedném atentátu v Afghánistánu zemřelo dvacet lidí. Exploze vážně poničila nemocnici

Nejméně 20 lidí zemřelo ve čtvrtek při sebevražedném atentátu v afghánském městě Kalát, které je správním střediskem provincie Zábul na jihu země. Dalších přibližně 90 lidí utrpělo zranění, informuje agentura AP s odvoláním na místní úřady. K útoku se přihlásilo militantní hnutí Tálibán. Při explozi nákladního auta s výbušninami byla vážně poničena kalátská nemocnice. Podle Tálibánu byla cílem útoku budova patřící vládní zpravodajské službě. Agentura AP připomíná, že Afghánistán zažívá útoky ze strany Tálibánu od krachu mírových jednání se Spojenými státy téměř každý den.

Další zprávy